1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2013-09-06, 23:42
WYSIEW NOWOTWOROWY do jamy otrzewnej... PROSZĘ o Pomoc!
Autor Wiadomość
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #31  Wysłany: 2014-01-28, 08:28  


nie wiem czy na podstawie tego wyniku TK można wnioskować o stopniu uszkodzenia nerki, myślę raczej że lekarz miał wyniki badań krwi z których wynikało przekroczenie poziomu kreatyniny i/lub mocznika - dlatego stwierdził że chemioterapia wpłynęła na stan nerek i dlatego też TK zostało zrobione bez kontrastu.

stan nerek może pokazać badanie GFR - >http://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_przes%C4%85czania_k%C5%82%C4%99buszkowego

Nie chodzi tu o podanie zbyt dużej dawki chemii, po prostu skutkiem ubocznym chemioterapii może być uszkodzenie nerek, skutki zwykle nasilają się wraz z kolejnym cyklem.
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #32  Wysłany: 2014-01-28, 11:58  


Dziękuję Bardzo za odpowiedź!


...masz rację tu zadecydowały wyniki badań krwi: kreatynina i mocznik ...(tak jak piszesz)

Wynik badań:
-Kreatynina[mg/dl]: (0.80-1.30) 2.14;
-Mocznik[mg/dl]: (10-45) 85.4;

opisałam badanie USG - wynik TK będzie we czwartek.

Tak też się dzieje(na początku tego nie było i dobrze to przechodził-teraz jest dużo trudniej) czym więcej-dłużej mąż przyjmuje chemię zaczynają się pojawiać skutki uboczne terapii czyli: duże zmęczenie-uczucie słabości, drętwienie-mrowienie palców u nóg i rąk,wymioty i biegunka,sucha skóra na całym ciele... no ale cóż trzeba to przejść i już innego wyjścia nie ma.

...jeszcze raz Dziękuję za odpisanie mi... Pozdrawiam
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #33  Wysłany: 2014-01-30, 12:56  


Dzień Dobry!

TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej: (data badania: 2014-01-24)

OPIS:

Kolejne kontrolne badanie TK,obecnie bez podania środka kontrastowego - niewydolność nerek.

W wykonanym badaniu nie stwierdza się cech progresji w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia 29.11.2013r.

Nerki wielkości i położenia prawidłowego o grubej warstwie korowej.

Czy są to dobre wyniki? Czy badanie USG i tego TK wystarczająco pokazało stan nerek? (czy"starać się"o inne badania-jeśli tak... to jakie jeszcze można zrobić w tym kierunku?)
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #34  Wysłany: 2014-01-30, 20:15  


To sa dobre wyniki :)
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #35  Wysłany: 2014-02-03, 23:27  


infinity napisał/a:
To sa dobre wyniki :)


...Dziękuję za odpowiedź...
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #36  Wysłany: 2014-02-24, 21:43  


Dobry Wieczór!

...a jednak coś się dzieje z nerkami męża,a zwłaszcza z prawą nerką...

W piątek - 14.02.2014r. mąż miał mieć podaną chemioterapię... jednak wyniki badań nie pozwoliły na przyjęcie chemii - spadek potasu i wzrost kreatyniny,mocznika. Po podaniu dożylnie potasu wyniki trochę się podniosły,ale nie na tyle aby mógł przyjąć chemię.
Lekarz kazał przyjechać w poniedziałek - 17.02.2014r. niestety i tym razem wyniki nie były zadowalające,chemioterapia została odłożona do 07.03.2014r.piątek.

Nie wiem,czy mam tu wkleić(przepisać) wyniki tych badań przy których mąż nie mógł otrzymać chemioterapii?

Dziś(data bad: 24.02.2014r.) zostało zrobione USG.

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej...

Wynik:

Prawidłowy obraz wątroby.Pęcherzyk żółciowy niepowiększony,cienkościenny,bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowa. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona niepowiększona,prawidłowa.
W prawej nerce poszerzony układ kielichowo - miedniczkowy i do 8mm moczowód widoczny tylko w proksymalnym odcinku. Nerka lewa prawidłowa. Okolice nadnerczowe niezmienione. Pęcherz moczowy prawidłowy. Prawidłowy obraz dużych naczyń jamy brzusznej.
Przestrzeń zaotrzewnowa widoczna tylko częściowo.

Wniosek: Prawostronne wodonercze.


