1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Co to moze byc?
Autor Wiadomość
Robert123 


Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 26

 #46  Wysłany: 2012-01-23, 01:15  


Szczerze mowiac sam sie w tym pogubilem. Na wszelkich kartach mam wpisane rozpoznanie rak przelyku (dokladniej plaskonablokowy),a na PET cos takiego wlasnie. Wynika ze tego ze to rak wpustu? Jest to bardziej pozytywna informacja?

Poza tym, co dalem z PETa, jest jeszcze jedno zdanie: Poza tym uwidoczniono fizjologiczna dystrybucje radioznacznika w pozostalych segmentach ciala objetych badaniem

A do TK: Poza tym obraz TK objetych badaniem segmentow ciala bez istotnych onkologicznych odchylen od normy.

Myslalem ze to raczej malo istotne informacje, wiec ich nie przepisalem. Poza tym, nic wiecej nie ma, no chyba ze przyda sie jeszcze co dostalem w zyly przed tym PETem :) Bo tylko tego nie przepisalem

[ Dodano: 2012-01-23, 01:17 ]
Nawet na wskazaniach do PET (na tej samej karcie) jest napisane: "Rak przelyku". No a z PETa chyba wynika co innego. Sam juz nie wiem

[ Dodano: 2012-01-23, 12:45 ]
Moge jeszcze dodac, ze na karcie z konsultacji mam wyznaczone terminy:
- najpierw radioterapia paliatywna na przelyk
- pozniej radioterapia tego guza na watrobie

Czy poprzez radioterapie mozna usunac przerzut? Cos wiecej bd mogl powiedziec jak wroce z pracy, wtedy przejrze jeszcze te kartki wszystkie
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #47  Wysłany: 2012-01-25, 00:01  


Robert123 napisał/a:
Na wszelkich kartach mam wpisane rozpoznanie rak przelyku (dokladniej plaskonablokowy),a na PET cos takiego wlasnie

Jeśli w histpacie jest napisane o raku przełyku, to jest to rak przełyku.

Robert123 napisał/a:
Czy poprzez radioterapie mozna usunac przerzut?

A w jakiej dawce łącznej ma być naświetlana wątroba?
Nawet gdyby doprowadziło to do całkowitej remisji zmian, to niestety nadal będzie to leczenie paliatywne - podstawową metodą leczenia raka przełyku w sposób radykalny jest chirurgia, a ta tutaj nie ma miejsca.
_________________
 
Robert123 


Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 26

 #48  Wysłany: 2012-01-25, 00:07  


Niestety ale na karcie nie ma nic o dawce. Jest tylko informacja ze najpierw radioterapia paliatywna na przelyk a nastepnie radioterapia na watrobe.

Co do PET (wkoncu dostalem go w swoje lapska bo wczoraj nie bylo mnie w domu i musialem prosic kogos o wyslanie mi tego co tam jest) to dopatrzylem sie jeszcze wnioskow (jak mogli mi tego nie przepisac?? :( )

Wnioski:
Obraz przemawia za lokalizacja nacieku w obrebie wpustu i podwpustowej czesci zoladka (mozliwe zajecie rowniez nadwpustowej czesci przelyku) i pojedynczym ogniskiem rozsiewu nowotworu do prawego plata watroby.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #49  Wysłany: 2012-01-25, 00:23  


Pewnie o dawkach poinformuje dopiero radioterapeuta.
Tak czy inaczej - odległy przerzuty do wątroby oraz wyłączne leczenie radioterapią to leczenie paliatywne, przykro mi.

Nie wiem, na jakiej podstawie lekarz zakłada schemat nie wymieniany w jakichkolwiek standardach leczenia - osobno naświetlania, osobno chemioterapia i operacja.
Zwłaszcza, że przedoperacyjna chemioterapia wykazuje znikomy zysk w stosunku do samodzielnej operacji, zaś przedoperacyjna radioterapia nie daje żadnego zysku (źródło: Espohageal cancer)
_________________
 
Robert123 


Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 26

 #50  Wysłany: 2012-01-25, 00:27  


Zdaniem lekarza radioterapia ma zatrzymac krwawienie (?). Jest to wogole mozliwe? Wiem tyle, ze do chemioterapii sie nie zakwalifikowalem bo organizm za slaby wiec radioterapia a potem zobaczymy co dalej, moze chemia moze operacja. Tyle wiem
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #51  Wysłany: 2012-01-25, 00:31  


A wiesz może, czy to ma być teleradioterapia czy brachyterapia?
Oczywiście w paliatywnym leczeniu radioterapia jest stosowana, więc jeśli chodzi o to - postępowanie jest prawidłowe, skoro zdyskwalifikowano Cię z chemioterapii.
_________________
 
Robert123 


Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 26

 #52  Wysłany: 2012-01-25, 00:34  


Nie wiem niestety. A czy radioterapia moze dac taka poprawe ze bedzie mozna zastosowac chemie lub operowac? Z wnioskow PET wynika ze to chyba jednak rak wpustu chociaz sam juz nie wiem :(

[ Dodano: 2012-01-25, 00:45 ]
Dobra poszukalem troche w internecie i znalazlem (niewiele ale zawsze cos) "precyzyjne, "punktowe" naświetlanie ognisk nowotworu z maksymalnym zaoszczędzeniem zdrowych tkanek, dla większej dokładności sterowane ruchami oddechowymi pacjenta". Przynajmniej to dalo google po wpisaniu frazy RADIOTERAPIA GATING
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #53  Wysłany: 2012-01-25, 09:59  


Robert123 napisał/a:
A czy radioterapia moze dac taka poprawe ze bedzie mozna zastosowac chemie lub operowac?

Jeśli w tej chwili jesteś za słaby na chemioterapię to obawiam się, że po radioterapii może być podobnie. Operacja również nie wydaje mi się możliwa, ale to tylko moje zdanie.
_________________
 
Robert123 


Dołączył: 28 Lis 2011
Posty: 26

 #54  Wysłany: 2012-01-25, 10:18  


A co to dokladnie ta radioterapia Gating? Jakas standardowa radioterapia, czy cos lepszego?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #55  Wysłany: 2012-01-25, 10:54  


Jeśli chodzi Ci o tzw. bramkowanie, czyli Real-time Position Management Respiratory Gating to jest to po prostu monitorowanie ruchu pacjenta wynikającego z oddychania w trakcie naświetlania. Zwykle jest ono stosowane wówczas, gdy naświetla się obszary, które w wyniku oddychania dość znacznie się poruszają. Wówczas wiązka promieniowania nie jest ciągła, a włącza się i wyłącza - tak, by guz był w ściśle określonej wcześniej przez radioterapeutę pozycji, w której się go naświetla.

Dla lepszego zobrazowania: Bramkowanie oddechowe || Zakład Radioterapii CO Gliwice
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group