1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w piersi
Autor Wiadomość
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2011-02-10, 18:44  Zmiana w piersi


Witam,

z forum za "pan brat" jestem od dłuższego czasu. Już sądziłam, że mogę przestac na nie wchodzic a jednak...
Dopiero pochowałam mojego Męża (zmarł na raka pęcherza, pisałam tu o Nim) :-( Ponieważ nie miałam przez ostatni rok dla siebie za wiele czasu bo walczyłam o Niego, napięcia i stresy ...etc, postanowilam sie przebadac teraz...

No i ....mam zmiany w piersi. Przytoczę wyniki, bowiem zupełnie nie wiem co i jak teraz. Przyznaję jestem spanikowana. Zostałam sama z dwojką dzieci, mam 41 lat. Nie umiem na ten moment szukac w necie, targają mną emocje i choc jestem pełna optymizmu, że to zmiana o charakterze łagodnym... to MUSZĘ WIEDZIEC JAK JEST BY PODJAC MOZLIWIE NAJLEPSZE DLA MNIE KROKI.

mammografia
- piersi o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym.
W piersi lewej na zdj.w projekcji CC centralnie, widoczne są dwie dośc dobrze konturowane plamkowe struktury o śr. ok. 15 mm każda.
Mikrozwapnień oraz zaburzenia architektoniki utkania nie stwierdza się.
Zarys skóry obu sutków prawidłowy.
W dołach pachowych nie wykazano obecności powiększonych węzłów chłonnych (..)

badanie usg
w piersi lewej, sonograficznie na godz 1, ok 6-7 cm od otoczki brodawki sutkowej widoczna jest zmiana hypoechoenna, dosc dobrze konturowana o wym. podłużnym ok. 14 mm.
Pojedyncze przewody mlekowe w okolicach zabrodawkowych dyskretnie poszerzone.
W piersi prawej ewidentnych zmian ogniskowych nie wykazano.
W dołach pachowych nie wykazano obecności powiekszonych węzłów chłonnych.
Obraz zmiany w piersi lewej do weryfikacji biopsją metodą BMU (..)

Birads 4a

Nadmienię jeszcze, że w wieku 20 lat byłam operowana z powodu gruczolakowłókniaka piersi prawej.

Udało mi się umówic na biopsję za dwa tygodnie (najwczesniejszy termin).
Potem po 20 marca "wyżebrałam" termin wizyty u lekarza.

Nasuwają mi się nast.pytania:
1. jak widzicie moje wyniki?
2. czy wydaje się Wam, ze mam czas na to by tyle czekac na diagnostykę ..lekarza?
3. co oznacza biopsja met. BMU ?
4. gdzie warto się udac, z kim konsultowac? - jestem z Dolnego Slaska?

Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi.
Zostałam z tym sama.
K.
_________________
Kasik_
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-02-10, 19:23  


Kasiu,

Twoje wyniki mówią o konieczności dalszej diagnostyki i wyjaśnienia charakteru tego obszaru (USG) / obszarów (MMG).
BI-RADS 4A (zob.) mówi o tym [j.w.],
oraz klasyfikuje zmiany jako potencjalnie nie wysokiego ryzyka nowotworowego,
jednak wymagającego weryfikacji (inne źródło).

Bardzo dobrze więc się stało, że umówiłaś się na tę biopsję w tak krótkim terminie.
Wizyta u lekarza - za 6 tygodni - powiedzmy, że w Twojej sytuacji (względnie niewysokie prawdopodobieństwo złośliwości zmian)
ostatecznie jest w jeszcze akceptowalnym terminie.

BMU = Biopsja Mammotomiczna pod kontrolą USG.

Wypytaj lekarza też o ten drugi obszar z MMG, którego nie ma na USG.
No i przede wszystkim o wynik badania histopatologicznego tkanek pobranych w BMU.

W podpowiedzi do kogo jeszcze mogłabyś się z tym zwrócić nie pomogę, liczę na pomoc Forumowiczów z Twoich okolic.

