1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersiach
Autor Wiadomość
_olga_ 


Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 4
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2013-02-26, 02:30  Zmiany w piersiach


Witam.
Na rutynowym USG piersi pani wykonująca badanie (niestety na opisie nie jest podana jej specjalność) znalazła jakieś zmiany, które się nie spodobały.
Bardzo proszę o interpretację i poradę, co robić z tym dalej.

Opis:
Sutki o dominującej w budowie tk. gruczołowej bez cech obecności litych zmian ogniskowych o ultrasonograficznych cechach typowych dla ca.
Po obu stronach zaznaczają się liczne zmiany ogniskowe o morfologii zmian o łagodnym charakterze.
W sutku prawym:
w KGZ cechy obecności torbieli z gęstą treścią ok. 4 mm, ok. godz. 9 - torbiel ok. 5 mm, ok. godz. 6 - torbiel ok. 14x7 mm,
w KGW - najprawdopodobniej torbiel z gęstą treścią ok. 4 mm, ok. godz. 12 - torbielowate poszerzenia przewodów mlekowych ok. 5x3 mm i ok. 3 mm z zagęszczoną treścią i możliwością hyperplazji wewnątrzprzewodowej.
Poza tym dość liczne inne odcinkowe poszerzenia przewodów mlekowych do ok. 3 mm.
W sutku lewym:
w KGW - torbiel z gęstą treścią ok. 7 mm do różnicowania z FA, w jej bliskim sąsiedztwie podobna zmiana ok. 3 mm oraz podobna ok. godz. 3 - ok. 7x4 mm, ok. godz. 9 - tuż przy ścianie klatki piersiowej torbiel ok. 5 mm.
Przewody mlekowe torbielowato i odcinkowo poszerzone do max. 4 mm.
Węzły chłonne pachowe prawidłowe.

Niestety zostałam zwolniona z pracy, tracąc jednocześnie możliwość korzystania z poradni, w której to USG zostało wykonane - i czuję się trochę zagubiona.
Poszłam z tym wynikiem prywatnie do PFESO, jednak lekarz zerknął na USG (na mnie nie, bo ja mu się jakoś nie spodobałam)
i kazał mi wrócić za pół roku, co pewnie powinno mnie uspokoić, ale nie uspokoiło.

Czy mogę prosić o łopatologiczne objaśnienie tego USG? Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania?

Dodam jeszcze, że mam 41 lat, rok temu, po ponad 20 latach rzuciłam palenie,
nigdy nie byłam w ciąży, wiele lat przyjmowałam hormonalne środki antykoncepcyjne,
a w rodzinie nie miałyśmy historii raka piersi.

Serdecznie dziękuję i jeszcze serdeczniej pozdrawiam
O.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-26, 13:33  


_olga_ napisał/a:
bez cech obecności litych zmian ogniskowych o ultrasonograficznych cechach typowych dla ca.

To oznacza brak w obrazie cech podejrzanych, typowych dla raka (c[arcinom]a = rak).

_olga_ napisał/a:
Czy mogę prosić o łopatologiczne objaśnienie tego USG? Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania?

Stwierdzono obecność licznych zmian o charakterze torbieli, będących w zdecydowanej większości przypadków zmianami łagodnymi.
Jeśli lekarz opisujący ten wynik nie zalecił inaczej, kontrola za pół roku powinna być wystarczającym działaniem,
na co wskazuje także brak innych zaleceń lekarza następnie oglądającego ten wynik podczas konsultacji, o której wspominasz.

Po pół roku lekarz może zalecić powtórzenie badania USG lub wykonanie mammografii,
a gdyby ich wyniki wzbudziły jakieś podejrzenia, wówczas może być podjęta dalsza diagnostyka zmian,
np. wykonanie biopsji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
_olga_ 


Dołączyła: 26 Lut 2013
Posty: 4
Skąd: Warszawa

 #3  Wysłany: 2013-02-27, 14:01  


Bardzo dziękuję za wyjaśnienie i uspokojenie :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group