1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana w grasicy
Autor Wiadomość
dagny 



Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Polska

 #1  Wysłany: 2013-01-10, 23:20  Zmiana w grasicy


Witam. Jestem aktualnie diagnozowana pod kątem ziarnicy złośliwej (USG wykazało powiększony węzeł szyjny, hypoechogeniczny z resztkową zatoką plus powiększone węzły podżuchwowe). Ostatnio odebrałam wynik TK klatki piersiowej z takim opisem: "Miąższ płuc bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. W topografii grasicy widoczna jest zmiana miękkotkankowa o wymiarach 26x18x35 mm". Chciałam zapytać czy zmiana w grasicy może mieć związek z chłoniakiem Hodgkina. Konsultacja u hematologa najwcześniej za tydzień.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-11, 18:20  Re: Zmiana w grasicy


dagny napisał/a:
Ostatnio odebrałam wynik TK klatki piersiowej z takim opisem: "Miąższ płuc bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk niepowiększone. W topografii grasicy widoczna jest zmiana miękkotkankowa o wymiarach 26x18x35 mm
".
Brak zmian ogniskowych oraz niepowiększone węzły chłonne oznaczają, że nic złego w tym obszarze się nie dzieje.

Jak zapewne wiesz - grasica to narząd limfatyczny obecny u dzieci, zanikający z wiekiem, owszem, nie zawsze całkowicie.... Począwszy od okresu dojrzewania grasica stopniowo zanika i zastępowana jest przez tkankę tłuszczową.

dagny napisał/a:
Chciałam zapytać czy zmiana w grasicy może mieć związek z chłoniakiem Hodgkina. Konsultacja u hematologa najwcześniej za tydzień.

Bardzo, powtarzam bardzo rzadko zmiana w grasicy ma związek z chłoniakiem i dotyczy dzieci.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dagny 



Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Polska

 #3  Wysłany: 2013-01-12, 16:57  


Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie nie będę się tym przejmować. Teraz pozostaje tylko kwestia węzłów chłonnych w szyi. Pozdrawiam.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2013-01-12, 18:36  


dagny napisał/a:
Bardzo dziękuję za odpowiedź. W takim razie nie będę się tym przejmować.

Zmiana miękkotkankowa widoczna w rzucie grasicy - to najprawdopodobniej resztkowa tkanka grasicy.

dagny napisał/a:
Teraz pozostaje tylko kwestia węzłów chłonnych w szyi. Pozdrawiam.

Życzę zdrowia i serdecznie pozdrawiam. :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dagny 



Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Polska

 #5  Wysłany: 2013-01-13, 15:09  


Dziękuję. :) Właśnie się zorientowałam, że przeoczyłam jeden fragment opisu TK :
"Pojedyncze zmiany włókniste w segmencie 5 płuca prawego". Chyba to nie ma jednak większego znaczenia. Jeszcze raz dziękuję i serdecznie pozdrawiam. :)
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-13, 21:06  


dagny napisał/a:
Dziękuję. :) Właśnie się zorientowałam, że przeoczyłam jeden fragment opisu TK :
"Pojedyncze zmiany włókniste w segmencie 5 płuca prawego".

Taki wynik nie wskazuje na nowotworowe tło tych zmian. Pojedyncze zmiany włókniste najczęściej są zmianami powstałymi po przebytych zapaleniach a niekiedy pojawiają się również w chorobach przewlekłych płuc. Rozumiem, że dotychczas nie było rozpoznawanych chorób pulmonologicznych. Oczywiście wynik ten najlepiej skonsultować z lekarzem kierującym na badanie lub pulmonologiem. :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dagny 



Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Polska

 #7  Wysłany: 2013-01-13, 21:29  


Nie, do tej pory nie byłam diagnozowana pod kątem chorób pulmonologicznych. To jest mój pierwszy TK klatki piersiowej w życiu. :) Oczywiście wynik skonsultuję z hematologiem, który skierował mnie na to badanie. Chciał sprawdzić czy nie mam jakiś zmian w klatce piersiowej, ponieważ mam powiększone od kilku miesięcy węzły chłonne szyjne, świąd skóry, a ostatnio męczy mnie kaszel i trochę schudłam. Mam nadzieję, że w tym tygodniu dowiem się czy dalsza diagnostyka jest konieczna. Pozdrawiam. :)
 
dagny 



Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Polska

 #8  Wysłany: 2013-02-05, 20:48  


Witam. Jestem już po konsultacji z hematologiem. Sprawa wygląda tak. Za ok. 3 miesiące mam powtórzyć badanie TK klatki piersiowej, żeby sprawdzić czy ta "zmiana" w obrębie grasicy rośnie, zmienia kształt itp. Potem czeka mnie konsultacja z torakochirurgiem. Pan doktor powiedział, że może to być przetrwała grasica. Wspominał również coś o grasiczaku i chłoniaku, ale z tego co zrozumiałam to chyba raczej mało prawdopodobne. Teraz pozostaje mi tylko cierpliwie czekać i się nie martwić. :)
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #9  Wysłany: 2013-02-05, 22:44  


dagny napisał/a:
Teraz pozostaje mi tylko cierpliwie czekać i się nie martwić. :)

Tak jest. Sursum corda ;) .
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dagny 



Dołączyła: 10 Sty 2013
Posty: 6
Skąd: Polska

 #10  Wysłany: 2013-04-29, 15:46  


Witam,
Właśnie zbliża się maj, miesiąc w którym podobno mają rozwiać się wszelkie wątpliwości. :) W związku z tym musiałam zrobić morfologię z rozmazem. Generalnie wyniki są ok. Odchylenia od normy występują w przypadku hematokrytu (poniżej normy), granulocytów kwasochłonnych (niski poziom) i OB 25 (tendencja wzrostowa). Chciałam się zapytać czy granulocyty mogą mieć jakiś związek z chłoniakiem lub grasiczakiem? Kilka miesięcy temu wynik był w porządku. Z góry dziekuję za odpowiedź.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group