1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
ból w prawym boku
Autor Wiadomość
gośćportalu 


Dołączyła: 11 Lis 2012
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2012-11-11, 22:38  ból w prawym boku


witam. z góry przepraszam za tak długi wpis ale chcę opisać swoje dolegliwości dokładnie i chronologicznie.

mam 24 lata. za młodu uwielbiałam jeść niezdrowo, tzn. poza owocami i warzywami wcinalam pełno czipsów, frytek czy dań instant. czipsy raz w tygodniu jem do dzisiaj - nie mogę się odzwyczaić... do czasów liceum prowadziłam bardzo ruchliwy tryb życia, a potem więcej siedziałam przed komputerem zaniedbując ruch.

w kwietniu 2010 roku udałam się do lekarza proktologa, ponieważ od kilku miesięcy podczas podcierania zauważałam maleńkie ślady świeżej krwi na papierze. wykonał badanie per rectum, rektoskopię i pobrał wycinek śluzówki do badania, bo stwierdził, że była delikatnie rozpulchniona, ale wyniki było w porządku - minimalne zapalenie, ale nie wrzodziejące.
w grudniu 2010 roku brałam antybiotyk dalacin c - podczas kuracji męczyły mnie biegunki, a po jej zakończeniu mój rytm wypróżnień uległ zmianie, tzn. wcześniej załatwiałam się rzadko - 2 razy na tydzień i raczej twardym stolcem, a po antybiotyku do dzisiaj załatwiam się niemal codziennie (zazwyczaj parcie czuje po przebudzeniu) stolcem luźniejszym. w sytuacjach stresujących (np. egzamin) również czuję silne parcie niemal nie do opanowania.
ponieważ miałam tez problemy z żołądkiem, częste zgagi i wzdęcia, to w sierpniu 2011 roku wykonano mi gastroskopię. poza małym mikrokopijnym polipem, który został zbadany i okazał się niegroźny wszystko inne w porządku.

rok temu we wrzesniu przez kilka dni doskwierał mi silny ból w prawym boku na wysokości pępka. nawet byłam na ostrym dyzurze, bo podejrzewałam wyrostek i miałam wykonane usg jamy brzusznej ale wszystko było ok i ból samoistnie ustapił.
w marcu tego roku postanowiłam zadbać troche o siebie i prowadzić zdrowszy tryb życia, więc wybrałam się na siłownię. przez 3 miesiące ćwiczyłam aeroby średnio 3-4 razy w tygodniu po półtorej godziny i schudłam ok 5 kg (przy wzroście 163 cm ważyłam 55 kg,teraz ważę 49 kg) a wagę tą utrzymuje do teraz. ćwiczę też dalej w domu na orbitreku średnio 4 razy w tyg po 45 minut.
w międzyczasie zaczęło doskwierać mi silne swędzenie odbytu - czasem trudne do opanowania, a ponieważ krew na papierze dalej sie utrzymywala to w sierpniu tego roku wybrałam się znowu do proktologa, ktory tym razem zdiagnozował hemoroidy.
we wrześniu znowu zaczęłam odczuwać ból w prawym boku głównie na wysokości pępka, ale który też po tym prawym boku trochę "wędruje" i czasem promieniuje do pleców. tylko tym razem niestety nie ustąpił samoistnie i od września utrzymuje się do dzisiaj, chociaż od kilku dni odczuwam go coraz rzadziej.
lekarz pierwszego kontaktu zlecił mi w związku z tym badanie na krew utajoną, które w tym tygodniu zamierzam wykonać i dał skierowanie do gastroenterologa. niestety jednak zapisy wszędzie dopiero po Nowym roku, a mnie męczą natrętne myśli. na co moga wskazywać takie dolegliwości? dodam, że krew pojawia się sporadycznie i tylko przy twardszym stolcu. jestem strasznym hipochondrykiem i boję się, że to może być rak :( czy przy hemoroidach badanie na krew utajoną ma w ogóle sens i czy będzie miarodajne? prosze o rady i sugestie co dalej robić, jakie badania wykonać na własną rękę oraz o polecenie dobrego gastroenterologa w warszawie. pozdrawiam
 
sarenka 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Wrz 2011
Posty: 650
Pomogła: 120 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-11, 22:55  


Ja również po Dalacinie N miałam bardzo burzliwe podobne do Twoich objawy ze strony układu pokarmowego. Utrzymywały sie kilka tygodni, a ja byłam zwyczajnie słaba, chora. Pojawiły sie juz po drugiej tabletce, więc więcej nie brałam. Dodam,że córki brały ten antybiotyk i nic złego nie działo sie. Leczenie to dieta. Mleka i smietany nie. Wszystko lekkostrawne i nie prowokujące wzdęć, czy biegunek. Wyklucz wszelkie pokarmy wzdymające. Zupy mogą być, ale też dietetyczne. Jednak u Ciebie zbyt długo się to utrzymuje. Jednak czipsy i wszelkie fastfoody są wykluczone. Może u Ciebie występować zespół drażliwego jelita. Też daje takie burzliwe objawy. Czy te ćwiczenia aerobowe nie możesz zastapić spacerem, pójść na basen? Jestem pewna, że tradycyjny sposób zażywania ruchu jest dużo zdrowszy.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-11-11, 22:57  


Tak na wstępie - łatwiej czyta się posta, kiedy jest podzielony na akapity i używane są wielkie litery na początku zdań.

Przez internet nie zdiagnozujemy, czy masz raka.

