1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Błąd diagnostyczny? - co robić?
Autor Wiadomość
alicjapl 


Dołączyła: 20 Cze 2015
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2015-06-20, 10:58  Błąd diagnostyczny? - co robić?


Mam 54 lata. W wyniku domniemanej zamiany preparatu histopatologicznego (przez szpital lub ośrodek wykonujący diagnostykę) po operacji usunięcia woreczka żółciowego, która odbyła sie w marcu tego roku, zostałam zdiagnozowana z pT2 raka gruczołowo-płaskonabłonkowego woreczka żółciowego. Z opisu badania histopatologicznego wynikało, że nowotwór naciekał otaczającą woreczek tkankę tłuszczową i nerwy, był także obecny w kikucie linii cięcia, więc nie został usunięty w całości podczas cholecystektomii. W związku z diagnozą zostałam skierowana na dalszą operację usunięcia dwóch segmentów wątroby i znacznej części dróg żółciowych, która odbyła się w maju tego roku w klinice w Warszawie. Dodatkowo, pierwotne usunięcie woreczka żółciowego nie zostało przeprowadzone zgodnie z rygorami aseptyczności i doszło u mnie do zakażenia loży woreczka bakteriami wprowadzonymi podczas operacji i powstania ropnia. Ta zmiana zapalna z kolei spowodowała zaburzenie obrazu czynników diagnostycznych (zmiana obrączkowata obecna w loży po woreczku w obrazie CT, podwyższone OB krwi - 23 i nieznacznie podwyższony jeden z markerów nowotworowych CEA - 3,85), przez co nie możliwe było na tym etapie wykluczenie u mnie nowotworu. Druga operacja spowodowała znaczny i trwały uszczerbek na moim zdrowiu, wykluczyła jednak obecność u mnie jakichkolwiek śladów nowotworu. Pobrano szereg wycinków histopatologicznych i nie stwierdzono nigdzie śladu nowotworu, który według oceny woreczka z pierwszej operacji miał być rozprzestrzeniony na okoliczne tkanki i być obecny w kikucie woreczka.

Dodam, że w styczniu przed cholecystektomią, miałam wykonany zabieg ECPW, podczas którego endoskopowo nie stwierdzono obecności nowotworu, a również podczas cholecystektomii lekarze nie podejżewali raka, więc diagnoza spadła na mnie dopiero po dostarczeniu wyników histopatologii...

Nie wykluczam cudownego uzdrowienia, ale realnie myśląc obawiam się, że został w moim przypadku popełniony błąd. Proszę o poradę, jak mogę udowodnić że nastąpiła zamiana preparatów i doszło do poważnego błędu diagnostycznego w wyniku którego zostałam okaleczona? Jaka jest w takim przypadku droga postępowania?

Dziękuję za życzliwą pomoc!
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #2  Wysłany: 2015-06-20, 13:09  


Szanowna Pani proszę porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzami a nie wysnuwać wniosków ze mógł być popełniony błąd zamiany preparatu.
Sytuacje ze pęcherzyk żółciowy jest usuwany z powodu kamicy lub zapalenia a przypadkowo znajdujemy tam raka nie nalezą do rzadkości.

[ Dodano: 2015-06-20, 13:10 ]
a z uwagi na to rozpoznanie musi Pani nadal pozostawać pod kontrolą onkologiczną
_________________
patolog
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2015-06-20, 13:41  


Jesteśmy Forum onkologicznym zajmującym się diagnostyką i leczeniem chorych onkologicznie, Ty chyba, alicjopl, szukasz Forum dot. porad prawnych odnośnie błędów lekarskich...
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group