1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
XELOX a rak esicy
Autor Wiadomość
babelle 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-07-12, 23:50  XELOX a rak esicy


Witam wszystkich serdecznie,

przeczytałam sporo wątków w poszukiwaniu informacji i postanowiłam napisać. Mój tatuś (61 lat) przeszedł operację wycięcia guza esicy. Zdiagnozowano gruczolakoraka IV stopnia z przerzutami do wątroby. Na domiar złego TK wykazała guza na nerce - pani na wydziale wewnętrznym powiedziała tacie, że ma nowotwór synchroniczny. Tato znalazł się w szpitalu z tytułu przewlekłego bólu nogi, zdiagnozowanego jako rwa kulszowa (RM wykazał 2 przepukliny) i tak się zaczęło odkrywanie dzień po dniu, badanie po badaniu choroby, a raczej chorób, na które cierpi. Nie będę mówić jak bardzo podupadł psychicznie, na pewno nie spodziewał się aż takiego skumulowania ...

Mam następujące pytania - gdyby ktoś wskazał mi przydatne informacje byłabym szczerze zobowiązania.

1. Tato przeszedł miesiąc temu operację guza. Zlecono jako uzupełnienie chemioterapię FOLFOX, w cyklu co 3 tygodnie. Wziął pierwszą dawkę. Czy ktoś z Państwa miał podobną? Jakie objawy bywały najczęściej, jak można było sobie z nimi radzić? Jak sprawdzić i kiedy czy chemia daje efekty?

2. Jakie mogą być objawy progresji choroby w pierwszej kolejności w tak zaawansowanej chorobowo wątrobie?

3. Na jakim etapie choroby rozważać hospicjum domowe? Tato jest w pełni sprawny, gdyby nie ból nogi.

4. Czy jest możliwe aby ból nogi (jest w dalszym ciągu) pochodził od nerki? Obecnie tato uśmierza ból przez diclofenac 50 3x1 w czopkach. Czy można bezpiecznie łączyć ten środek z innym lekiem? Dodam, że przed operację tato musiał już brać plastry duragesic bo ból był nie do zniesienia. Po operacji do plastrów już nie wrócił. Powtarzam tacie, że to ogromny sukces.

5. Czy na tym etapie choroby można jakoś pomóc wątrobie? Czy w grę wchodzi przeszczep? czytałam o radioembolizacji, ale profesor wypowiedział się że nie mogą być inne guzy, a jest na nerce.

Bardzo dziękuję za wszelkie pomocne informacje!!! Pozdrawiam!!!

[ Dodano: 2012-07-12, 23:54 ]
Przepraszm, oczywiście chodzi o chemię XELOX nie FOLFOX. Zmieniono tacie podczas konsultacji onkologicznych, aby nie leżał w szpitalu tylko brał tabletki w domu. I o chemii XELOX szukam informacji, szczególnie od osób które przez nią przechodziły. Jeszcze raz przepraszam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-16, 13:51  


babelle napisał/a:
1. Tato przeszedł miesiąc temu operację guza. Zlecono jako uzupełnienie chemioterapię FOLFOX, w cyklu co 3 tygodnie. Wziął pierwszą dawkę. Czy ktoś z Państwa miał podobną? Jakie objawy bywały najczęściej, jak można było sobie z nimi radzić? Jak sprawdzić i kiedy czy chemia daje efekty?

Proponuję przeszukać dobrze Forum w poszukiwaniu wątków osób leczonych XELOXem.
Co do skutków ubocznych - u każdego pacjenta mogą być one różne i pojawiać się w różnym czasie (lub w ogóle się nie pojawiać). Tak samo ze skutecznością chemioterapii - u jednego zadziała, u drugiego nie. Sprawdzić to można jedynie badaniami obrazowymi (TK, MRI, USG etc.).

babelle napisał/a:
2. Jakie mogą być objawy progresji choroby w pierwszej kolejności w tak zaawansowanej chorobowo wątrobie?

Jeśli chodzi o progresję zmian w wątrobie, to może to być np. postępująca żółtaczka, śpiączka wątrobowa. Nie wiemy natomiast co dokładnie oznacza "tak zaawansowana chorobowo wątroba" - ile jest zmian? Jakiej wielkości? Gdzie dokładnie?

babelle napisał/a:
3. Na jakim etapie choroby rozważać hospicjum domowe? Tato jest w pełni sprawny, gdyby nie ból nogi.

