1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wysoki poziom PSA
Autor Wiadomość
magdana 


Dołączyła: 06 Lut 2015
Posty: 15

 #1  Wysłany: 2016-05-13, 14:11  Wysoki poziom PSA


Witam

Moj tata 10 lat temu po zrobieniu PSA, które wyszło 14, był diagnozowany w CO na Ursynowie bo podejrzewano raka prostaty, tata miał wtedy 51 lat.
Miał robiona biopsję i wyszło zapalenie prostaty.

Dwa tyg. temu mój tat bardzo sie przeziębił i przy okzazji innych badań zrobił sobie PSA. Wyszło 28, więc bardzo duzo.
Poszedł do urologa, urolog go zbadał i powiedział, ze nic niepokojącego sie nie dzieje i, ze to PSA wcale nie ejst wysokie.
Poczytałam troszke to forum i mysle, ze chyba urolog zbagatelizował sprawę. Mój tata ma 61 lat.
Czy nalezy poszerzyć diagnostykę? Co mamy zrobić?
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #2  Wysłany: 2016-05-13, 15:34  


PSA 28 ng/ml, jest bardzo wysokie i niepokojące. W wieku Taty, jak się domyślam ma obecnie 61 lat, górny zakres normy to 4,5 ng/ml.

Czy od biopsji 10 lat temu, Tato był pod stałą kontrolą urologa?
Czy w tym okresie, oprócz tego ostatniego, były robione badania PSA, oraz badanie per rectum?
Czy oprócz PSA całkowitego, była rozszerzona diagnostyka na PSA wolne (fPSA)?
Jakieś inne badania były robione,np.: USG TRUS, MP MRI, TK ?
Czy Tato przyjmował jakieś leki, na przerost gruczołu krokowego np.: Ranlosin 0,4, Omic Ocas, ...., Finasteryd ?
 
magdana 


Dołączyła: 06 Lut 2015
Posty: 15

 #3  Wysłany: 2016-05-13, 23:08  


dzięki za odpowiedź

"Czy od biopsji 10 lat temu, Tato był pod stałą kontrolą urologa? "

niestety nie, zaniedbał to

"Czy w tym okresie, oprócz tego ostatniego, były robione badania PSA, oraz badanie per rectum? "

PSA robił po leczeniu zapalenia i było ok. Badanie per rectum miał dwa dni temu i urolog powiedział, ze jest gładko, miękko i według niego ok.

"Czy oprócz PSA całkowitego, była rozszerzona diagnostyka na PSA wolne (fPSA)? "
niestety nie

"Jakieś inne badania były robione,np.: USG TRUS, MP MRI, TK ?"

Miał badanie jakaś kamerką przez cewkę moczową plus w CO na Ursynowie tez badanie z kamerka i pobrane wycinki do badań. Wyszło wtedy zapalenie i został wyleczony . Dostał jakies leki, ale były to chyba antybiotyki


"Czy Tato przyjmował jakieś leki, na przerost gruczołu krokowego np.: Ranlosin 0,4, Omic Ocas, ...., Finasteryd "\

takich nie przyjmował

Generalnie tata nie chce wogóle rozmawiac na ten temat, nic nie da sobie powiedzieć. Zamknął sie w sobie:(
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #4  Wysłany: 2016-05-14, 11:21  


Nie wiem czemu tak wysokie PSA, nie zaniepokoiło urologa i nie zlecił biopsji prostaty?
A może było inaczej, Tato zaniepokojony wiadomościami od urologa, nie mówi całej prawdy?
Przy PSA wynoszącym 10 ng/ml i więcej, ryzyko obecności komórek raka w prostacie wynosi ponad 50%.

https://www.google.pl/url...1_qU5JI6U7EMY9A

Jednak bez dodatkowych badań oraz biopsji, to trochę takie zgadywanie. Ponieważ tak wysokie PSA, może spowodować również stan zapalny prostaty.

Nie wiem jakie badanie, przezcewkowe było robione wcześniej.
Jakieś problemy z pęcherzem, wystąpiło zatrzymanie moczu, wykonano zabieg TURP - przezcewkowej elektroresekcji gruczołu?

https://www.google.pl/url...JdYGL3bW4-P_c4A

W każdym razie, należałoby pilnie powtórzyć badanie PSA (całkowite i wolne). Skierowanie może dać lek. rodzinny, można również je wykonać odpłatnie.
Aby nie zafałszować wyniku, przed badaniem ok. 2-3 dni, trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie jeździć na rowerze, odstawić suplementy mające wpływ na wysokość PSA. Badania nie powinno się również robić, zaraz po badaniu per rectum. Znaczący wpływ na zafałszowanie wyniku mają również leki z grupy Finasterydów, ordynowane przez lekarzy przy przeroście prostaty.
Następnie udać się ponownie, do urologa.

