1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór ?
Autor Wiadomość
adriann89


Dołączył: 10 Maj 2009
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2009-05-10, 20:53  


Witajcie. Mam pytanie do osób, które orientują się w tych sprawach.
W 2005 r. kiedy jeszcze grałem w piłkę troszkę bardziej niż rekreacyjnie przez jakiś czas bolało mnie biodro. Udałem się z tym na prześwietlenie. Radiolog opisał to zdjęcie tak:
" Górna część talerza biodrowego prawego w okolicy kolca biodrowego górnego z prze budową osteolityczną o charakterze promienistych przejaśnień oraz osteolityczne ubytki na krawędzi talerza biodrowego powodujące jego ząbkowany zarys i odczyn okostnowy, odczyn sklerotyczny w części miękkiej - w kształcie obłoczkowatego łuku przemawia za obecnością patologicznego ogniska o wym ok. 10cm X 8cm - wskazane różnicowanie w kierunku npl. Wskazana pilna konsultacja onkologiczna /../ "
i na gorze podpisane że to na Cito!

Czy na podstawie samego zdjęcia można stwierdzić, że to na podłożu onkologicznym jest?
Zalecane jest zrobienie jakichś badań? Bo ja wtedy poszedłem z tym wszystkim do szpitala i jakiś lekarz spojrzał na to i powiedział, że nie można jednoznacznie tego stwierdzić i powiedział żebym się nie bał.. i poszedłem do domu :)
a teraz czasami mnie troszkę boli to biodro, no nie tak mocno jak wtedy ale troszkę jakiś ból odczuwam.
Czy po zdjęciu rentgenowskim można od razu stwierdzić ze prawie na pewno to jest nowotwór?
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2009-05-11, 00:03  


adriann89 napisał/a:
Czy po zdjęciu rentgenowskim można od razu stwierdzić ze prawie na pewno to jest nowotwór?

Nie, jednak można z takiego obrazu wysnuć podejrzenie. Wskazanie przez radiologa : "do różnicowania z..." sugeruje, że są różne możliwości - a te, które są wg opisującego zdjęcie najprawdopodobniejsze, są w tym opisie wymieniane.
W opisie Twojego zdjęcia jest uwzględniony "proces npl" a więc nowotworowy.
Szczerze mówiąc karygodnym jest :--: zaprzestanie dalszej diagnostyki po uzyskaniu takiego opisu RTG. No, ale ok, szkoda czasu na karanie 8-) , trzeba się zabrać obecnie za:
pilne zapisanie się do onkologa (żadne skierowanie nie jest potrzebne - wystarczy mieć ze sobą opis i zdjęcie z .. 2005 r.)
na podstawie zaleceń onkologa zostanie wykonane: RTG tegoż biodra, bądź od razu tomografia / rezonans.
Jeśli jest to proces nowotworowy można mniemać iż nie należy do najzłośliwszych, z uwagi na upływ czasu i nie pogłębianie się objawów klinicznych (które jednak utrzymują się).
Uczulam jednak, że nawet, jeśli jest to guz wolno rosnący upływ czasu może pozbawić szansy na skuteczną operację (np. taką, która przebiegnie bez amputacji kończyny).
Uczulam również na to, że w przypadku pierwotnych guzów tkanek miękkich będź pierwotnych guzów kości inne metody leczenia niż chirurgiczne nie są w zasadzie efektywne.
Tak więc czas na pewno gra rolę.

Podsumowując: nie musi być to proces rozrostowy złośliwy.
Ale może - o np. niskiej złośliwości histologicznej.

Dalsze odraczanie rozpoczęcia badań problemu nie rozwiąże. A może pogrzebać szanse na skuteczne leczenie.
pozdrawiam serdecznie.

PS. Dodam jeszcze, że ból w tamtym okresie mógł być spowodowany stanem zapalnym i obrzękiem (podejrzenie takiego stanu sugeruje obraz RTG), które następnie mogły się cofnąć - co nie znaczy, że cofnęła się podstawowa przyczyna kłopotów z biodrem, np. guz.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group