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #3  Wysłany: 2011-02-10, 19:51  


Kasik, nie będę analizować Twojego Usg bo nie chcę pisać bzdur, rozumie co czujesz w styczniu też robiłam badania;
cytat tego linku
http://docs.google.com/vi...nz80KRIdYpbTwZQ
- guzek dobrze odgraniczony - jest to najczęstszy, ale też najmniej swoisty obraz mammograficzny.
Obraz zmiany okrągłej lub owalnej, o gładkich zarysach, z objawem ,,halo" - przemawia za zmianą
łagodną. Guzek o kształcie zrazikowym, duży, częściej bywa złośliwy. Ważna jest dynamika
zmiany - zmiany powiększające się zawsze wymagają weryfikacji, jednakże stabilny obraz zmiany
nie wyklucza raka. Rak o takim obrazie mammograficznym to najczęściej inwazyjny rak
przewodowy (nieostre zarysy na zdjęciach powiększonych, heterogenne mikrozwapnienia, objawy
naciekania skóry, powiększone węzły chłonne; w okresie menopauzy). Może to też być: rak
śluzowy (bardzo rzadki, zwykle po 60 rż.), rak rdzeniasty (po 50 rż., zwykle ma drobne spikule i
mikrozwapnienia), rak brodawkowaty (rozwija się wewnątrz przewodów lub torbieli, często
zabrodawkowo - powoduje krwisty wyciek) lub inwazyjny rak zrazikowy (wieloogniskowy,
obustronny).
Zmiany łagodne o takim obrazie to: włókniakogruczolak, gruczolak, brodawczak łagodny, torbiel
limfatyczna, torbiel mleczna, krwiak. W różnicowaniu należy też uwzględnić zmiany skórne,
rzutujące się na strukturę sutka (normalna brodawka sutkowa, znamiona, włókniaki, kaszaki).

System BI-RADS

Wyróżniamy siedem możliwych kategorii w klasyfikacji BI-RADS oznaczonych odpowiednio cyframi od 0 do 6. Interpretacja wyników mammografii jest następująca:

BI-RADS 0 - taki wynik oznacza, że do końcowej oceny zmiany konieczne jest porównanie aktualnego zdjęcia mammograficznego z poprzednim lub wykonanie dodatkowych badań obrazowych np. mammografii powiększonej, cyfrowej, specjalnych projekcji lub badania ultrasonograficznego.

BI-RADS 1 - wynik negatywny, piersi symetryczne, bez obecności zagęszczeń, dystorsji utkania i podejrzanych zwapnień.

BI-RADS 2 - prawidłowy wynik, podobnie jak BI-RADS 1, ale na zdjęciu widoczne są zmiany łagodne takie jak - zwapniałe włókniakogruczolaki, tłuszczaki, cysty olejowe, galactocele, zmiany hamartomatycznym o mieszanej gęstości oraz węzły własne, zwapnienia naczyniowe a także dystorja utkania ewidentnie związana z uprzednimi procedurami chirurgicznymi.
Wynik ten oznacza brak zmian złośliwych.

BI-RADS 3 - oznacza zmiany prawdopodobnie łagodne, ryzyko złośliwości dla takich zmian powinno być mniejsze niż 2%, wymagane jest badanie kontrolne w okresie 6 miesięcy - najlepiej mammografia obu piersi. Do tej kategorii zalicza się przede wszystkim: dobrze ograniczone lite obszary bez obecności zwapnień, ogniskową asymetrię utkania oraz skupisko drobnych okrągłych mikrozwapnień.
Tej kategorii nie powinno się stosować do opisu zmian badalnych palpacyjnie.