Hospicjum domowe warte jest rozważenia zawsze, gdy pacjent jest leczony paliatywnie - tzn. bez intencji trwałego wyleczenia. U Twojego Taty, babelle, takowe jest już przypuszczam niemożliwe (brak wyników jakichkolwiek badań uniemożliwia postawienie pewniejszego stwierdzenia), choć oczywiście fakt, że Tata jest sprawny i dobrze się czuje jest bardzo pozytywny i trzeba się z niego cieszyć.
Opieka hospicjum domowego nie oznacza, że chory za tydzień czy miesiąc umrze - oznacza to tylko tyle, że w każdej chwili macie pomoc lekarza lub pielęgniarki, możecie zadzwonić z każdym problemem, z którym nie umiecie sobie poradzić sami (a to naturalne, bo nie jesteście przecież specjalistami), zawsze jest możliwość zmiany leków, zmiany dawek. To po prostu duże poczucie bezpieczeństwa dla Was - rodziny i dla Taty.

babelle napisał/a:
4. Czy jest możliwe aby ból nogi (jest w dalszym ciągu) pochodził od nerki?

Jest to możliwe, ale mogą to być też np. zmiany zwyrodnieniowe, powodów może być wiele.

babelle napisał/a:
Obecnie tato uśmierza ból przez diclofenac 50 3x1 w czopkach. Czy można bezpiecznie łączyć ten środek z innym lekiem?

Tzn. z jakim lekiem?

babelle napisał/a:
5. Czy na tym etapie choroby można jakoś pomóc wątrobie? Czy w grę wchodzi przeszczep? czytałam o radioembolizacji, ale profesor wypowiedział się że nie mogą być inne guzy, a jest na nerce.

Nie mamy żadnych wyników badań Taty, więc ciężko się w tej kwestii wypowiedzieć.
Jeśli faktycznie istnieje drugi, niezależny nowotwór nerki (czy to było jakoś weryfikowane histopatologicznie?), to faktycznie radioembolizacja nie ma sensu (pomijając już inne kryteria jej wykonania).
_________________
 
babelle 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2012-07-17, 22:12  


Dziękuję za odpowiedź.
Niestety po wpisaniu w wyszukiwarkę tego forum nie znalazłam zbyt wiele informacji na temat chemii typu XELOX. Tak jak i również w wyszukiwarkę google, ale być może ktoś jeszcze temat przeczyta, i może napisze o swoich doświadczeniach lub doświadczeniach swoich bliskich. W każdym razie dziękuję.

Co do wątroby, opis TG wykazuje że zajęte są oba płaty a guzy liczne, rozsiane, wielkości od 2 cm do 4 cm. W wypisie ze szpitala i po rozmowie z chirurgiem potwierdzono nam, że stan wątroby jest poważny ale chemię trzeba będzie przejść.

Jeśli chodzi o hospicjum ja oczywiście skorzystałabym, gdyby nie mama, które absolutnie zabrania, ze względu na stan taty. Mimo że przedstawiłam jej Pani stanowisko, różne argumenty "za" jest przeciwna. Boi się, że tata się załamie jak usłyszy słowo hospicjum.

Ból nogi pomału się wycisza. Obecnie tata sam zmniejszył dawkę Diclofenacu. Chciałam w poprzednim poście dopytać z jakim innym przeciwbólowym można go łączyć? paracetamol? ibuprofen? na chwilę obecną tato już nie musi zwiększać dawek ale był okres, że musiał i brał wówczas paracetamol ale nie specjalnie mu pomagał.

Guz na nerce nie był weryfikowany histopatologicznie. Nie było biopsji i nie zdecydowano się usunąć nerki. Jedynie tomograf wykazał.

Lekarze wypowiadają się sceptycznie na temat innych działań w stosunku do wątroby. Jedynie chemia. Tak trudno pogodzić się, że nie ma innych rozwiązań, że pozostaje tylko chemia i to tylko 6 cykli maksymalnie... tak wypowiedział się chemioterapeuta. Oczywiście może ich być dużo mniej, w zasadzie wszystko zależy od wyników badań, w tym po TG po 4 cyklu...

Dziękuję za odpisanie na posta. Bardzo dziękuję!!!
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-17, 23:12  


babelle napisał/a:
Obecnie tata sam zmniejszył dawkę Diclofenacu. Chciałam w poprzednim poście dopytać z jakim innym przeciwbólowym można go łączyć? paracetamol? ibuprofen

Leków p/bólowych jest naprawdę cała masa, dlatego łatwiej nam będzie odpowiedzieć gdy konkretnie napiszesz o jakie chodzi :)
Przy stosowaniu Diclofenacu trzeba uważać z łączeniem go z innymi NLPZ, np. ibuprofenem z racji możliwości wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, tak samo z kwasem acetylosalicylowym.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group