1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania przesiewowe - rak żołądka
Autor Wiadomość
Patini 



Dołączyła: 13 Gru 2010
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2013-01-09, 20:49  Badania przesiewowe - rak żołądka


Witam, chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie - co kwalifikuje kraj do badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka żołądka? . Jestem przypadkiem, gdzie dzięki własnej czujności (gastroskpia) udało mi się doprowadzić do wykrycia u mnie wczesnej jego fazy i dzięki radykalnej operacji pozbyć się go. Nie rozumiem tego, że wykrywalność w Polsce w 90% jest już w zaawansowanym stopniu, a badań przesiewowych jak nie było tak nie ma ! Jestem 2 lata po operacji i dręczy mnie to strasznie ! Może nie mam na tyle wiedzy, ale dla czego nikt w tym kierunku nic nie robi?!
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-10, 10:30  Re: Badania przesiewowe - rak żołądka


Patini napisał/a:
Witam, chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie - co kwalifikuje kraj do badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka żołądka?

W Polsce - pewnie Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Zgodnie z § 8 zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie prowadzenia prac nad opracowaniem i realizacją zadań stanowiących elementy Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych" (Dz. Urz. MZ. 10. Nr 4, poz. 33.

Wymagania stawiane badaniom przesiewowym:

1.schorzenie powinno stanowić istotny problem zdrowia publicznego
2.powinna występować wczesna, bezobjawowa faza schorzenia
3.dostępne jest odpowiednie badanie przesiewowe
4.istnieje uznany standard leczenia tego schorzenia
5.istnieją dowody na to, że leczenie schorzenia we wczesnej, bezobjawowej fazie schorzenia ma wpływ na stan pacjenta w odległej przyszłości.


Cytat:
Jestem przypadkiem, gdzie dzięki własnej czujności (gastroskpia) udało mi się doprowadzić do wykrycia u mnie wczesnej jego fazy i dzięki radykalnej operacji pozbyć się go.

Gastroskopia - złoty środek w wykrywaniu raka żołądka - jedyna i chyba jak dotąd najlepsza metoda. Dlatego więc uważam, że to badanie przesiewowe, w celu wczesnego rozpoznania nowotworu żołądka ograniczyłoby wiele tragedii. Rak żołądka należy do częstych nowotworów przewodu pokarmowego a ze względu na późne rozpoznanie wiąże się ze złym rokowaniem.

Wszędzie jako przykład podaje się Japonię - gdzie wskaźnik zachorowalności na raka żołądka jest bardzo wysoki, w statystykach na 1. pozycji, jeżeli chodzi o zapadalność na raka żołądka. Wprowadzono tam badania endoskopowe, w tym gastroskopowe, właśnie jako badanie przesiewowe...

Cytat:
Nie rozumiem tego, że wykrywalność w Polsce w 90% jest już w zaawansowanym stopniu, a badań przesiewowych jak nie było tak nie ma ! Jestem 2 lata po operacji i dręczy mnie to strasznie ! Może nie mam na tyle wiedzy, ale dla czego nikt w tym kierunku nic nie robi?!

Rak żołądka we wczesnej fazie daje niespecyficzne objawy, które mogą być także w wielu innych schorzeniach.

Problem tkwi jednak w kosztach takiego programu. Badanie przesiewowe z pewnością dałoby możliwość wstępnej diagnozy, jednak dla jej potwierdzenia konieczne byłyby dodatkowe badania zlecone przez lekarza itd...
Jestem przekonana iż problem tkwi w kosztach takiego programu... Brakuje mi również akcji promujących zdrowie.

Chociaż jak się przeliczy koszty leczenia - to nie wiem czy nie będą wyższe...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Patini 



Dołączyła: 13 Gru 2010
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-01-10, 11:21  


Bardzo dziękuję za te informacje.

Jeśli chodzi o akcje promujące zdrowie to zgadzam się, że jest ich zbyt mało. Ja jednak poszłabym dalej i wprowadziła badania przesiewowe, a to dlatego,że problem nie jest kontrolowany wśród społeczeństwa i nie jesteśmy w stanie zmienić mentalności wszystkich ludzi odnośnie prowadzenia zdrowego trybu życia. Badania przesiewowe są potrzebne w sytuacji, ponieważ jak wspomniałam "za późno " jest dla 90% zdiagnozowanych.
Jestem osobą młodą i w moim przypadku jedną z przyczyn mógł być stres w pracy, który towarzyszy obecnie wielu młodym ludziom, a nie zdają sobie nawet z tego sprawy ! Jesteśmy pokoleniem, którego nikt w tym kierunku nie edukuje. Nie chcę być pesymistką, ale te statystyki wg mnie mogą się powiększyć. Dlaczego nie zapobiegać ? W końcu wystarczy gastroskopia z ewentualnym badaniem histopatologicznym ( badanie z krwi nic nie wykazało).
Gdybym miała na tyle siły, środków, wiedzy ... marzę o tym aby w Polsce stało się to możliwe ...
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2013-01-10, 11:52  