[ Dodano: 2016-05-14, 11:39 ]
Źle sformułowałem zdanie:
"Ponieważ tak wysokie PSA, może spowodować również stan zapalny prostaty"

Powinno być:
Ponieważ tak wysokie PSA, może wystąpić również przy stanie zapalnym prostaty.
 
magdana 


Dołączyła: 06 Lut 2015
Posty: 15

 #5  Wysłany: 2016-05-14, 11:40  


NIe wiem czy ma problemy z siskaniem. Bardzo mozliwe jest to, ze nam nie mówi wszystkiego. Ma dobrego urologa-onkologa, ale teraz nie chciał do niego pójść, bo powiedział, ze nie bedzie jeszcze raz przechodził przez to co wtedy:(
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #6  Wysłany: 2016-05-14, 12:22  


Przy przeroście prostaty, niestety występują problemy z oddawaniem moczu.
Niechęć do wizyty u urologa, badań, rozumiem bo nie jest to nic przyjemnego. Jednak u Twojego Taty, wynik PSA mocno przekracza dopuszczalną normę. W tym przypadku bagatelizowanie problemu, czy postawa chowania głowy w piasek, nie jest dobrym rozwiązaniem.
Postaraj się wytłumaczyć Tacie, że w tym przypadku konieczna jest stała kontrola lekarska i uciekanie od problemu nie przystoi mężczyźnie :)
W jakim mieście mieszka Tato?
 
magdana 


Dołączyła: 06 Lut 2015
Posty: 15

 #7  Wysłany: 2016-05-14, 13:13  


pod Warszawą mieszkamy. Więc dostęp do dobrych specjalistów mamy. Ja musze porozmawiać z mamą, i ona spróbuje z tata porozmawiać. Namówię go na dokładniejsze badania. Na pewno na to z krwi co podałeś.

A w jakim wieku mężczyźni powinni zacząć kontrolować PSA, zakładając, ze nie maja żadnych problemów, ale tak kontrolnie. Mój mąż ma większą prostatę niż mężczyźni w jego wieku, ale lekarz powiedział, ze jest ok, nie kazał robić PSA. Mąż miał wtedy 30 lat. Teraz ma 37 i nie ma problemów, ale czy nie powinien sie kontrolowac raz na jakiś czas? Tak jak my kobiety chodzimy regularnbie do ginekologa, to mężczyźni również powinni:).
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #8  Wysłany: 2016-05-14, 17:16  


Pierwsze kontrolne badania, oznaczenie PSA i per rectum, po 40 roku życia. Następne badania, zależą od grupy ryzyka.
Przy PSA mniejszym od 1 ng/ml, nie powiększonym gruczole i braku problemów ze strony układu moczowego, wystarczy powtórzyć badanie po 5 latach. Po przekroczeniu 50 lat, powinno się już kontrolować co rok.
Natomiast przy tak zwanym podwyższonym ryzyku, PSA większe od 1 ng/ml, powiększeniu gruczołu, problemach w oddawaniu moczu, powinno się wykonywać badania co rok. Począwszy od 40 roku życia lub nawet wcześniej. Dodatkowo lekarz może zlecić, badanie TRUS, jest to USG przezodbytnicze.
Jeżeli PSA jest mniejsze od 5 ng/ml, wystarczy oznaczanie tylko PSA całkowitego. Przy większych wartościach, powinno się rozszerzyć badanie i zrobić PSA wolne.

Tak więc masz rację, przy oznakach powiększenia gruczołu. Mężczyźni powinni zacząć się badać wcześniej, potem co rok kontynuować badania i pozostać pod kontrolą urologa.
Łagodny przerost prostaty zwykle jest chorobą wolno postępująca, więc wielu mężczyzn lekceważy objawy i nie idzie do urologa.

https://www.google.pl/url...pRvSpPtECd6bvaQ

Jeżeli chcesz to mogę podesłać namiary, na bardzo dobrego urologa w Warszawie.
 
magdana 


Dołączyła: 06 Lut 2015
Posty: 15

 #9  Wysłany: 2016-05-14, 18:18  


bardzo chetnie:) poproszę o namiary
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #10  Wysłany: 2016-05-14, 20:36  


Wysłałem PW, odbierz
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
magdana 


Dołączyła: 06 Lut 2015
Posty: 15

 #11  Wysłany: 2016-05-15, 11:15  


dziękuje
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group