1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2014-10-04, 19:08
Zmiana w obrębie istoty białej lewego płata czołowego
Autor Wiadomość
hexe1700 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-11-06, 17:35  Zmiana w obrębie istoty białej lewego płata czołowego


Witam!

Miałam robiony rezonans magnetyczny głowy z powodu powiększenia jednej źrenicy - prawej.
Otrzymałam taki wynik:

"Badanie MR głowy (FSE, obrazy T1 i T2 zależne, FLAIR, przekroje czołowe, poprzeczne i strzałkowe, przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego).

W obrębie istoty białej lewego płata czołowego w sąsiedztwie rogu przedniego i przyległej części trzonu lewej komory bocznej widoczny jest ostrokonturowany obszar o wzmożonej intensywności sygnału w obrazowaniu FLAIR i wymiarach ok. 2,5 X 8 x 10 mm.
Badana struktura zawiera punktowe ogniska hiperintensywne w T2, niskosygnałowe w T1, nie wzmacnia się po podaniu środka kontrastowego.
Zmianie nie towarzyszą też cechy efektu masy.
Obraz MR nie jest jednoznaczny, odpowiada najpewniej bliźnie glejowej (po przebytym zapaleniu?, w przebiegu malformacji naczyniowej?).
Pojedyncze ognisko przebytego niedokrwienia o dłuższym wymiarze ok. 7 mm uwidoczniono w lokalizacji odnogi przedniej torebki wewnętrznej po stronie lewej.
pozostałe struktury mózgowia i przestrzenie płynowe wewnątrzczaszkowe są prawidłowe."

Byłam dzisiaj u neurologa z tym wynikiem i powiedział, że trzeba to obserwować. No i w związku z tym nieźle mnie wystraszył.
Bardzo byłabym wdzięczna, gdyby ktoś objaśnił mi te wszystkie sformułowania i z czym mogą się wiązać te zmiany. :?ale?:
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #2  Wysłany: 2012-11-06, 17:53  Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyniku MR głowy


hexe1700 napisał/a:
Obraz MR nie jest jednoznaczny, odpowiada najpewniej bliźnie glejowej (po przebytym zapaleniu?, w przebiegu malformacji naczyniowej?).


Nic nad to, co lekarz opisujący, powiedzieć nie można...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2012-11-06, 18:12  


Blizna tkanki glejowej, jak wskazał lekarz opisujący wynik,
może być wynikiem toczącego się wcześniej procesu zapalnego lub malformacji naczyniowej.
Podobnie stwierdzone ognisko niedokrwienia może być skutkiem np. przebytego mikroudaru.

Nie są to zmiany niepokojące pod względem onkologicznym.
Ocena stopnia powagi sytuacji z punktu widzenia neurologii należy do specjalisty (lekarza neurologa),
w tej sytuacji zalecenie obserwacji jest minimalnym wymaganiem,
a dalsze postępowanie (wdrożenie diagnostyki / dalsza obserwacja) powinno zależeć od rozwoju sytuacji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
hexe1700 


Dołączyła: 06 Lis 2012
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2012-11-06, 21:19  


Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź i wytłumaczenie niezrozumiałych sformułowań. Uspokoiłam się, rodzina też. Pozdrawiam serdecznie! :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group