1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2013-02-20, 21:25
Badania profilaktyczne przed rakiem
Autor Wiadomość
slimak1982 



Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 91
Skąd: kujawsko-pomorskie
Pomogła: 6 razy

 #1  Wysłany: 2013-02-20, 13:26  Badania profilaktyczne przed rakiem


Witam
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu założyłam nowy temat, ale mam zapytanie czy jeśli na raka zmarła moja babcia ( mama mojej mamy), mój tata, moja mama , dziadek ( żyje ale miał nowotwór złośliwy płuc ) to czy mogę wraz z rodzeństawem starać się o badania profilaktyczne w Centrum Onkologii ?
_________________
Monika B.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-20, 13:52  


slimak1982 napisał/a:
to czy mogę wraz z rodzeństawem starać się o badania profilaktyczne w Centrum Onkologii ?

Pytasz o badania genetyczne?
Możesz, ale musisz miec skierowanie do genetyków do CO. I to oni zadecydują ( po wywiadzie rodzinnym) czy jesteście obciążeni genetycznie. Wtedy zostaną wyk. badania krwi.

A badania profilaktyczne powinniście wykonywac u swojego lekarza rodzinnego (np. RTG płuc, bad. krwi) lub ginekologa (mammografie, cytologie)
 
slimak1982 



Dołączyła: 07 Sie 2012
Posty: 91
Skąd: kujawsko-pomorskie
Pomogła: 6 razy

 #3  Wysłany: 2013-02-20, 13:54  


Tak, chodzi mi o badania genetyczne. Wysłałam do CO ankietę. Na czym polegają ewentualne badania genetyczne ?
_________________
Monika B.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2013-02-20, 14:08  


Wywiad rodzinny (który członek rodziny na co chorował i z jakiej linii - wujek ze strony mamy, ciocia ze strony taty)
A póżniej badanie krwi na dane zmutowane geny( jeżeli genetycy uznają, że mogą wystąpic w danej rodzinie)
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #5  Wysłany: 2013-02-20, 19:20  


Jeżeli chodzi o dziedziczenie nowotworów płuc ,to nie wykonują badań genetycznych>
http://www.forum-onkologi...ghlight=#174414

Natomiast , wykonuje się jeżeli w rodzinie występowały inne nowotwory tu znajdziesz jakie >
http://www.genesis.pl/strona/42
 
lolaNAZ 


Dołączyła: 18 Mar 2013
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2013-03-18, 13:29  Re: Badania profilaktyczne przed rakiem


slimak1982 napisał/a:
Witam
Nie wiem czy w odpowiednim miejscu założyłam nowy temat, ale mam zapytanie czy jeśli na raka zmarła moja babcia ( mama mojej mamy), mój tata, moja mama , dziadek ( żyje ale miał nowotwór złośliwy płuc ) to czy mogę wraz z rodzeństawem starać się o badania profilaktyczne w Centrum Onkologii ?


Polecam Ci wykonać badania genetyczne w kierunku predyspozycji do nowotworów. Ja zrobiłam je sobie w zeszłym roku i nie żałuje. Mam podobną sytuację do twojej: mój dziadek, wujek, ciocia umarli na nowotwór. U mnie nie wykryto żadnych mutacji - co mnie uspokoiło.
Samo badanie zrobiłam odpłatnie i to bez wychodzenia z domu (badanie było wykonane ze śliny). Jak coś to dam namiary (na pw) na laboratorium z którego skorzystałam. Pozdrawiam.
 
wieza 


Dołączyła: 03 Lip 2013
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2013-07-03, 21:48  


nawet jeśli się nie zakwalifikujesz na badania genetyczne zwykła profilaktyka może wiele zdziałać, wiadomo zawsze pozostaje strach że może jesteśmy obciązeni mutacja, ale trzeba kontrolowac zawsze sytuacje. U mnie dziadkowie z dwóch stron umarli na raka u cioci i wujka wykryto guzy w mózgu a siostra musiala poddac sie mastektomii i sama sie boje że mogę być w gronie podwyższonego ryzyka ale na badania nie mam podstaw sie ubiegac wiec jedynie i az profilaktyczne badania . Od przypadku mojej siostry nie czekam az mnie obejmie program z nfz(za wiele lat) i sama prywatnie w gorzowie w Starmedica robie mammografie, koszty u nich nie wielkie a chociaz jestem spokojna.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group