1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania profilaktyczne
Autor Wiadomość
toman 


Dołączył: 04 Maj 2012
Posty: 22

 #1  Wysłany: 2012-08-03, 12:50  Badania profilaktyczne


Witam

Jakie badania musiałbym przejść aby wykluczyć wszystkie rodzaje nowotworów ?

Raczej należę do grupy ryzyka, mama nowotwór potem chłoniak, jej brat rak, ich mama czyli moja babcia rak, brat babci rak oraz przerzuty.

Problem leży chyba po stronie mojej psychiki, chce po prostu mieć pewność

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-03, 13:28  


toman napisał/a:
Jakie badania musiałbym przejść aby wykluczyć wszystkie rodzaje nowotworów ?

:shock:
Nie ma takich badań, które wykluczą w 100% wszystkie rodzaje nowotworów.
No i jeśli nie ma wskazań do badań, to nikt nie kieruje pacjenta profilaktycznie na różnego typu badania wymagające np. napromieniowania go. I kosztujące ciężkie pieniądze.

Oczywiście są badania kontrolne i profilaktyczne przy wskazaniach np. rodzinnej polipowatości jelita grubego czy przełyku Barretta etc., lub w określonych grupach wiekowych (np. kolonoskopia po 50 roku życia itp.).

toman napisał/a:
Raczej należę do grupy ryzyka, mama nowotwór potem chłoniak, jej brat rak, ich mama czyli moja babcia rak, brat babci rak oraz przerzuty.

Wszystko zależy od tego jakie nowotwory to były.
Aha, chłoniak to też nowotwór.

Jeśli problem leży po stronie psychiki, to może warto byłoby udać się do psychologa, bo 100% pewności nigdy nie będzie - nie ma bowiem badań, wykrywających pojedyncze kom. nowotworowe w organizmie.
_________________
 
toman 


Dołączył: 04 Maj 2012
Posty: 22

 #3  Wysłany: 2012-08-03, 13:30  


Jakie mogą być wskazania do badań?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-08-03, 13:33  


Różnego rodzaju niepokojące objawy.
_________________
 
toman 


Dołączył: 04 Maj 2012
Posty: 22

 #5  Wysłany: 2012-08-06, 13:53  


absenteeism napisał/a:

No i jeśli nie ma wskazań do badań, to nikt nie kieruje pacjenta profilaktycznie na różnego typu badania wymagające np. napromieniowania go. I kosztujące ciężkie pieniądze.

hmm prywatnie raz na jakiś czas badanie pewnie dałbym radę finansowo

w takim razie w jaki sposób są wcześnie wykrywane nowotwory ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-08-06, 16:26  


toman napisał/a:
w takim razie w jaki sposób są wcześnie wykrywane nowotwory ?

Pisałam wyżej - np. przez programy profilaktyczne dla grup ryzyka (wiek / wywiad rodzinny / predyspozycje) bądź samodzielnie wykonywane profilaktyczne proste badania (np. regularna wizyta u dermatologa, regularne morfologie) oraz przez szybkie zgłaszanie się do lekarza, gdy wystąpią niepokojące objawy.
_________________
 
Radika 


Dołączyła: 30 Maj 2010
Posty: 24
Skąd: Zgierz, Łódź
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2012-08-30, 20:56  


A co w przypadku zmian np. w piersi, które nie dają na początku żadnych objawów i nie można ich wykryć samo badając się. Można chyba raz do roku robić sobie usg piersi, cytologię, morfologię. Myślę, że troszkę można zminimalizować szanse zbyt późnego wykrycia jak się coś pojawi.
 
toman 


Dołączył: 04 Maj 2012
Posty: 22

 #8  Wysłany: 2012-09-11, 17:52  


Cytat:
regularne morfologie

Jeśli cokolwiek było by nie tak u mnie w kierunku nowotworów to w morfologii było by to widczone?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-09-11, 18:17  


Zależy o jakim nowotworze mówimy.
Morfologia na pewno jest bardzo istotna np. pod kątem białaczek. Ale też wszelkie istotne odstępstwa od norm trzeba ściśle diagnozować, co czasem prowadzi do stwierdzenia nowotoru (np. duży spadek parametrów czerwonokrwinkowych czasem prowadzi do wykrycia raka jelita grubego - wynika to z krwawień z jelita powodowanych przez guza).
_________________
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-11, 18:33  


absenteeism napisał/a:
Pisałam wyżej - np. przez programy profilaktyczne dla grup ryzyka (wiek / wywiad rodzinny / predyspozycje

- bardzo dużo słyszy się obecnie o chorobach nowotworowych, coraz więcej chorych jest obok nas. Nie jest to jednak powód do życia w ciągłym stresie, że cos może przytrafić się właśnie mi... życie straciło by swój blask i stało by się koszmarem...jeśli w rodzinie zdarzały się choroby nowotworowe to oznacza, że w pewnym wieku należy zadbać bardziej o badania profilaktyczne w tym właśnie kierunku. Gdyby badać się w każdym kierunku i tak jak piszesz dla uspokojenia siebie, to było by to gonienie króliczka, zdrowego króliczka i wydawanie zbędne kasy... Badania profilaktyczne są i dużo się o nich mówi ale często przypominamy sobie o nich gdy coś obok nas się wydarzy... co innego gdy coś nam dolega i przez wiele jesteśmy źle diagnozowani; bo młody wiek i zdrowy wygląd powoduje, że jesteśmy zbywani przez lekarza; ale to odmienny temat.

toman napisał/a:
Jeśli cokolwiek było by nie tak u mnie w kierunku nowotworów to w morfologii było by to widczone?

tak niestety nie jest. Wyniki morfologii nie zawsze dają znać o toczącej się chorobie nowotworowej. W czasie rozpoczęcia radioterapii i chemioterapii przy nowotworze nasady języka (guz naciekowy CC:5,7 cm) wyniki miałem idealne ale właśnie dzięki temu zakwalifikowano mnie bez problemu do takiego leczenia....Odmienny problem to taki, że od ponad 15 lat narzekałem na uczucie obcego ciała w przełyku. Zwalano to na przewlekły stan zapalny migdałów aż sam w to uwierzyłem. Tu należało by powrócić do właściwej profilaktyki i badań kontrolnych...
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group