1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w piersi
Autor Wiadomość
lokifisz 


Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2013-07-31, 20:58  Zmiana w piersi


Witam! Piszę na tym forum w sprawie mojej Mamy. Na początku maja zapisałam Mamę na badanie mammograficzne (wykonywane było w mammobusie). Po kilku tygodniach przyszedł wynik - skala BIRADS: 0. Żadna z Nas nie wiedziała co to tak naprawdę oznacza, ale dalszym zaleceniem było USG piersi. Po wykonaniu USG zapewniano moją Mamę, że wszystko jest w porządku i nie ma się czym martwić. Na drugi dzień dostała telefon, że ma się jednak stawić na biopsję piersi. Biopsja nie wykazała niczego niepokojącego, a lekarz kazał stawić się za pół roku na kontrolę.

Kilka dni temu Nasza doktor rodzinna zaleciła Mamie ponowne wykonanie biopsji w innym szpitalu. Czy jest sens ponownego wykonywania badań? Czy aktualne wyniki są niepokojące, czy ktoś mógł coś przeoczyć? W załączniku zamieszczam wszystkie wyniki jakie posiadam (nie mam niestety wyniku USG, które jednego dnia ktoś opisał jako poprawne, a na drugi dzień kto inny stwierdził, że należy wykonać biopsję).

W listopadzie ubiegłego roku miało miejsce pewne nieprzyjemne zdarzenie. Mama trafiła do szpitala z ostrym bólem lewej nerki, promieniującym aż do podbrzusza. Lekarz podejrzewał kamicę nerkową, ale badania nic nie wykazały. Mama dostała jedynie leki rozkurczowe, ale i tak przez następne tygodnie odczuwała silny ból, a lekarze rozkładali bezwładnie ręce i nie byli w stanie jej pomóc. Od tej pory Mama ma pewnego rodzaju uraz do służby zdrowia. A ja chciałabym mieć pewność, że niczego nie przeoczymy.

Bardzo proszę o interpretację zamieszczonych wyników. Czy potrzebne są jakieś badania uzupełniające, czy możemy odłożyć tę sprawę na pół roku, aż do następnej wizyty kontrolnej?







1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1975 raz(y) 153,05 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1847 raz(y) 147,46 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1772 raz(y) 194,55 KB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-07-31, 21:41  


Wynik opisany jako Birads 0 oznacza konieczność ponownego wykonania tego badania,
ewentualnie innej diagnostyki pozwalającej uzyskać uzupełniające dane wystarczające do jednoznacznej oceny badanej zmiany.

Ponieważ zmiana zobrazowana w mammografii ma dość duże rozmiary (35 mm)
uważam za celowe wykonanie zaleconej przez Waszą lekarkę ponownej biopsji
(także z uwagi na fakt, że poprzednia biopsja mogła dać wynik fałszywie ujemny gdyby zmiana była złośliwa,
czego oczywiście Wam nie życzę, ale trzeba taką ewentualność wykluczyć).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
lokifisz 


Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2013-07-31, 22:30  


Richelieu, bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak "zabrać się" teraz do tej drugiej biopsji? Czy powinnyśmy ją wykonać prywatnie? Czy możemy od kogoś otrzymać zlecenie na nią? Czy należałoby również zachować odstęp czasowy pomiędzy tymi zabiegami?
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #4  Wysłany: 2013-08-01, 19:43  


z mojego BIRADS 0 wyszedł rak przewodowy G2, więc dla bezpieczeństwa powtórzcie biopsję
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #5  Wysłany: 2013-08-01, 20:49  Witaj lokifisz !


Moim zdaniem powinnas zglosic sié do Poradni Chorob Piersi przy Szpitalu Onkologicznym, tam nie potrzeba skierowania, a tam dostaniesz skier na biopsje, wez koniecznie ze soba zrobione wyniki i aby pokazac lekarzowi, i powiedz mu ze sie martwisz i nie chcesz czekac do przyszlego roku, a moze postanowia zrobic odrazu bipsje gruboiglowa, tam w szpitalu. Trzeba do takiego szpitala zglosic sie we wczesnych godz. do rejstracji, bo nie wyznaczaja terminow, anna.

[ Dodano: 2013-08-01, 20:55 ]
caly czas mam na mysli Poradnie Przyszpitalna Onkologiczna Chorob Piersi, przepraszam za pismo wyrazow ale pisze na klawiaturze z jezykiem ang, anna
_________________
anna
 
lokifisz 


Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2013-08-01, 22:20  


kuna13, anna53, bardzo dziękuję za odpowiedzi. W takim razie zadzwonię jutro do takiej poradni w Szczecinie (bliżej mojego miasta chyba nie ma). Dowiem się najpierw telefonicznie co i jak, żeby na darmo nie zabierać tam Mamy.
 
lokifisz 


Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2013-08-03, 11:04  


Witajcie! Mam jeszcze jedno pytanie. Czy w dobie dzisiejszej służby zdrowia, standardem jest, że pacjent przyjeżdża na biopsję z własnymi bandażami?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2013-08-03, 16:04  


Wydawało mi się, że standardem jest przyjazd na biopsję ze skierowaniem.
Ale dodane przez Ciebie 'w dobie dzisiejszej służby zdrowia' może tu wiele zmieniać ... :?ale?:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
lokifisz 


Dołączyła: 12 Maj 2013
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2013-08-05, 08:53  


Witam! Niestety Szczecin Nam odmówił, zaproponowali jedynie USG. Powiedzcie, czy mam sprawę drążyć dalej, a jeśli tak, to gdzie?
 
anaike 



Dołączyła: 04 Maj 2013
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz
Pomogła: 25 razy

 #10  Wysłany: 2013-08-05, 10:14  


lokifisz, ja drążyłabym ,chociażby dla własnego świętego spokoju.Nie napiszę Ci gdzie bo nie jestem z okolic Szczecina i niestety nie wiem,ale jeżeli nie będzie to możliwe na NFZ,to poszukajcie prywatnie [tak] .
Dodam tylko,że przed postawieniem diagnozy miałam wykonane 3 biopsje,bo mój guz na oko już nieciekawie wyglądał.Z tymi bandażami to mnie zaskoczyłaś,a już myślała,że niewiele może mnie zdziwić :???:
_________________
"Gdyby nie wyjątki, zasady byłyby nie do zniesienia."
Pozdrawiam Anna.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group