1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
100 procent ryzyka czerniaka
Autor Wiadomość
Gwendolen 


Dołączyła: 24 Sie 2013
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2013-08-24, 10:39  100 procent ryzyka czerniaka


Dzień dobry,
mam na imię Kasia i jestem nieszczęśliwą posiadaczką ponad 300 znamion. Mają różne kształty i kolory, ale w większości nie wyglądają normalnie. Onkolog twierdzi, że tylko kilka jest ładnych. Od pięciu lat jestem pod opieką onkologa. Mam wycięte osiem znamion (czekam na wyniki czterech) i czeka mnie kolejna wycinka. Do tej pory dwa wycięte znamiona były brzeżne, jedno zwykłe barwnikowe i jedno, o które chcę zapytać. Zaczęło się zaczerwieniać z jednej strony, od razu poleciałam je wyciąć i otrzymałam taki wynik:

naevus cutis humeri dex. Drobny fragment skóry pokryty ścieńczałym naskórkiem w skórze właściwej rozsiane zmiany zapalne, zlokalizowane głownie w sąsiedztwie naczyń. Vasculitis.

Pierwszy raz otrzymałam taki wynik i nie rozumiem co to znaczy.

Niepokoi mnie to, co powiedział lekarz - przez endometriozę (wpływ estrogenów), na którą choruję, ilość i atypowość znamion mam ponad 100 procent "szans" na zachorowanie na czerniaka. Znamiona występują rodzinne, babcia miała na starość czerniaka. Wiem, że ryzyko jest ogromne... Co mogę zrobić, by je zmniejszyć? Nie opalam się, stosuję bardzo wysokie filtry, w życiu nie byłam na solarium. Nie jestem jednak w stanie kontrolować wszystkich swoich znamion ani wszystkich wyciąć... Lekarz ogląda mnie dwa razy do roku, ale bez dermatoskopu. Powinnam wymagać użycia dermatoskopu? Jak żyć ze świadomością, że i tak zachoruję? A może da się to przeskoczyć? Jestem załamana, bo mam malutką córeczkę i całe mnóstwo planów...
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #2  Wysłany: 2013-08-24, 13:37  


Poszukaj dobrego dermatologa ktory obejrzy wszystkie znamiona dermatoskopem. Dermatoskop powieksza znamie okolo 10x i wtedy dobry dermatolog jest wstanie zaobserwowac cechy specyficzne dla czerniaka i czy jest ryzyko. Dobry dermatolog jest w stanie okreslic czy znamie jest czerniakiem czy nie w 80%. W przypadku gdy jest niepewny znamie mozna usunac.
Oczywiscie nie ma sensu usuwac wszystkich znamion jesli nie wygladaja podejrzanie pod dermatoskopem ale nalezy sie obserwowac. Najlepiej zrobic zdjecia i obserwowac czy zachodza jakiekolwiek zmiany. Nawet jesli pojawi ci sie czerniak to w przypadku czestej obserwacji jestes w stanie go zlapac na bardzo wczesnym stadium najlepiej In situ.
 
mukey 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 31
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-08-24, 22:49  


Cześć,
Potwierdzam musisz znaleźć dobrego dermatologa, ale obserwacja znamion jest bardzo ważna. To Ty jesteś najlepszym obserwatorem.
Chciałam Cię pocieszyć, nie jesteś sama. Ja na jednej ręce mam ponad 100, a co dopiero na całym ciele. Też moje znamiona są atypowe i ciągle pojawiają się nowe. Nie opalam się, stosuję kremy z wysokim filtrem, mam generalnie fiola na punkcie ochrony przed promieniowaniem UV.
Po ciąży poniżej linii brzucha, na łonie pojawiła mi się mała kropeczka. Z czasem zaczęła mi się powiększać, była płaska i bardzo ciemna. Obserwowałam ją. Coś mnie tknęło i poszłam po skierowanie żeby usunąć zmianę. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się że jest to plama soczewicowata złośliwa. Lekarz powiedział, że usunęliśmy ją w najodpowiedniejszym momencie. Ta plama to wyjście do czerniaka.
Zapisałam się do dermatologa. Po trzech miesiącach oczekiwania- prywatnie we wtorek mam wizytę. Pani doktor zobaczy moje znamiona pod dermatoskopem. Ciekawe czy jedna wizyta wystarczy, bo mam ich setki.
Myślę że w naszym przypadku trzeba się badać dermatoskopem. Sam fakt , że nie wiemy co się dzieje na naszych plecach. Niestety moja córka odziedziczyła znamiona po mnie. Pozdrawiam.
_________________
Asia
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #4  Wysłany: 2013-08-25, 09:09  


http://www.dermnetnz.org/...t-melanoma.html

Tutaj jest przyklad cech jakie sa widoczne pod dermatoskopem w przypadku czerniakow. Dlatego wazne jest aby sprawdzanie bylo wykonywane przez doswiadczonego specjaliste a nie lekarza ktory albo nie wie czego szukac albo w ogole nie uzywa dermatoskopu.
 
mukey 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 31
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2013-08-27, 21:43  


Cześć,
Byłam dzisiaj u dermatologa. Zostałam przebadana dermatoskopem. Pani dermatolog miała bardzo dużo pracy. Wskazała 6 znamion do usunięcia.
_________________
Asia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group