1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapalenie odbytnicy o średnim nasileniu.Polip esicy
Autor Wiadomość
maria1952 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 64
Pomogła: 6 razy

 #1  Wysłany: 2017-04-22, 15:12  Zapalenie odbytnicy o średnim nasileniu.Polip esicy


Wynik dotyczy młodego człowieka (28 lat) - rozpoznanie jak w temacie.
1. z esicy - 40cm
2. z esicy - 50cm 2 polipy
3. z odbytnicy
Rozpoznanie histopatologiczne:
1,2 - Gruczolaki cewkowe z dysplazją nabłonka małego stopnia.
3. - Fragmenty przekrwionej błony śluzowej odbytnicy w stanie przewlekłego zapalenia o małej aktywności, bez cech destrukcji z widoczną limfoplazją.
Wniosek: Obraz sugeruje wstępne zmiany w przebiegu colitis ulcerosa activa minoris gradus.

Bardzo proszę o wypowiedzenie się osób kompetentnych w w/w sprawie, gdyż chłopak usłyszał od lekarza, ta sprawa jest nie do wyleczenia. Matka jego mówiła, że załatwia się cały czas krwią i stoją w miejscu. Wiem,że potrzebny jest proktolog,ale oboje są bezradni. No i proszę o wyjaśnienie tego wyniku hist. na język zrozumiały dla pacjenta.Czy faktycznie sprawa poważna? Pozdrawiam
_________________
Maria
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-04-22, 15:55  


maria1952 napisał/a:
Gruczolaki cewkowe z dysplazją nabłonka małego stopnia.

Gruczolak cewkowy z dysplazją stopnia małego jest to zmiana nowotworowa o bardzo łagodnej strukturze (gruczolak - zmiana łagodna) wywodząca się z gruczołów cewkowych jelita grubego.
maria1952 napisał/a:
Fragmenty przekrwionej błony śluzowej odbytnicy w stanie przewlekłego zapalenia o małej aktywności, bez cech destrukcji z widoczną limfoplazją.

Tutaj jest po prostu stan zapalny, przewlekły, komórki które pochodzą z tkanki limfatycznej o odczynie zapalnym.
maria1952 napisał/a:
Obraz sugeruje wstępne zmiany w przebiegu colitis ulcerosa activa minoris gradus.

Przewlekłe, wrzodziejące, aktywne zapalenie błony śluzowej jelita grubego.
Tutaj do poczytania o tym
http://gastrologia.mp.pl/...rubego-colitis-
ulcerosa

Na pewno na ten stan zapalny chłopak powinien łykać leki, można a nawet trzeba to podleczyć, resztę poczytaj w linku, który podałam i trzeba robić kolonoskopię sprawdzającą co jakiś czas.

pozdrawiam
 
maria1952 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 64
Pomogła: 6 razy

 #3  Wysłany: 2017-04-22, 16:39  


marzena66, wielkie dzięki za tak szczegółową odpowiedź i podesłanie linka. Już teraz wiem,że chłopak musi szybko znaleźć się w poradni proktologicznej. Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkiego dobrego - zdrowia w szczególności. Maria

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-04-22, 20:23 ]
:)

[ Dodano: 2017-04-23, 10:24 ]
marzena66, bądź uprzejma i napisz mi czy dobrze pomyślałam o poradni proktologicznej, a może powinna być to być poradnia gastrologiczna? Nie chcę chłopaka wprowadzać w błąd, bo jutro pójdzie do lekarza I kontaktu (a 3 tygodnie siedział z matką na d.... i rozpaczał, nie robiąc żadnego ruchu w kierunku lekarzy ze strachu) i poprosi na cito skierowanie do poradni - tylko jakiej? gastrologicznej? czy proktologicznej? Jak przespałam się z tematem i po przeczytaniu wskazanego mi artykułu myślę, że bardziej do gastro? Już dziękuję za odpowiedź i cieplutko pozdrawiam. Maria

[ Dodano: 2017-04-23, 10:31 ]
marzena66, po przespaniu się z tematem i przeanalizowaniem treści artykułu czy chłopak nie powinien się zgłosić do poradni gastrologicznej, a nie jak napisałam proktologicznej, gdyż choroba dotyczy całego jelita grubego. Chłopak jutro pójdzie z wynikami do I kontaktu (a 3 tygodnie siedział w domu załamany i unikał lekarzy ze strach) i poprosi na cito skierowanie do poradni , ale jakiej? Proszę podpowiedz mi,żebym nie wprowadziła go w błąd. Już dziękuję za odpowiedź i cieplutko pozdrawiam Maria
_________________
Maria
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2017-04-23, 15:45  


maria1952,
Ja bym poszła na pierwszym miejscu do gastrologa a ten jeśli będzie uważał, że coś chirurgucznie można zrobić skieruje do proktologa.
W pierwszej kolejności jest zawsze rodzinny i on zapewne skieruje do gastrologa bo to on zajmuje się schorzeniami układu pokarmowego od przełyku aż do odbytu a proktolog
https://pl.wikipedia.org/wiki/Proktologia
Rodzinny będzie wiedział co robić, chyba, że od razu prywatnie pójdą do gastrologa.
maria1952 napisał/a:
a 3 tygodnie siedział z matką na d.... i rozpaczał, nie robiąc żadnego ruchu w kierunku lekarzy ze strachu)

No tak, pewnie chłopak uważał to za wstydliwy problem i stąd ta niechęć, tylko tu nie należy czekać, stany zapalne się leczy, po co się męczy chłopaczyna.

pozdrawiam.
 
maria1952 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 64
Pomogła: 6 razy

 #5  Wysłany: 2017-04-24, 09:33  


marzena66, bardzo, ale to bardzo dziękuję. Dzisiaj poszedł chłopak do lekarza I kontaktu i powiedziałam mu, żeby powiedział, że ma dostać na cito skierowanie do gastrologa, bo tak mu powiedział chirurg usuwający te polipy (małe kłamstewko,ale są duże kolejki do poradni gastro),tym bardziej,że cały czas krwawi przy załatwianiu się i jak słusznie piszesz, wstydził się i był pewien najgorszego. Jeszcze raz wielkie dzięki i zdrowia bardzo dużo życzę. Maria
_________________
Maria
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2017-04-24, 16:50  


maria1952 napisał/a:
bardzo, ale to bardzo dziękuję

Miło mi ale po to jesteśmy, żeby sobie wzajemnie pomóc. To nie mi się należą podziękowania a Tobie, że w porę zareagowałaś, że pognałaś chłopaka "z krwawiącym tyłkiem" ;) do lekarza, że masz serce i reagujesz na czyjeś problemy.

Napisz jakie kroki lekarz podjął. Chłopakowi i Jego mamie należą się klapsy, że siedzieli cicho zwłaszcza jak były dolegliwości i to nie krótko.

Nie wiem czy nie dobrze by było zrobić TK jamy brzusznej tak dla dokładnego sprawdzenia ale może lekarz i o tym pomyśli.

pozdrawiam
 
maria1952 


Dołączyła: 11 Wrz 2015
Posty: 64
Pomogła: 6 razy

 #7  Wysłany: 2017-04-25, 16:28  


Osobiście dziś pojechałam i chłopaka zarejestrowałam do gastrologa już na 2 maja (oczywiście na "pilne"). Matka jak i młody by siedzieli i płakali, a tu trzeba działać. Pozdrawiam
_________________
Maria
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2017-04-25, 20:40  


maria1952 napisał/a:
do gastrologa już na 2 maja

To szybki termin i bardzo dobrze.

Czekamy zatem co gastrolog na to, napisz nam proszę po wizycie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group