1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
analiza wyników badania
Autor Wiadomość
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #1  Wysłany: 2011-04-11, 14:29  analiza wyników badania


Witam.

U mojego taty zdiagnozowano guza ślinianki przyusznej lewej. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników badania biobsji cienkoigłowej.

Wyniki:
Cellulae carcinomatosae probabiliter Carcinoma microcellulare combinatium (Adenocarcinoma et Carcinoma microcellulare) metastaticum lymphonoduli.

Wykonano odczyny IHC ( z rozmazów po odbarwieniu HE):

CKAE1/AE3 (+), CK7 (+,-), TTF (+), CD56 (+,-), LCA (+) w pojedynczych komórkach, MIB1 (+) w około 90% komórek.
Wykonane odczyny mogą nie być jednoznaczne, wskazują jednak, że zmiana ma prawdopodobnie charakter przerzutowy, z guza płuc(?).

Koniec wyników.

Dodam, że w lutym tata miał robione prześwietlenie płuc - opis, że bez zmian.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-04-11, 14:53  


A czy po otrzymanym wyniku tata miał wykonaną TK klatki piersiowej bądź dostał na nią skierowanie?
_________________
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #3  Wysłany: 2011-04-11, 16:01  


Ma skierowanie na TK głowy i badanie z zastosowaniem izotopu F-18 (chyba) - podobno w celu zlokalizowania źródła przerzutów.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-04-11, 18:52  


Przypuszczam, że chodzi o PET (nie macie tego napisane na skierowaniu?), celem jest ustalenie raczej ogniska pierwotnego nowotworu.
_________________
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #5  Wysłany: 2011-04-11, 21:49  


Dokładnie o te badanie chodzi. A czy ktoś mógłby pomóc i wyjaśnić mi wyniki badania podane wyżej?

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-04-11, 21:59  


Cellulae carcinomatosae probabiliter Carcinoma microcellulare combinatium (Adenocarcinoma et Carcinoma microcellulare) metastaticum lymphonoduli = komórki nowotworowe prawdopodobnie nowotwór drobnokomórkowy połączony (?) (gruczolakorak i rak drobnokomórkowy) - przerzuty do węzłów chłonnych

Tak więc mamy tu do czynienia z nowotworem mieszanym - połączenie raka drobnokomórkowego z gruczolakorakiem. Obecność drobnokomórkowego faktycznie wskazywać może na to, że ognisko pierwotne jest w płucach. Ale z pewnością wyjaśni to PET.
TK głowy to również dobry pomysł, wykluczy ewentualne przerzuty do mózgu.
_________________
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #7  Wysłany: 2011-04-11, 22:34  


Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.

A jak ma się do tych wyników zdjęcie płuc? Tak jak pisałem wcześniej - nie stwierdzono zmian. Guz na śliniance pojawił się jakieś 1 do 1,5 miesiąca temu czyli mniej więcej w tym samym czasie jak było robione zdjęcie. Czy można na tej podstawie przypuszczać, że nie są to raczej płuca. Nie mam nic wspólnego z medycyną ale wydaje mi się, że skoro to przerzut to na zdjęciu płuc też już powinno coś wyjść.
Czy może być też tak, że to wcale nie jest przerzut tylko nowotór ślinianek?

Wszystkim pomocnym bardzo dziękuję.
 
Luna 



Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 171
Skąd: Białystok
Pomogła: 27 razy

 #8  Wysłany: 2011-04-11, 22:45  


Przykro mi, ale na RTG płuc te zmiany mogły być niewidoczne. Poczekajmy na wyniki TK, a kiedy planowane jest badanie?
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #9  Wysłany: 2011-04-11, 22:51  


Za tydzień badanie TK, a PET jeszcze data nie ustalona.

Nie wspomniałem, że guz na śliniace jest spory - wręcz duży. Czy przy takich jego rozmiarach zdjęcie RTG klatki mogłoby nic nie wykazać?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2011-04-11, 22:57  


W tym wyniku histopatologicznym nie ma mowy o tym, że jest to wynik wycinka pobranego ze ślinianki (być może po prostu czegoś nie dopisałeś). W tym, co przytoczyłeś, mowa jest o przerzutach do węzłów chłonnych (przynajmniej w ten sposób opisany jest wynik).

RTG może nie wykazywać pewnych zmian w płucach.
_________________
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #11  Wysłany: 2011-04-12, 08:36  


Witam.

Tata miał wbijaną igłę w miejscu guza na śliniance - więc z tego miejsca brana była próbka do badań.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #12  Wysłany: 2011-04-12, 09:14  


Rozumiem, że wcześniej wykonane USG potwierdziło, iż jest to guz ślinianki a nie powiększony węzeł chłonny?
_________________
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #13  Wysłany: 2011-04-12, 11:06  


Po pierwszym badaniu (USG) stwierdzono kamicę ślinianek. Przez miesiąc szprycowano ojca antybiotykami. Dopiero po badaniu w szpitalu stwierdzono guza ślinianki (tak napisano w rozpoznaniu) i skierowano na biobsję. Wyniki biobsji jak wyżej.
Domyslam się, że cokolwiek wiecej można bedzie powiedzieć po szczegółowych badaniach (TK, PET) ale czy można już coś stwierdzić na podstawie wyników biobsji? Czytałem, żę rak drobnokomórkowy to wredna odmiana, więc czy jest bardzo żle?

Dziękuję i pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2011-04-12, 11:10  


Owszem, więcej będzie można powiedzieć na podstawie wyników badań obrazowych, zwłaszcza PET.
Ale jeśli potwierdzony zostanie guz płuca, to niestety rak drobnokomórkowy jest źle rokujący.

Czy tata ma jakieś objawy typu kaszel, spadek masy ciała, krwioplucie, chrypka, osłabienie?
_________________
 
pewu 


Dołączył: 11 Kwi 2011
Posty: 10

 #15  Wysłany: 2011-04-12, 11:28  


Nie ma kaszlu i płucia krwią. Jednak jest osłabiony i schudł - z powodu bólu prawie wcale nie śpi i nie ma apetytu (je naprawdę mało) - więc może to jest tego przyczną.

[ Dodano: 2011-04-12, 11:53 ]
Dodatkowo pojawiły mu się 3 guzki (2 na czole i jeden nad mostkiem). Lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że na głowie to kaszaki a nad mostkiem to łuszczak - zalecił konsultacje z onkologiem chirurgiem i ewentualne wycięcie. Tego samego dnia były wyniki z biobsji -> skierowanie na badania i lekarz ze szpitala kazał czekać na wyniki badań i nic z tym nie robić na razie.

[ Dodano: 2011-04-12, 11:55 ]
Ten nad mostkiem pojawił się pożniej -> najpierw był ból pożniej dopiero "wylazł".

[ Dodano: 2011-04-12, 18:55 ]
Mam jeszcze pytanie odnośnie markerów. Poszperałem trochę i proszę o ewentualne sprostowanie:

CK7 - marker raka płuc (zakładam, że "-" to dobry wyniki oznaczający brak markerów, ale co oznacza "+,-")
TTF - czy to marker raka tarczycy? (tata leczy się na tarczycę)
CD56 - marker węzłów chłonnych?

Niestety nie rozszyfrowałem LCA - bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie co oznacza "+,-" przy markerze. Czy to prawda, że markery mogą być na + też u osób zdrowych?

Dziękuję i pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group