1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany szyjki macicy
Autor Wiadomość
bellaluna 



Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 114
Skąd: Rzym
Pomogła: 15 razy

 #1  Wysłany: 2013-01-19, 17:44  Zmiany szyjki macicy


Witam

moja Mama ostatnio miala robiona cytologie ( zawsze byla II ) , odebrala wynik, ktory tu przytocze :

szyjka macicy, czesc pochwowa
wynik badania :
(A) jakosc rozmazu :
( A I ) rozmaz nadaje sie do oceny
(B) ogolna charakterystyka rozmazu :
(BII ) obraz cytologiczny nieprawidlowy ( patrz interpretacja / wynik )
(C) interpretacja / wynik
(2) inne zmiany nienowotworowe
(a) zmiany odczynowe zwiazane z :
(al) zapaleniem ( lacznie z typowymi zmianami repalacyjnymi )
(CIII) nieprawidlowe komorki nablonkowe
(1) komorki nablonka wielowarstwowego plaskiego :
(b) zmiana srodnablonkowa malego stopnia ( LSIL) ( w tym : HPV/ dysplazja malego stopnia / CIN I )
(A I B II 2 a al C III 1 b wg systemu Bethesda 2001 )



mam nadzieje, ze w miare dobrze to napisalam, gdyz mama mi dyktowala przez Skypa


Poczytalam troche na ten temat, mniej wiecej wiem o co chodzi , ale i tak bardzo prosze o interpretacje taka " dla ludzi "

Poniewaz ja od dluzszego czasu mieszkam we Wloszech i nie bardzo orientuje sie jak dziala to w Pl, bardzo prosze, by ktos napisal mi jakie badanie Mama powinna teraz najlepiej zrobic

Czytalam, ze kolposkopie...ale lekarz, ktory robil cytologie powiedzial, ze moze jej zrobic jakies tam badanie - jak dobrze zrozumialam genetyczne, majace wykazac, czy jej organizm ma predyspozycje do nowotworow... badanie kosztuje 200 zl

jak wyjdzie, ze tak, to dopiero wtedy kolposkopie, juz na kase chorych... dla mnie to troche dziwne, bo jesli cos zaczyna sie dziac to jaki sens sprawdzac predyspozycje zamiast leczyc problem ?

Nie wiem, czy to nie wiaze sie z naciaganiem ludzi na kase itp...dlatego prosze Was o pomoc ...

Ja jej poradzilam powtorzenie cytologii, ale na kase chorych juz nie moze, bo podobno tylko jedna moze robic ( ? )....

co powinna zrobic teraz ?

dodam, ze oboje rodzice do tej pory nie mieli problemow z nowotworami, zawsze ( na szczescie ) kraza wokol mnie, mialam czerniaka i wolalabym, by tylko tak pozostalo

z gory dziekuje za wszystkie odpowiedzi

pozdrawiam Monia
 
aniasss 


Dołączyła: 14 Sty 2013
Posty: 9
Skąd: Śląsk

 #2  Wysłany: 2013-01-19, 18:02  Re: cytologia III , bardzo prosze o dalsze wskazowki


Witam,
nie jestem specjalistą, ale myślę, że najlepiej jakby udała się jak najszybciej do ginekologa, który to badanie zlecił/wykonał ?
Pozdrawiam
Ania
 
 
bellaluna 



Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 114
Skąd: Rzym
Pomogła: 15 razy

 #3  Wysłany: 2013-01-19, 18:34  


No wlasnie byla i jak pisalam, zaproponowal Jej to badanie na predyspozycje do nowotworow...dodam, ze Mama mieszka w malym miescie, lekarz przyjezdza z miasta nieopodal... jest bardzo niemily...kiedy Mama powiedziala, ze dla niej te 200 zl to bardzo duzo i czy nie ma innej mozliwosci to powiedzial, ze jak ma meza to niech idzie i jej zarobi- bezczelnosc moim zdaniem...dlatego chce by pojechala zrobic gdzies badania , tylko musze wiedziec jakie najlepiej...

mimo wszystko dziekuje za odpowiedz
 
ssisi2 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 171
Pomogła: 12 razy

 #4  Wysłany: 2013-01-19, 18:48  


Moim skromnym zdaniem lepiej chyba byłoby udać się prywatnie do innego ginekologa. Dobrze byłoby aby ten lekarz dysponował sprzętem USG dopochwowym i "zwykłym" oraz kolposkopem właśnie. Koszt takiego badania powinien być niższy niż 200 zł (ceny z moich okolic). Myślę, że warto pokazać też wynik cytologii a lekarz po badaniu kolposkopem podejmie decyzję o jej ewentualnym powtórzeniu lub o pobraniu wycinka z szyjki macicy.

Tak czy siak- badanie w kierunku "predyspozycji do nowotworów" (zwłaszcza jeśli chodziłoby o raka szyjki macicy) wydaje się jakieś naciągane.

Jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2013-01-19, 19:30  


Wynik mówi o stwierdzeniu zmian dysplastycznych szyjki macicy niskiego stopnia (LSIL, CIN1).

Nie są to poważne zmiany, ich leczenie może nawet nie wymagać metod inwazyjnych,
lecz o tym musi zadecydować lekarz (ginekolog).

W uzupełnieniu polecam lekturę:
- diagnostyka i leczenie zmian LSIL / CIN1 (www.kolposkopia.pl),
- schemat zapisu wyników wg systemu Bethesda (wikipedia).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bellaluna 



Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 114
Skąd: Rzym
Pomogła: 15 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-19, 21:40  


o wlasnie, o takie porady dokladnie mi chodzilo i tylko upewnilam sie, ze z tym badaniem za 200 zl jest cos nie tak...

bardzo dziekuje Wam za odpowiedzi, wszystko Mamie przekaze i poprosze Tesciowa by u siebie w miescie zorientowala sie , czy ktorys z ginekologow ma ten sprzet u siebie :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group