1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: missy
2016-11-01, 22:47
Rak trzonu macicy
Autor Wiadomość
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #1  Wysłany: 2014-02-24, 19:16  Rak trzonu macicy


Zycie zmusiło mnie do założenia w bardzo krótkim odstępie czasu drugiego wątku.
Sprawa dotyczy mojej osiemdziesięcioletniej mamy, u której od trzech dni pojawiły się plamienia z narządów rodnych.
Właśnie wróciłam z mamą od lekarza, której zrobiono dopochwowe USG, oraz skierowano na łyżeczkowanie macicy.

Wynik USG
Trzon macicy powiększony o jednorodnej echogeniczności E szer. 5 mm niejednorodne echogennie.
W jamie macicy płyn, szerokość jamy 24 mm.
Jajniki obustronnie o wlk i echostrukturze prawidłowej.
Płynu w Zatoce Douglasa nie stwierdza się.

Proszę o opinię czego mogę się spodziewać na podstawie wyniku USG.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2014-02-25, 08:23  


Wynik badania obrazowego nie wskazuje jednoznacznie na przyczynę zauważonych zmian.
Być może coś więcej będzie wiadomo po histopatologicznym przebadaniu materiału uzyskanego po wyłyżeczkowaniu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #3  Wysłany: 2014-02-25, 09:52  


Dziękuję za odpowiedż, jutro mama bedzie miała łyżeczkowanie, no i........ dwa tygodnie nerwowego obgryzania paznokci, bardzo się boję, lekarz, u którego byłam wczoraj z mamą, bardzo dyskretnie, aby mama nie słyszała powiedział, ze wygląda to bardzo podejrzanie onkologicznie.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #4  Wysłany: 2014-02-27, 09:55  


Łyżeczkowanie się nie odbyło, mamie mocno skoczyło ciśnienie 220/100, leczy się na nie od dawna, nie wiem czy to wynik stresu, czy może leki należy zmienić, albo dawki modyfikować, zaraz idę z nią do internisty.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #5  Wysłany: 2014-03-28, 14:18  


Wynik badania histopatologicznego:
Nowotwór złośliwy niskozróżnicowany, prawdopodobnie gruczolakorak. Mama zostanie przyjęta na oddział celem dalszych badań diagnostycznych między innymi rezonansu magnetycznego. Trzymam się jakoś bo muszę, nie mam innego wyjścia, chce mi się wyć pełnym głosem.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2014-03-28, 19:50  


Niskie zróżnicowanie nowotworu oznacza wysoki stopień złośliwości (G3), co jest niekorzystne,
jednak jeszcze nie determinuje Waszej sytuacji, która zależeć będzie przede wszystkim od zaawansowania choroby,
będącego najważniejszym czynnikiem rokowniczym, którego określenie powinny umożliwić zaplanowane badania.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #7  Wysłany: 2014-03-28, 22:03  


Dziękuję za odpowiedż, spodziewałam się właśnie takiej, ciężkie dni mamy przed sobą, dziś płaczę, od jutra koniec ze słabościami i do ataku.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #8  Wysłany: 2014-04-11, 13:41  


MR miednicy z kontrastem
Macica położona typowo, z widoczną w obrębie środkowej części trzonu rozległą, patologiczną strukturą naciekową obejmującą okrężnie całą grubość myometrium (aż do błony surowicówkowej), przechodzącą na przednią część szyjki macicy oraz na przymacicze po stronie lewej, w bezpośrednie sąsiedztwo dolnej powierzchni lewego jajnika, bez jego ewidentnego nacieku. W obrębie myometrium widoczne ponadto mięśniaki śródścienne i podsurowicówkowe. Przydatki prawe bez ewidentnych zmian naciekowych. Pojedyńcze, okrągłe węzły chłonne biodrowe zewnętrzne sr. do 7.5 mm. Liczne, grupujące się w pakiety i zlewające się węzły chłonne okołoaortalne i bidrowe wspólne, zwłaszcza po stronie lewej. Uchyłki widocznego odcinka jelita grubego.
Wnioski:
Patologiczny naciek trzonu i części szyjki macicy z objęciem przymacicza po stronie lewej oraz towarzyszącą limfadenopatią-obraz pierwotnej zmiany rozrostowej, najpewniej w stadium IIIc wg FIGO.

Wiem, że jest żle Riczu proszę o interpretację, we wtorek mam umówioną wizytę z chirurgiem onkologiem, a w środę z ginekologiem-onkologiem. O co pytać? Mam w głowie jedną wielką karuzelę myśli, pomóż mi proszę przygotować się merytorycznie do rozmów.
Dziękuję
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #9  Wysłany: 2014-04-11, 14:45  


Basia2000 napisał/a:
Wnioski:
Patologiczny naciek trzonu i części szyjki macicy z objęciem przymacicza po stronie lewej oraz towarzyszącą limfadenopatią-obraz pierwotnej zmiany rozrostowej, najpewniej w stadium IIIc wg FIGO.

Rzeczywiście nie wygląda to najlepiej. Odpowiednie Zalecenia (2013 r.) przewidują następujący sposób leczenia (str. 292):
Cytat:
W przypadku zmian poza macicą w obrębie jamy brzusznej (stopień IIIA/C) wykonuje się proste wycięcie macicy z przydatkami wraz z usunięciem widocznych zmian: w obrębie sieci lub wszczepów w jamie brzusznej. W razie stwierdzenia choroby wewnątrz jamy brzusznej należy rozważyć usunięcie węzłów chłonnych miednicy i węzłów okołoaortalnych, jeśli są one powiększone. Chore te kwalifikują się do uzupełniającej CTH i RTH.


