1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w płucach - walka o tatę
Autor Wiadomość
Gosia77 


Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2019-02-16, 13:22  Zmiany w płucach - walka o tatę


Witam,
jestem "nowa" na forum. Moja historia a raczej historia mojego taty zaczęła się od tego, że miał mieć operację na biodro. Jednak przed operacją lekarze zalecili podstawowe badania. Na RTG płuc wyszły zmiany. Lekarze zadecydowali, że operacja się nie odbędzie i trzeba poszerzyć diagnostykę płuc. Tato otrzymał skierowanie na TK. Wynik wczoraj odebraliśmy-dołączam do wątku. Nic nam nikt nie powiedział co to jest, nikt w rodzinie nie jest lekarzem. Mama zarejestrowała tatę do pulmonologa, ale termin za 2 tygodnie. Moje pytanie dotyczy tego, czy czekać na tą wizytę czy też udać się do lekarza 1 kontaktu po skierowanie do szpitala? I oczywiście pytanie najważniejsze, czy na podstawie tego wyniku można powiedzieć, że tato ma raka płuc? Czy można ocenić jaki jest jego stopień zaawansowania? Czy jest bardzo źle, czy jednak jest jakaś nadzieja? Przepraszam, ale nikt nam nic nie powiedział. Żyjemy jak na bombie, może chociaż tutaj cień wiadomości otrzymamy, zanim trafimy do specjalisty. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.


Wynik_TK.png
Pobierz Plik ściągnięto 365 raz(y) 330,66 KB

_________________
Gosia
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2019-02-16, 15:41  


Gosia77,
Witaj na forum.
Na podstawie tego wyniku nie można stwierdzić, że to rak płuc. Zmiana opisana w TK nie jest jednoznaczna dla radiologa opisującego badanie - zamieszcza on dwa skróty odnoszące się do jego podejrzeń:
tbc i tu.
Czyli tuberculosis - zmiana gruźlicza albo tumor - guz.
Wizyta u pulmonolga jest niezłym pomysłem, powinien on dać skierowanie na bronchoskopię, w trakcie której można pobrać ( poprzez ścianę oskrzela, przy pomocy igly biopsyjnej) materiał do badania. To najważniejsze aby ustalić dzięki badaniu pod mikroskopem czym jest zmiana w płucu. W tej sytuacji ( podejrzenie guza) można także udać się bez skierowania do onkologa - pytanie tylko jakie będą terminy w najbliższym dla Was ośrodku onkologicznym.
Czy Tata ma jakieś objawy ze strony ukł.oddechowego? Choruje na coś?
 
Gosia77 


Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 8

 #3  Wysłany: 2019-02-16, 15:56  


Witam, bardzo dziękuję za ten opis. Jestem bardzo wdzięczna. Tatę nic nie boli, nie kaszle. Ale bierze sporo leków na reumatyzm. Na pewno pójdziemy do pulmonologa. Ustalę również termin do onkologia. Bardzo dziękuję za pomoc. Dam znać jak coś więcej ustali lekarz.
_________________
Gosia
 
Gosia77 


Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 8

 #4  Wysłany: 2019-02-25, 13:40  


Witam. Tato jest już na oddziale pulmonologii. Dzisiaj miał robione usg jamy brzusznej z kontrastem. Na jutro zaplanowane jest bronhoskopia. Mam pytanie o to usg. Co taki kontrast potrafi pokazać. W sensie na co lekarze chcieliby aby wynik z takiego usg dał im odpowiedź. Pytam bo to jest dla mnie wszystko niezrozumiałe. Wyniki z usg będą w czwartek. Trochę długo, wiadomo, martwimy się. Próśba o informację po co takie usg jamy brzusznej się robi gdy zmiany są w plucu. Czy lekarze coś podejrzewają?

[ Dodano: 2019-02-25, 19:33 ]
Czy ktoś może mi pomóc i podpowiedzieć po co to badanie. Czy lekarze szukają guza w innych narządach?
_________________
Gosia
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #5  Wysłany: 2019-02-25, 20:36  


Gosia77 napisał/a:
Dzisiaj miał robione usg jamy brzusznej z kontrastem.

