1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
badania profilaktyczne
Autor Wiadomość
olaczek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Kwi 2011
Posty: 289
Skąd: Górny Śląsk
Pomogła: 37 razy

 #1  Wysłany: 2011-07-18, 09:32  badania profilaktyczne


Osoby w wieku 30-50 lat, mające w najbliższej rodzinie krewnego, który zachorował na raka, powinny częściej poddawać się badaniom profilaktycznym, gdyż są bardziej narażone na chorobę nowotworową – postulują specjaliści z Bostonu.

Dr Dianne M. Finkelstein z Massachusetts General Hospital Biostatistics Center przekonuje na łamach "Journal of the American Medical Association", że ostrzeżenie to kierowane jest przede wszystkim do osób, w których rodzinach zdarzyły się zachorowania na raka piersi, jelita grubego oraz prostaty.

Z badań, jakie uczona przeprowadziła wraz ze swym zespołem wynika, że te trzy rodzaje nowotworów złośliwych często występują wśród krewnych, zarówno u rodziców i ich dzieci, jak i u rodzeństwa.

- Jeśli masz 35 lat i nagle ktoś zachoruje w Twojej najbliższej rodzinie na raka jelita grubego, np. Twój brat, należy to zgłosić lekarzowi rodzinnemu - podkreśla dr Finkelstein. Jej zdaniem, taka sytuacja sugeruje, że należy o kilka lat wcześniej rozpocząć kolonoskopię, badania przesiewowe pozwalające wcześnie wykryć guza jelit.

- Do podobnych wniosków skłaniają badania dotyczące rodzinnych skłonności do nowotworów, jakie od ponad 10 lat prowadzimy w Szczecinie – powiedział prof. Jan Lubiński z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

Polski uczony twierdzi, że rodzinne skłonności poza rakiem piersi, jelita grubego i prostaty, występują też w przypadku raka jajnika u kobiet. Związane są one z dziedziczeniem jednego tylko genu, który znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Tak silnej zależności nie ma w przypadku uwarunkowań wielogenowych, gdyż wtedy większą skłonność do raka wykazują jedynie osoby z konkretną kombinacją genów.

- Jeszcze inaczej jest w przypadku tzw. nowotworów środowiskowych, związanych bardziej ze stylem życia i wpływem środowiska. Przykładem jest rak płuca, silnie związany z paleniem papierosów – powiedział prof. Lubiński.

Amerykańska uczona doszła do podobnego wniosku po przeanalizowaniu danych genetycznych dotyczących 11 tys. osób i ich krewnych, jakie zgromadził Cancer Genetics Network. Wynika z nich, że gdy w jakiejś rodzinie ktoś zachoruje na raka jelita grubego, to jego najbliżsi krewni są od 2 do 6 razy bardziej narażeni na ten sam typ nowotworu.

Podobne ryzyko jest w przypadku raka piersi u kobiet i nieco mniejsze jeśli chodzi o raka prostaty u mężczyzn. Najbardziej niepokojący jest pierwszy i drugi stopień pokrewieństwa z osobą, która zachorowała na nowotwór.

Przykładem jest Krzysztof Kolberger, który na początku tego roku zmarł na raka nerki. Chorobę wykryto u niego przypadkowo, gdy lekarka poradziła mu, żeby na wszelki wypadek wykonał USG, bo na ten sam typ nowotworu, już w zaawansowanym stadium, chorowała wcześniej jego siostra. Miała ona wtedy 55 lat i była już w tzw. stanie terminalnym, bez nadziei na wyzdrowienie. Kolbergerowi usunięto całą nerkę, ale po 15 latach pojawiły się u niego przerzuty.

Dr Sharon Plon z Baylor College of Medicine w Houston, współautorka badań, twierdzi, że należy co 5-10 lat sprawdzać, czy ktoś zachorował na raka w najbliższej rodzinie i przy najbliższej okazji warto poinformować o tym lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania kontrolne.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (American Cancer Society) wprowadziło już nowe rekomendacje uwzględniające rodzinne skłonności do raka piesi. Zaleca, by u kobiet w wieku 35-60 lat, których najbliższa krewna zachorowała na ten typ nowotworu przed 30. rokiem życia, zamiast mammografii wykonywano bardziej precyzyjne badania przy użyciu rezonansu magnetycznego.

- Osoby z rodzinnymi skłonnościami do raka powinny przede wszystkim częściej się badać, bo tylko w ten sposób można je wcześnie wykryć – uważa prof. Lubiński. Powinny o tym pamiętać także osoby młode, gdyż wiele nowotworów dziedzicznych, jak choćby rak piersi, rozwija się już w młodym wieku.

[ Dodano: 2011-07-18, 09:33 ]
http://wiadomosci.onet.pl...,wiadomosc.html
_________________
olaczek
 
Zebra 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 08 Lip 2011
Posty: 553
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 52 razy

 #2  Wysłany: 2011-07-18, 17:51  


Moja Mami - gruczolakorak jelita grubego, mój ojciec - liczne gruczolaki jelita grubego.
Ja za 4 m-ce 30 lat, chyba czas się pożądnie przebadać :?ale?:
_________________
"Bywają rozłąki, które łączą trwale."
 
magnus 


Dołączyła: 19 Gru 2011
Posty: 1

 #3  Wysłany: 2011-12-19, 13:13  


U mnie podobne przypadki chorobowe w rodzinie :/ dlatego staram się robić badania regularnie! Mama nie chciała dać się namówić, bo robiła wymówki, że wszędzie trzeba się zarejestrować na kilka terminów, że terminy są długie, że nie ma tyle czasu by brać specjalnie wolne itp. W końcu postawiłam na swoim :) i zapisałam ją na jednodniowe badania profilaktyczne . Pakiet dobrano pod kątem płci i wieku. W skład pakietu wchodziło: wywiad lekarski i badanie internistyczne, rentgen płuc, KG spoczynkowe i wysiłkowe, echo serca, USG jamy brzusznej, mammografia, badanie ginekologiczne z USG i cytologią, no i badania laboratoryjne: OB, VDRL, Antygen HBs, Morfologia, Glukoza, Mocznik, Kreatynina, Białko całkowite, Kwas moczowy, Elektrolity (Na, K), Wapń, AspAT, ALAT, Analiza moczu, Gospodarka lipidowa, Wskaźnik protrombinowy, CEA, AFP, TSH, FT4, Test na krew utajoną w kale, markery nowotworowe: CA125 i CA 19-9, p/c anty HCV, bilirubina całkowita (spisałam to z listy, jaką dali mamie w szpitalu) Robi wrażenie :D No i wreszcie mama przebadana! Myślę, że takie konkretne badania raz w roku każdy powinien zrobić! pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2011-12-19, 13:40 ]
Cenzura części posta i jednopunktowe ostrzeżenie za naruszenie pkt. 11 cz. II Regulaminu Forum.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2011-12-19, 13:36  


Wspaniała pamięć. Zwykle osoba która robi taki zestaw pisze: "słuchajcie, oni tam w ciągu jednego dnia robią wszystkie badania". No, chyba że jest się akwizytorem sprzedającym tego rodzaju usługę. Ale wtedy wypadałoby zwrócić się z prośbą o zamieszczenie reklamy do administratora forum. Tak ze zwykłej grzeczności...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group