Basia2000 napisał/a:
O co pytać?

Pytania, jakie się nasuwają:
- jakie jest proponowane postępowanie, jeśli odbiega od wyżej cytowanego, to jak lekarz uzasadnia odstępstwo,
- jakie lekarz proponuje dalsze czynności diagnostyczne i terapeutyczne i w jakich terminach
(jeśli oczekiwanie na wykonanie zabiegu operacyjnego miałoby przekroczyć 2-3 tygodnie, to dlaczego),
- możesz zapytać o ocenę przez niego Waszej sytuacji oraz rokowanie i wielkość szans powodzenia leczenia.
Jak przygotować się do rozmowy - zobacz ten post.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #10  Wysłany: 2014-04-11, 15:09  


Dziękuję Riczu z całego mojego zbolałego serducha za szybką i wyczerpującą odpowiedż.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #11  Wysłany: 2014-04-16, 12:17  


Jutro moja ukochana mama będzie operowana, załatwiłam to w try mi ga, nie pytajcie jak, najważniejsze, że się udało, teraz wszystko w rękach lekarza, który ma opinię wirtuoza jeżeli chodzi o operacje onkologiczne.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #12  Wysłany: 2014-05-07, 15:19  


Wynik badania pooperacyjnego
Rozpoznanie kliniczne: Ca uteri
Materiały do badań:
I. macica, szyjka, jajowody. Wycinek ze zmiany II. wyrostek robaczkowy, Resekcja całego narządu.
Wynik badania:
Obraz makroskopowy
"Macica z przydatkami" guzowata macica z przydatkami wym. 11x9x6 cm. Tarcza gładka szaro-beżowa, ujście zewnętrzne szczelinowate. Na obwodzie jamy macicy widoczna szarawa, lita tkanka zajmująca całą grubość ściany trzonu. Zmiana nacieka szyjkę macicy, naciekania przymacicz nie stwierdza się. Poza tym na przekrojach trzonu kilka , szarawych mięśniakowatych guzków średnicy do 2,4 cm.
Pobrane wycinki:
1. Tarcza (A-B)
2. Szyjka z przymaciczami prawymi (C)
3. Szyjka z przymaciczami lewymi (D)
4. Cieśń (E)
5. Zmiana trzonu (F-J)
6. Mięśniakowate guzki trzonu (K-L)
7. Przydatki prawe (M-P)
8. Przydatki lewe (R-T)
II. "Wyrostek robaczkowy" wyrostek robaczkowy długości 6.0 szerokości 0.5 cm (U-W)
Opis mikroskopowy
Mat. I;II 8140/3 T-82920
I. 1,7,8 bez nacieku raka
2,3,4,5,6 Gruczolakorak endometrialny G3 trzonu macicy pT2 NX MX, II FIGO
Utkanie nowotworowe zajmuje powyżej 1/2 grubości ściany trzonu macicy, nie nacieka surowicówki, nacieka podścielisko szyjki macicy, nie nacieka przymacicz.
Poza tym , w obrębie ściany trzonu mięśniaki gładkokomórkowe.
II. Budowa histologiczna zwykła.
Bez nacieku raka.

Proszę o interpretację.

[ Dodano: 2014-05-07, 16:28 ]
Nasuwa mi się jeszcze pytanie, skąd taka rozbieżność w opisie RM i opisie pooperacyjnym, nie wiem co o tym myśleć, opisu RM dokonywał utytułowany doktor z renomowanego CO?
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #13  Wysłany: 2014-05-07, 16:29  


1. Na wypisie nie widze, czy zmiany rakowe zostaly wyciete w calosci, przypuszczam, ze tak.
2. pT2 NX MX - po operacji zmieniono zaawansowanie na mniejsze, bo przymacicza nie byly zajete, z czego trzeba sie cieszyc :-D .

Nx. Mx = nie okreslono ani czy sa przerzuty odlegle, ani czy sa przerzuty do wezlow.
Co do przerzutow odleglych to nie wiem, czy byly robione badania obrazowe w tym kierunku - w Twoim watku ich nie znalazlam. Co do wezlow, to wiem, ze byly bardzo podejrzane, ale w czasie operacji nie widac, zeby je wycieto. Dlaczego?
Z powodu naciekania szyjki macicy i wysokiej zlosliwosci raka dalsza radioterapia wydaje sie byc nieunikniona.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #14  Wysłany: 2014-05-07, 16:42  


alka28+,
Były robione badania obrazowe w kierunku przerzutów odległych, nie było żadnych zmian, jeżeli chodzi o węzły operator twierdzi, że nie było potrzeby ich ruszać, to bardzo dobry chirurg onkolog, do którego mam zaufanie.
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #15  Wysłany: 2014-05-07, 16:50  


To bardzo dobre wiadomosci!
Dziwi mnie tylko, co napisali na MR:
Cytat:
Liczne, grupujące się w pakiety i zlewające się węzły chłonne okołoaortalne i bidrowe wspólne, zwłaszcza po stronie lewej.


Co oni, do diabla, tam widzieli? Zwlaszcza, ze MR raczej nie widzi wezlow, niz widzi to, czego nie ma.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group