BI-RADS 4 - oznacza zmianę podejrzaną, która powinna zostać zweryfikowana w biopsji.
Prawdopodobieństwo złośliwości zmiany powinno być tu większe niż w przypadku kategorii 3.
Możemy tu wyróżnić trzy podkategorie, a mianowicie:
4A - zmiany wymagające weryfikacji ale z niewielkim prawdopodobieństwem złosliwości, po biopsji wskazane badanie kontrolne za 6 miesięcy, typowo mogą to być palpacyjne zmiany w obrazie ultrasonograficznm odpowiadające gruczolakowłókniakowi, torbiele badalne palpacyjnie lub ropnie.
4B - zmiany z pośrednim potencjałem złośliwości, obserwacja jest możliwa w przypadku zmian o typie gruczolakowłókniaka o nieostrych marginesach lub martwicy tłuszczowej. W przypadku brodawczaka wskazane jest wycięcie.
4C - obraz wysoce podejrzany, ale bez klasycznych oznak złośliwości np. lity obszar o nieregularnych obrysach, nowe skupisko pleomorficznych zwapnień.

BI-RADS 5 - wysokie prawdopodobieństwo zmiany o charakterze złosliwym (>95%). Wskazane jest chirurgiczne usunięcie takiej zmiany bez uprzedniej biopsji - wyjątek stanowi leczenie chirurgiczne z oznaczeniem węzła wartownika lub kwalifikacja do neoadiuwancyjnej chemioterapii. Przykładem obrazów zaiczanych do tej kategorii są: spikularny guzek o neregularnych obrysach, spikularny guzek z pleomorficznymi zwapnieniami.

BI-RADS 6 - ta kategoria jest zarezerwowana dla zmian złośliwych, zweryfikowanych w biopsji, ale przed wdrożeniem definitywnego leczenia (takiego jak mastektomia, wycięcie miejscowe, radioterapia etc.).
Mammografię w przypadku tego typu zmian wykonuje się celem ponownej oceny piersi po wykonanej biopsji oraz celem oceny odpowiedzi na chemioterapię neoadiuwancyjną przed zabiegiem chirurgicznym.

System BI-RADS


Ja badania mammografie, usg, biopsje i kontrole lekarskie robię w Opolskim Centrum Onkologi ul. Katowicka 66A rej. tel. 77 441 60 08 , 77 441 60 07
Nie potrzeba skierowania, we wtorki lekarz przyjmuje po południu tylko trzeba do rejestracji zgłosić się do godz. 16.

_littleflower_ :) na razie tyle Izabela
 
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2011-02-10, 22:35  .


Dobry wieczór,
dziekuje Richelieu...Twoja odpowiedź jest dla mnie bardzo pomocna a i forma graficzna przystępna.Trudno mi sie skupic na tyle by z długiego tekstu wyłuskac to co ważne.

Izabelo, z uwaga przeczytalam linka, ktory mi wyszukałas, dziekuje.

Mam nadzieję,ze sie wezme w garsc.Ehhh tylko,ze to kurcze tak ciezko.Jakos sie probowalam pozbierac po smierci Meza a teraz To.I koniecznosc udawania przed dzieciakami...po tym co dopiero przezyły nawet nie moge wspomniec ze chodze do lekarza.Nazwa CO za bardzo naszej trojce sie kojarzy.Tymczasem.
_________________
Kasik_
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #5  Wysłany: 2011-02-11, 13:20  


Kasik, bardzo, bardzo Ci współczuję, mocno Cię doświadcza los.
Badania i konsultacje na CO to nie jest zaraz rak i to jeszcze w wydaniu najgorszym.
Ja wolę wykazywać czujność onkologiczną w placówkach do tego przeznaczonych.
Przy zmianach w sutku robi się biopsję rutynowo by wykluczyć i tak jest w Twoim przypadku - dobrze że chcą robić - tak trochę Cię pocieszając na mój chłopski rozum i z tego co czytałam to zmiana hypoechoenna zazwyczaj jest torbielą, a torbiele trzeba badac dla zasady i żyć 100 lat. :)
 
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2011-02-13, 18:14  .