Wizyta w marcu... boję się, co to znaczy - czy zrobiło się coś poważnego w tej prawej nerce?

Bardzo Dziękuję za odpowiedź!
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #37  Wysłany: 2014-11-14, 22:17  


Dobry Wieczór!

Przepraszam... długo nie pisałam, trudne chwile...
Postaram się opisać wszystko"po kolei co się działo"
Jest parę pytań na które nie znam odpowiedzi - o stan mojego męża, a i lekarz nie jest czasowy.
Z góry Bardzo Dziękuję za odpisanie mi.


Mąż dwa miesiące nie brał chemioterapii, podwyższone parametry nerkowe (PNN).

28-03-2014r. trafił do szpitala do odbarczenia nerki prawej - wodonercze prawostronne.
W czasie hospitalizacji w KNUM COI podjęto 01.04.2014r. próbę instalacji cewnika DJS po stronie prawej, to się nie udało - stop na poziomie 3cm. od ujścia moczowodu (naciek guza). W związku z tym 02.04.2014r. wytworzono przetokę nerkowo/skórną po prawej stronie.

Lekarze nie wiedzą co dokładnie dzieje się (dwóch sądzi,że to naciek(progresja raka w miednicy) na moczowód, a trzech że to jest uszkodzenie oxaliplatyną (chemioterapia).

TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej bez kontrastu (data badania:2014-04-16)

OPIS: Kolejne kontrolne badanie TK, obecnie bez podania środka kontrastowego-niewydolność nerek.
W wykonanym badaniu nie stwierdza się cech progresji w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia:24.01.2014r.
Nefrostomia prawostronna, koniec cewnika znajduje się w górnym odcinku prawego moczowodu. Nerki wielkości położenia prawidłowego o grubej warstwie korowej.

- Proszę mi odpowiedzieć czy to badanie TK stwierdza naciek guza?

Od 24-04-2014r. zmiana chemioterapii: Campto

Ondansetronium 8mg.
Dexaven 8mg.
Atropina 0.25mg.
Campto 200mg. 60min (raz podnieśli Campto na 300mg.)
Levofolic 180mg.
Fluorouracilum - bolus 700mg.
Fluorouracilum - 48h 2200mg.

Wyniki:

CEA CCEA[ng/mL]: (<5) 4.58
CA 19.9 CCA199[IU/mL]: (<27) 0.956

- Proszę mi odpowiedzieć jak kształtują się markery?

Od 24-09-2014r. do dziś podawany jest cytostatyk o nazwie:

Irynotekan 200mg.60min in w 250ml 0.9% NaCL

- ( mówią,że to jest Campto tylko zmiana nazwy? )

dołożyli:
Zofran 8mg.

Mąż regularnie bierze dożylne nawadnianie, suplementację elektrolitów i magnezu - zespół krótkiego jelita.

TK Jamy Brzusznej i Miednicy bez i z Kontrastem iv.+Kontrast Doustny+Wlewka (25-07-2014r.)

Wynik:

Porównanie z badaniem z 16.04.14r. bez zmiennej dynamiki.
Narządy miąższowe bez zmian meta. Nacieki otrzewnowe rozlane, w tym obejmujące pętlę ileostomijną.
Ślad płynu w otoczeniu segm6 wątroby.
Ureterostomia prawostronna. Nacieki w otoczeniu odbytnicy i w okolicy przedkrzyżowej. Kości bez destrukcji. Bez zmian węzłowych.

- Chciałabym zapytać co to oznacza, że: Ślad płynu w otoczeniu segm6 wątroby?
- Prosiła bym również o interpretację tego TK?
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #38  Wysłany: 2014-11-20, 14:43  


...wynik markerów - z tego co pamiętam (a na pewno w tej sprawie to pamięć mam dobrą) jest to drugi wynik, pierwszy był po trzeciej operacji(17.07.2013r.) którego nie widziałam, nie otrzymałam takiego wyniku do rąk, dostałam tylko odpowiedź: tu markery nie dają stuprocentowej pewności - męża organizm"oszukuje" że tak się zdarza.
Widzę, że teraz nie będę miała możliwości porównawczych.

Badanie markerów będzie teraz przed męża chemioterapią tj:26.11.2014r. wtedy będę mogła porównać.

Pomocna odpowiedź - Dziękuję!

[ Dodano: 2014-11-20, 14:54 ]
Prosiła bym również jeszcze o interpretację ostatniego badana.

TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej bez kontrastu. (data badania: 2014-11-12)

OPIS: Kolejne kontrolne badanie TK,obecnie bez środka kontrastowego-niewydolność nerek.

W wykonanym badaniu powyżej stomii w miejscu widocznych wcześniej pętli jelita cienkiego widoczny jest konglomerat pętli jelitowych rozdętych gazem z poziomami płynu - subileus.

Poza tym w wykonanym badaniu bez istotnych zmian w porównaniu z badaniem poprzednim z dnia: 25.07.2014r.
Nefrostomia prawostronna,koniec cewnik znajduje się w górnym odcinku prawego moczowodu. Nerki wielkości i położenia prawidłowego o grubej warstwie korowej.

Co znaczy: ...powyżej stomii w miejscu widocznych wcześniej pętli jelita cienkiego widoczny jest konglomerat pętli jelitowych rozdętych gazem z poziomami płynu - subileus?
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #39  Wysłany: 2014-11-21, 22:03  


Pytania Twoje o "Ślad płynu w otoczeniu segm6 wątrobye i konglomerat pętli jelitowych rozdętych gazem z poziomami płynu - subileus?," można powiedzieć, że są skutkami zaawansowanej choroby nowotworowej i skutkiem ubocznym chemioterapii...
Po dokładnej analizie wszystkich TK można powiedzieć , że "jest jak w poprzednim badaniu" jak piszą radiolodzy. Jednak do tego pozytywnego i wyświechtanego określenia należy podchodzić z ostrożnością.
Ja miałem taki epizod jak radiolog/ od onkologii/ z drugiego końca Polski ,internetowo, opisał mi badanie, dodał do wymiarów guza parę milimetrów, napisał reszta "jak w badaniu poprzednim", ale przypadek chciał, że robiłek dodatkowe TK pod kątem przeszczepu i guz był mniejszy o 2,5 cm !!??.
Co do watku markerów mam swoje zdanie nieco odmienne od niektórych onkologów;
mogę zgodzić się, że porównanie markera nowotworowego u niektórych osób do zaleceń referencyjnych/ czytaj normy/ może zmylić.
Inną sprawą jest porównywanie w ujeciu dynamicznym markera u tej samej osoby. Porównanie, do jego wysokości ,przed chorobą, po operacji, leczeniu, chemii to kopalnia wiedzy dla lekarza, tylko jest jedno, ale prawie nikt tego nie robi ,przy takiej liczbie pacjentów jest to nieosiagalne.
Dlatego od początku robię, ja sam, w formie tabeli; data, rodzaj zabiegu czy zdarzenia medycznego, wielkość markera , wnioski. Radzę to robić każdemu z Was kto czyta to forum.
W moim przypadku ,też nietypowym "markerowcem", AFP, wnioski po 9,5 roku są jedne.
Przed przydziałem chemii/nexavaru/ bardzo drogiego, muszę z urzedu zrobić AFP i TK,
zanim odbiorę opis TK, znam już jego wynik.
Decyduje o tym wynik AFP np AFP 5,8 guz max wymiar 5,6 cm, Afp najwyższe jakie miałem 10,8 guz 10,6 cm, różnice były w mm....
_________________
karol2012
 
Kacha712 



Dołączyła: 05 Wrz 2013
Posty: 43

 #40  Wysłany: 2015-01-18, 18:58  


...dziś o godz.11:20 Odszedł mój Kochany Mąż, Wspaniały Człowiek i Tata dla swoich córek - (15 i 22lata)
Byliśmy Małżeństwem 23-lata.

2-lata dzielnie Walczył z tą potworną chorobą... zostały łzy i wspomnienia... nic juz nie bedzie takie samo...

Kocham,Kocham i Kochać będę do końca!
_________________
Kacha712
przytul mnie życie mocno!...
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #41  Wysłany: 2015-01-18, 19:06  


::rose::
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #42  Wysłany: 2015-01-18, 19:22  


Bardzo serdecznie współczuję...
::rose::
_________________
Aegrotus sacra est...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #43  Wysłany: 2015-01-18, 19:24  


Przyjmij wyrazy współczucia ::rose::
 
tęcza 


Dołączyła: 19 Mar 2013
Posty: 754
Pomogła: 169 razy

 #44  Wysłany: 2015-01-18, 19:43  


::rose::
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #45  Wysłany: 2015-01-18, 19:52  


::rose::
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group