1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Badania genetyczne
Autor Wiadomość
cciinneekk 


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2011-08-08, 15:44  Badania genetyczne


Witam. Nazywam się Marcin i mam 22 lata. Moi rodzice zmarli na raka. Mama miała nowotwór jajników, tata natomiast nowotwór jelita grubego. Obydwoje z siostrą zostaliśmy skierowani do Szczecina na badania genetyczne. Jej wyszło,że ma mutację BRCA1 natomiast u mnie nie stwierdzono obciążenia genetycznego. Trudno mi jest w to uwierzyć i zastanawia mnie fakt, czy pomimo braku obciążenia mogę zachorować? Mimo wszytsko i tak jestem pogodzony z myślą,że czy prędzej czy póżniej nowotwór dosięgnie także mnie. Siostra jest pod stałą opieką lekarzy, natomiast ja nie, ponieważ nie wykryto u mnie nosicielstwa. Czy mam na własną rękę robić sobie okresowe badania, czy nie martwić się zbytnio na zapas?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-08-08, 16:26  


cciinneekk napisał/a:
Siostra jest pod stałą opieką lekarzy

Bardzo dobrze, w jej przypadku kontrole muszą być częste i dokładniejsze niż w przypadku osób bez obciążeń.

Cytat:
czy pomimo braku obciążenia mogę zachorować?

Oczywiście - tak jak każdy inny.
Większość osób, które chorują na nowotwory złośliwe, nie jest obciążona genetycznie, a jednak zachorowania u nich się zdarzają.
Podobnie u Ciebie, jak i każdego innego - brak mutacji genu nie wyklucza możliwości zachorowania,
ale z drugiej strony - ryzyko zachorowania jest "normalne" a nie kilkakrotnie podwyższone, jak u osób z obciążeniem genetycznym.

Cytat:
jestem pogodzony z myślą, że czy prędzej czy później nowotwór dosięgnie także mnie.

Niepotrzebnie zakładasz, że na pewno zachorujesz. Nawet u osób z obciążeniem jest niewykluczone, że nie zachorują,
tym bardziej ci, którzy nie mają mutacji genów.

Cytat:
Czy mam na własną rękę robić sobie okresowe badania, czy nie martwić się zbytnio na zapas?

Kontrole "standardowe" w zupełności wystarczą, nie ma potrzeby zachowywania szczególnej czujności onkologicznej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
cciinneekk 


Dołączył: 08 Sie 2011
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2011-08-08, 16:36  


Bardzo dziękuje za odpowiedź. Ale proszę mi się nie dziwić, że mam takie sceptyczne podejście do raka. Zawsze zastanawiało mnie czemu ja mam być wyjątkiem? Mimo wszystko postaram się zmienić moje podejście, bo zamartwianie się raczej nic tu nie pomoże.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group