Usg, czy TK? bo ja podejrzewam, że tato miał TK jamy brzusznej z kontrastem.
Gosia77 napisał/a:
Próśba o informację po co takie usg jamy brzusznej się robi gdy zmiany są w plucu. Czy lekarze coś podejrzewają?
. Po to się robi badania żeby sprawdzić czy w innych narządach, w tym wypadku w jamie brzusznej nie ma jakiś zmian/przerzutów.

pozdrawiam
 
Gosia77 


Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 8

 #6  Wysłany: 2019-02-26, 08:23  


Witam, tak tato miał usg jamy brzusznej. Podczas tego USG podawali mu jakiś zastrzyk i powiedzieli, że wyniki z tego będą w czwartek. Dzisiaj ma bronchoskopię.
_________________
Gosia
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2019-02-27, 07:21  


Gosia77,
To czekamy na wszystkie wyniki. Z bronchoskopi będzie wynik za +/- 2 tygodnie więc trzeba uzbroić się w cierpliwość.

pozdrawiam
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #8  Wysłany: 2019-03-06, 01:59  


Gosia77, Jak u Was? Wszystko ok z wynikami??
Pozdrawiam Was :*
 
Gosia77 


Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 8

 #9  Wysłany: 2019-04-16, 11:33  


Witajcie, sytuacja jest zła. :-( Dopiero teraz tato miał zrobiony komplet badań. Poczekam jeszcze na skany wyników i prześlę z prośbą o interpretację. Od lekarza usłyszałam zdawkowe"no cóż ". Tato ma przerzuty do oskrzeli i dalej. Jestem załamana. Myślę że skany będą lepiej oddawał co tato ma w środku. Mi trudno nawet powtórzyć. Podeślę i będę prosiła o pomoc. Dziękuję że jesteście.

[ Dodano: 2019-04-16, 18:49 ]
Witajcie.
Mam skan wypisu ze szpitala taty. Nie mam niestety opisu wyniku PET, ponieważ w szpitalu wydali tylko płytkę. Tato dostał skierowanie na oddział chirurgii klatki piersiowej. W rozpoznaniu ma wpisany ma kod D38.1 "Nowotwór o nieokreślonym charakterze (tchawica, oskrzela i płuca)". Pani doktor mówiła coś o operacji ale powiedziała, że większych szczegółów dowiemy się na miejscu. Jak tu czekać do 2 maja? Bardzo się martwię, bo każdy (rodzina, która nie ma nic wspólnego z medycyną - tak jak ja) mi mówi, że tato ma przerzuty i nie wiadomo po co ta operacja. Odchodzę od zmysłów. Nie oczkuje, że ktoś poklepie mnie po ramieniu i powie, że będzie dobrze. Chciałabym się dowiedzieć czy tato ma przerzuty, jakie, gdzie? Na co może być ta operacja, co lekarze chcą wyciąć? Dodam jeszcze, że tacie tak koło żuchwy i przy policzku spuchło. Tak jakby góle w gardle miał- nie wiem co to jest.


wypis_1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 280 raz(y) 218,91 KB

wypis_2.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 262 raz(y) 231,35 KB

wypis_3.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 236 raz(y) 174,77 KB

_________________
Gosia
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #10  Wysłany: 2019-04-16, 19:22  


Bez PET to nie ma 100% dowodu że to rak. Właśnie po to się robi PET w raku płuca żeby stwierdzić czy nie ma przerzutów (jak nie ma to się operuje i wycina całość guza).Może lekarz miał jeszcze dodatkowe informacje, zwłaszcza zastanawia mnie skąd te oskrzela.

Operacja (jeżeli będą w PET przerzuty) jest głównie po to żeby pozyskać materiał z guza do zbadania (nie udało się w bronchoskopii) bo raków płuca jest kilka i każdy z nich leczy się inaczej.

Ja bym wróciła do szpitala i poprosiła o kopie opisów badań, bo lekarze w wypisie często skracają opis i może jest coś więcej, no i koniecznie opis PET.
_________________
sprzątnięta
 
Gosia77 


Dołączyła: 16 Lut 2019
Posty: 8

 #11  Wysłany: 2019-04-16, 21:37  


Witam,
bardzo dziękuję za informację. Postaram się o te wyniki, może gdzieś w szpitalu są. Tacie wydali tylko płytkę i powiedzieli, że płytka najważniejsza. Dla lekarzy na pewno, a my dalej w niepewności. Dobrze, że tacy ludzie jak Wy jesteście. Dziękuję jeszcze raz.
_________________
Gosia
 
zaniedbała 


Dołączyła: 04 Sie 2014
Posty: 125
Pomogła: 4 razy

 #12  Wysłany: 2019-04-17, 00:43  


Gosia77, Trzymaj się, bądź dzielna mimo wyników jakie otrzymasz, pomoc dla Taty jest teraz piorytetem , nie ważne co wykaże PET, pozdrawiam i dużo sił życzę :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group