1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy płuca prawego
Autor Wiadomość
al_nie 


Dołączyła: 11 Sie 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-08-11, 08:47  Rak płaskonabłonkowy płuca prawego


Witam,
U mojej mamy z końcem kwietnia tego roku zdiagnozowano nowotwór płaskonabłonkowy płuca prawego. Wczoraj po odebraniu wyniku z bronchoskopii i TK dowiedzieliśmy się,że ma dodatkowo inny rodzaj nowotworu. W załączniku jest ostatnia karta informacyjna ze szpitala oraz wynik z bronchoskopii i TK. Proszę o odczytanie wyniku, gdzie znajduje się ten nowy rodzaj nowotworu, czy to są przerzuty? Od przyszłego tygodnia zaproponowano inny rodzaj chemii niż miała do tej pory.
W kwietniu po usłyszeniu diagnozy, zapytałam lekarza prowadzącego jakie mama ma szanse, czy są przerzuty, jaki jest stadium raka- otrzymałam odpowiedź woda w płucu już jest przerzutem może żyć miesiąc a może i 10 lat.
Bardzo proszę o pomoc, o dokładne wyjaśnienie wyników tak abym mogła to zrozumieć bo medyczne zwroty to dla mnie ciemna magia.
Pozdrawiam Alicja







P1040394.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1607 raz(y) 378,75 KB

P1040396.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1612 raz(y) 135,42 KB

P1040398.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1498 raz(y) 50,32 KB

P1040397.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1442 raz(y) 122,62 KB

P1040393.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1768 raz(y) 220,68 KB

 
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #2  Wysłany: 2015-08-14, 10:02  


A czego dokładnie nie rozumiesz?
Napisz pytania, to będzie łatwiej Ci wyjaśnić te opisy :)
 
al_nie 


Dołączyła: 11 Sie 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-08-14, 18:43  


Nie rozumiem, skąd wziął się drugi rodzaj nowotworu i gdzie on jest? To, że guza mama ma to wiem i na TK jest opisany ale czy ten polip jest tym innym rodzajem nowotworu o którym lekarz mówił? Gdzie w dokumentacji szpitalnej odnajdę zapis, który to jest stadium nowotworu ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2015-08-17, 05:45  


al_nie napisał/a:
Nie rozumiem, skąd wziął się drugi rodzaj nowotworu i gdzie on jest? To, że guza mama ma to wiem i na TK jest opisany ale czy ten polip jest tym innym rodzajem nowotworu o którym lekarz mówił?

W pobranym do badania materiale (wycinki z oskrzela) znaleziono raka drobnokomórkowego. W wydzielinie oskrzelowej raka płaskonabłonkowego i raka drobnokomórkowego.

Skąd się wziął? Jak każdy rak - z mutacji komórek. Nie jest to niemożliwe, by nowotwór był mieszany bądź współistniały dwa różne. Może nie jest to najczęstsze, ale możliwe.

al_nie napisał/a:
Gdzie w dokumentacji szpitalnej odnajdę zapis, który to jest stadium nowotworu ?

Jeśli płyn w opłucnej ma charakter wysięku nowotworowego, to jest to najwyższe - IV st. zaawansowania. Także jeśli są przerzuty do wątroby, choć tych jest tylko podejrzenie (nie bardzo wiemy na jakiej podstawie, bo wyniku brak badania jamy brzusznej).
_________________
 
al_nie 


Dołączyła: 11 Sie 2015
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2015-08-17, 22:00  


W kwietniu był pobrany płyn z opłucnej i nie stwierdzono komórek nowotworowych oraz w tym samym czasie było robione USG wątroby i coś tam znaleźli jakąś małą zmianę ale do tej pory nie zostało to potwierdzone. Mama mówiła, że tą zmianę na wątrobie ma od bardzo dawna i do tej pory żaden lekarz nigdy nie sugerował, że może to być zmiana nowotworowa.

Jeszcze mam pytanie co oznacza wynik z TK" sugeruje zawał śledziony"? I czy przy tej mieszance nowotworu są jeszcze jakieś szanse, że da się na jakiś czas powstrzymać dalszy rozwój?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 
Karina Święch 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Lut 2015
Posty: 334
Skąd: Kraków
Pomogła: 83 razy

 #6  Wysłany: 2015-08-17, 22:20  


A jak się czuje mama, jak funkcjonuje czy ma apetyt czy coś ją boli? Napisz coś o mamie to też jest ważne. Wyniki badań wiadomo ale ogólny stan fizyczny i psychiczny to też cenne informacje. Pozdrawiam
_________________
Zbyt szybko się to potoczyło 08.12.14 -18.02.15
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2015-08-18, 05:38  


al_nie napisał/a:
Mama mówiła, że tą zmianę na wątrobie ma od bardzo dawna i do tej pory żaden lekarz nigdy nie sugerował, że może to być zmiana nowotworowa.

Sugestia jest choćby w epikryzie, także ta pojawiała się na pewno.

al_nie napisał/a:
I czy przy tej mieszance nowotworu są jeszcze jakieś szanse, że da się na jakiś czas powstrzymać dalszy rozwój?

Zawsze są szanse, natomiast leczenie tylko chemioterapią jest z zasady leczeniem paliatywnym - nie doprowadzi do wyleczenia, ale wydłuża w swym zamiarze czas przeżycia pacjenta. O ile - tego niestety nie wiemy.

Co do zawału śledziony - bo rozumiem, że pytasz co to jest. Obumarcie części śledziony na skutek upośledzenia dopływu krwi do tej części.
_________________
 
al_nie 


Dołączyła: 11 Sie 2015
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2015-08-18, 08:13  


Moja mama jest naprawdę dzielna, w dniu kiedy lekarz przekazał wiadomość o chorobie przyjęła to ze spokojem, to nie ona płakała tylko mi łzy leciały po twarzy i to ona musiała mnie uspokajać. Przez cały czas wspieramy, utrzymujemy w przekonaniu ,że to jest choroba tak jak każda inna, którą trzeba i da się leczyć. Bardzo dobrze znosiła wlewy,praktycznie nie miała skutków ubocznych, wiadomo chwilowo była osłabiona ale to szybko mijało. Zobaczymy jak będzie czuła się teraz , bo od dziś będzie miała nowy rodzaj chemii (tzw. trzydniową).
Dla nas najbliższych jest szokiem, że mama ma raka, nigdy nie paliła papierosów a tym bardziej, że w mojej rodzinie do tej pory nikt nie chorował.

[ Dodano: 2015-08-18, 09:17 ]
I jeszcze raz dziękuję za odpowiedź na moje pytania.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group