Patini, w Polsce prowadzone są badania przesiewowe np: w kierunku raka piersi i dobrze wiemy, że po mino dostępu do bezpłatnej mammografi, Polska ciągle zajmuje szare miejsce w statystykach... :uuu:
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2013-01-10, 12:32  


Tak - bardzo ważna jest profilaktyka oraz badania przesiewowe. Póki nie mamy badań przesiewowych, to przynajmniej trzeba podnieść świadomość społeczną, aby przy nawet mniejszych objawach ze strony układu pokarmowego chory mógł udać się do specjalisty, który zleci wykonanie koniecznych badań diagnostycznych, endoskopowych, USG czy tomografii komputerowej. To jest moje marzenie... :)

Wyniki badań mówią same za siebie.... ;) Wiadomo już iż czynniki środowiskowe, tryb życia, sposób odżywianie się, częste sytuacje silnego stresu odgrywają znacznie większą rolę w powstawaniu nowotworów żołądka niż uwarunkowania genetyczne.
Jednak gdy w rodzinie były zachorowania na raka żołądka przed 50. rokiem życia, to ryzyko zachorowania pozostałych członków rodziny zwiększa się i w takim przypadku należy zgłosić się do najbliższej poradni genetycznej. O tym mało kto wie....

Ostatnio zwraca się uwagę na HER2 - dodatni jest również raku żołądka. Silną ekspresję HER2 stwierdza się w około 20% nowotworów żołądka. W większości naszych ośrodków onkologicznych, stosuje to badanie we wszystkich nowych przypadkach również raka żołądka.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Patini 



Dołączyła: 13 Gru 2010
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2013-01-10, 13:31  


W jaki sposób i gdzie można zbadać ilość białka receptorowego, czyli dowiedzieć się o swoim HER2 ?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2013-01-10, 14:17  


Patini napisał/a:
W jaki sposób i gdzie można zbadać ilość białka receptorowego, czyli dowiedzieć się o swoim HER2 ?

Materiał pobiera się z guza podczas biopsji lub podczas operacji. Zarówno przy raku pierwotnym jak też przerzutowym. Chodzi o tzw. terapię celowaną. Kiedy wynik będzie dodatni - to chory będzie leczony bardzo indywidualnie a nie schematycznie jak dotąd.


Placówki, w których można oznaczyć HER2:
Białystok
Białostockie Centrum Onkologii, ul. Ogrodowa 12

Bielsko-Biała
Beskidzkie Centrum Onkologii, ul. Wyzwolenia 18

Brzozów
Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny, ul. Ks. Bielawskiego 18

Bydgoszcz
Regionalne Centrum Onkologii, ul. I. Romanowskiej 2

Częstochowa
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP, ul. Bialska 104/118

Gdańsk
Szpital Specjalistyczny im. św Wojciecha Adalberta, al. Jana Pawła II 50
Uniwersytet Medyczny w Gdańsku, ul. Dębinki 7

Gdynia
Szpital Morski im. PCK, ul. Powstania Styczniowego 1

Gliwice
Centrum Onkologii – Instytut, ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15

Katowice
Śląski Uniwersytet Medyczny, ul. Medyków 18
Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych, ul. Powstańców 31

Kielce
Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3

Kraków
Centrum Onkologii, ul. Garncarska 11
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Grzegórzecka 16

Lublin
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, ul. Jaczewskiego 7
Katedra i Zakład Patomorfologii Klinicznej UM w Lublinie, ul. Jaczewskiego 8

Łódź
Instytut Centrum Zdrowia MP, ul. Rzgowska 281/289
Zakład Patologii „Synevo”, ul. Paderewskiego 4

Olsztyn
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Żołnierska 16a

Opole
Opolskie Centrum Onkologii, ul. Katowicka 66a

Poznań
Wielkopolskie Centrum Onkologii, ul. Garbary 15

Szczecin
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1, ul. Unii Lubelskiej 1

Warszawa
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 137
Centralny Szpital Kliniczny Wojskowej Akademii Medycznej, ul. Szaserów 128
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Roentgena 5

Wrocław
Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda 12
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, ul. Kamieńskiego 73a
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Patini 



Dołączyła: 13 Gru 2010
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2013-01-10, 14:32  


Rozumiem.
Myślałam, że jest to sposób na wstępną diagnozę, a z tego wynika,że jest to potwierdzenie na podstawie już istniejącego i wykrytego wcześniej guza, jeśli dobrze rozumiem.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #9  Wysłany: 2013-01-10, 14:59  


Tylko badanie endoskopowe jest najlepszą metodą we wczesnym wykrywaniu raka żołądka.




Nadekspresja HER2 - http://www.youtube.com/wa...d&v=WJ-QDWM8isw
o tym docent Krzysztof Jeziorski

Patini - dobrze zrozumiałaś - badanie należy do diagnostyki już istniejącego guza.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group