Rozumiem, że niepokoi Cię, czy masz raka jelita grubego (nie określiłaś) - jeśli tak, zawsze możesz wybrać się do onkologa (nie potrzeba skierowania), który być może skieruje Cię na kolonoskopię / sigmoidoskopię.
Badanie na krew utajoną w kale (takie zwykłe do kupienia w aptece - FOB Test) nie jest w 100% pewne, z pewnością nie jest też ono podstawą do postawienia diagnozy nowotworu bądź wykluczenia takiej możliwości.

Ponieważ jesteśmy Forum Onkologicznym (zajmujemy się nowotworami złośliwymi) w tej chwili nie jesteśmy w stanie pomóc bardziej niż polecenie konsultacji u onkologa bądź wspominanego przez Ciebie gastroenterologa. Ewent. prywatnie USG jamy brzusznej, skoro ból utrzymuje się.
Pozdrawiam.
_________________
 
civic 


Dołączył: 01 Lut 2010
Posty: 110
Pomógł: 3 razy

 #4  Wysłany: 2012-11-11, 23:05  


ja tylko mogę powiedzieć ci z doświadczenia:

krew tylko przy twardym stolcu, to prawdopodobnie wynik uszkodzenia śluzówki odbytu i nie jest to rzadkością

jeśli chodzi o bóle w prawym boku, to czy nie masz czasem stłuszczenia wątroby? osoby otyłe kiedyś lub niezdrowo jedzące często na to cierpią, a to schorzenie daje takie właśnie objawy
_________________
cały czas do przodu ;-)
 
gośćportalu 


Dołączyła: 11 Lis 2012
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2012-11-11, 23:23  


dziękuję za szybkie odpowiedzi :)

wiem,że nie powinnam tutaj zawracać Wam głowy, ale wydaje mi się, że to forum jest na tyle profesjonalne, że porady tu uzyskane będę dużo bardziej pomocne niż te z innych forów. oczywiście zdaję sobie sprawę, że nikt mnie nie zdiagnozuje przez komputer, ale mogą się znaleźć osoby, które borykały się z podobnym i dolegliwościami i znalazły ich przyczynę więc teraz mogą naprowadzić na właściwą drogę. gdyby dostanie się do gastrologa na nfz było łatwiejsze i przede wszystkim szybsze to nie szukałabym pomocy na forum, ale zanim dostanę się na wizytę to miałam nadzieję się trochę więcej dowiedzieć i być może uspokoić, że to coś niegroźnego-niestety hipochondrycy mają czarne myśli średnio 24h/dobę....

nie myślałam o wybraniu się do onkologa więc dziękuję za sugestię.może dzięki temu szybciej się dostanę i uzyskam poradę niż czekając do marca na wizytę u gastrologa.

jeśli stłuszczenie byłoby widoczne na usg to na pewno go nie mam, bo rok temu miałam robione usg i nic takiego nie stwierdzono.chyba, że od tamtego czasu mi się zrobiło, ale to raczej niemożliwe, bo właśnie w tym czasie zaczęłam się lepiej odżywiać.

a co do badania na krew utajoną to dostałam skierowanie na badanie laboratoryjne-nie jest to ten test apteczny. tylko zastanawiam się czy będzie ono wymierne skoro mam stwierdzone hemoroidy. boję się, że akurat będę miała tego dnia krwawienie z hemoroida, wynik wyjdzie [przez to dodatni i się zestresuję jeszcze bardziej niż jestem...
 
malaperelka 


Dołączyła: 12 Maj 2012
Posty: 88
Pomogła: 5 razy

 #6  Wysłany: 2012-11-12, 01:48  


Proponuję Ci, abyś nie szukał u siebie w tej chwili raka, tylko udał się do gastrologa. Najlepiej zrobić USG jamy brzusznej, ten test na krew utajoną i kolonoskopię. Też miałam bóle w okolicy pępka, okazało się, że promieniowały od jelit. Jeśli jesteś nerwowy, to możesz mieć Zespół Jelita Drażliwego, ale musi Cię zdiagnozować gastrolog.

[ Dodano: 2012-11-12, 01:53 ]
Oczywiście przepraszam, nie wiem czemu myślałam, że autorem postu jest mężczyzna...α
_________________
Pozdrawiam,
A.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2012-11-12, 07:39  


Obecność hemoroidów nie wyklucza też zmian w jelicie mogących być przyczyną krwawień. Lekarz gastrolog weźmie to pod uwagę i zastosuje odpowiednią diagnostykę...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #8  Wysłany: 2012-11-12, 07:50  Re: ból w prawym boku


gośćportalu napisał/a:
mam 24 lata. za młodu uwielbiałam jeść niezdrowo


Fakt. Teraz jesteś dość wiekowa.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
gośćportalu 


Dołączyła: 11 Lis 2012
Posty: 3

 #9  Wysłany: 2012-12-06, 22:50  


heh dopiero zauważyłam tą ostatnią odpowiedź :) wiem głupio to zabrzmiało, ale każdy wie o co chodzi :)
a więc w międzyczasie udało mi się dostać do gastroenterologa. początkowo proponowano mi termin na luty-marzec, ale zwolniło się miejsce i już jestem po wizycie. zrobiłam też badanie na krew utajoną (niestety tylko raz, bo ze względu na pracę po prostu nie miałam możliwości wybrać się więcej razy do przychodni z rana) i wynik ujemny. w boku nadal mnie pobolewa, chociaż na jakieś dwa tyg praktycznie przestało. lekarz pouciskał brzuch, obejrzał wyniki i stwierdził, że dla świętego spokoju lepiej zrobić kolonoskopię.ale najbliższy wolny termin to dopiero początek lutego. czy mogę tak długo czekać z tym badaniem? a może lepiej wybrac się prywatnie jak najszybciej? pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group