Izabelo,
dzięki za Twoje słowa.Wspominając CO wcale nie miałam na myśli skojarzenia,że te zmiany u mnie to rak a to,że znam tą placówkę jak własną kieszen bo stoczylismy tam przegrana walkę o Jego życie.
Pytałam tych co dotychczas mnie diagnozowali i zaprzeczyli mozliwości by to była torbiel.Nie bedę speklulowała co i jak ale mam nadzieję,że to będzie jednak wersja optymistyczna.Mam po co i dla kogo zyc.Powiem więcej -kocham zycie :)
_________________
Kasik_
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #7  Wysłany: 2011-02-13, 20:25  


Kasik, trudny,mądry, przez łzy optymizm z taką postawą choroba nie zagości na długo. ;) :)
 
Peti 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Kwi 2010
Posty: 762
Skąd: Szczecin
Pomogła: 175 razy

 #8  Wysłany: 2011-02-13, 20:50  


Kasiu kochana, dopiero dzisiaj znalazłam Twój nowy wątek- tak wierzę, że Twój kochany Mąż wskazał Ci palcem cel- przebadanie.

Wierzę, że bedzie wszystko dobrze i trzymam kciuki z całych sił.

buziaki
_________________
Gosia
nie oddam Cię kochany...będę walczyć z tą chorobą!
 
 
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2011-02-15, 08:28  .


Gosiu |przytula| bedzie dobrze.I pamietaj, choc pisac u Ciebie nie mam siły....jestem z Wami codziennie, zaglądam.


Czy ktoś się orientuje ile się czeka na wynik biopsji mammotonicznej?

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2011-02-15, 08:47 ]
Podobnie jak na inne wyniki badań histopatologicznych - ok. dwóch tygodni.
_________________
Kasik_
 
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #10  Wysłany: 2011-02-25, 15:41  .


Witajcie,

Jestem :) :)

Juz po biopsji,uffff....
Minęły 2 dni.... dzis tak mnie rwie to miejsce i mam goraczke, ze chyba pojade do lekarza jak nie poczuje sie lepiej.
Pani radiolog wspomniała cos o trzecim guzku :shock: ..ilez mozna ich miec.Wiecej ich niz pryszczy na nosie nastolatki :)
Optymistyczne jest to,iz na wynik mam czekac okolo tygodnia :) .

Zastanawialam sie dzis, dlaczego zakładajac ten watek nie uzylam slowa "guzki" a wybrałam "zmiany".Juz wiem, to ze strachu :mrgreen: .Ale i tak jestem dobrej mysli....
_________________
Kasik_
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #11  Wysłany: 2011-02-25, 15:47  


Kasik_,
trzymam kciuki
musi być dobrze :)
 
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #12  Wysłany: 2011-02-25, 16:16  .


Mam jeszcze pytanie o ktorym zapomnialam i dlatego "wrocilam" ;)

Ten temat powrocil przy wczorajszym Usg, co oznacza w praktyce zapis : "pojedyncze przewody mlekowe w okolicach zabrodawkowych dyskretnie poszerzone".Z czym to się wiaże? co oznacza?.

Z gory dziekuje za podpowiedź.
_________________
Kasik_
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #13  Wysłany: 2011-02-25, 17:55  


Witaj Kasik, fajnie że biopsja już za Tobą, wynik wyjątkowo szybko i prawie trzy dni czekania masz też już za Sobą :) to dobre wieści;
przewody mlekowe w okolicach zabrodawkowych dyskretnie poszerzone".Z czym to się wiaże? co oznacza?.
gdzieś czytałam że to mogą być zmiany pod wpływem hormonów ( nad produkcja własnych lub dostarczanych zewnątrz).
Teraz ważne jest by ranka się dobrze goiła bez gorączki - byłaś u lekarza?
Dużo zdrówka :)
 
Kasik_ 



Dołączyła: 25 Paź 2010
Posty: 51
Pomogła: 2 razy

 #14  Wysłany: 2011-02-27, 21:30  .


Byłam u lekarza Izabela bo ścigało mnie stado słoni przy ponad 39 st goraczki.Juz zdecydowanie lepiej :) .Teraz tylko to czekanie na wynik :-(
_________________
Kasik_
 
Izabela


Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 68
Pomógł: 12 razy

 #15  Wysłany: 2011-02-27, 22:11  


A to przykra przygoda ;) ciekawią mnie te słonie. Wyniki muszą być dobre -nie ma innej opcji :) :okok"
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group