1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
cień guzkowy a przebyte zapalenie płuc
Autor Wiadomość
justynas1121 


Dołączyła: 22 Mar 2013
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2013-03-22, 21:25  cień guzkowy a przebyte zapalenie płuc


Witam.
Bardzo prosze o pomoc.

Mój tata przechodził zapalenie oskrzeli. Po kilku dniach od wizyty u lekarza wykonano kontrolne rtg. Oto jego opis:

RTG KLP:
W polu dolnym płuca prawego cień guzkowy o śr 6 mm. W polu nadprzeponowym płuca lewego smużaste cienie zapalne. Szczelina mała odcinkowo zaznaczona. Sylwetka serca w wym popprzecznym niepowiększona. Aorta piersiowa wydłużona. Katy p-ż wolne.

Zmiana ta jest widoczna raczej na zewnętrznej częśći płuca - patrząc na zdjęcie. Tata ma 65 lat, palił papierosy moze przez 20 lat, rzucił z dnia na dzień jakieś 12 lat temu. Niestety nie kontrolował zdrowia, toteż nie ma żadnych poprzednich zdjęć. jakieś 5 lat temu przechodził silne zapalenie płuc. Męczy go kaszel chyba od zawsze - kiedy palił i teraz też ale nie jest to jakiś notoryczny kaszel - często rano i kilka razy w ciągu dnia, między innymi przy większym wysiłku. Jeśli chodzi o samopoczucie to apetyt mu dopisuje na wszystko - nie ma problemów z trawieniem i nie zaobserwowałam żadnych zmian w zachowaniu taty. Bardzo martwi mnie ten wynik. Mamy już skierowanie do pulmonologa. Proszę powiedźcie, czy jest szansa, ze to pozostałość po tym zapaleniu. Szukam jakiejś myśli, której mogłabym się uczepić ale nie chce mamić sobie oczu. Znalazłam wiele podobnych historii na forach, ale zdecydowana większość kończyła się diagnozą, której najbardziej się boję.
Bardzo proszę odpowiedź
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-22, 21:44  


Nie musi to być koniecznie zmiana nowotworowa, ale warto zrobić TK klatki piersiowej.
_________________
 
justynas1121 


Dołączyła: 22 Mar 2013
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2013-03-22, 21:51  


Wiem, że nie musi i tez wiem,ze trzeba dalej diagnozować. Ale tak po samych wymiarach i po umieszczeniu- jakie są szanse, że może to być coś innego.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-22, 21:54  


W tej chwili 50/50 - to jest albo nie jest coś złego.
Rozumiem, że chciałabyś bardziej pewnej odpowiedzi czy dokładnego określenia szans na to, że to nowotwór, ale nikt Ci takich liczbowych wartości nie poda - wywiad, objawy, wiek sugerują pogłębienie diagnostyki, bo może to być zmiana nowotworowa.
_________________
 
justynas1121 


Dołączyła: 22 Mar 2013
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2013-03-22, 21:59  


Dziękuję za odpowiedź. To dla mnie bardzo ważne. Pocieszam się myślą, ze to tylko taka mała zmiana, lekarz mówił, ze może to być zwapnienie po tym zapaleniu. Ale czy wtedy radiolog nie ująłby tego inaczej w opisie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-22, 22:01  


Ciężko jest dokładnie określić charakter tak niewielkiej zmiany.
_________________
 
justynas1121 


Dołączyła: 22 Mar 2013
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2013-03-22, 22:06  


Przepraszam za może głupie pytania, ale próbuję to sobie w głowie poukładac jakoś, tak żeby miec jakąś podstawę do alternatywnych myśli. Skoro jets to niewielka zmaian to prawdopodobnie (tak myślę) nie da się tutaj pobrac materiału do badań- czy więc na podstawie TK lekarz będzie w stanie okreslić jej charakter czy też może zalecić pobyt w szpitalu? Czy możliwe, ze karze kontrolować tą zmainę i robić np TK czy rtg co kilka miesięcy?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2013-03-22, 22:10  


Wszystko zależy od tego co wyjdzie w TK - jeśli nie będzie podejrzanych węzłów chłonnych czy innych zmian, prawidłowo zalecona powinna zostać kontrola co 3 miesiące.
_________________
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #9  Wysłany: 2013-03-22, 22:14  


justynas1121 napisał/a:
Pocieszam się myślą, ze to tylko taka mała zmiana, lekarz mówił, ze może to być zwapnienie po tym zapaleniu. Ale czy wtedy radiolog nie ująłby tego inaczej w opisie?

justynas1121, w chwili obecnej raczej nikt na forum nie da na to odpowiedzi.
Tak jak pisała już absenteeism szanse 50/50. Powinno zostać wykonane TK, niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wyniki.
Życzę Wam aby to było zwapnienie po zapaleniu.
Pozdrawiam Ala
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
justynas1121 


Dołączyła: 22 Mar 2013
Posty: 5

 #10  Wysłany: 2013-03-22, 22:17  


Dziękuję. Naprawdę wiele znaczy, jak się przeczyta coś co podnosi na duchu, albo co pozwala miec nadzieję. Pozwolę sobie napisać, gdybym miała jakieś wątpliwości w międzyczasie a już na pewno napiszę, jaki będzie dalszy przebieg diagnostyki. Wiem, że szukanie odpowiedzi na takie pytania w internecie nie jest najmądrzejsze, ale często może być pomocne w taki prosty właśnie sposób- zeby pokazać komuś, ze moze być inne ścieżka....dobrze mimo wszystko, że chcecie pomagać- dziękuję....
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group