1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wyniki badań mojego taty
Autor Wiadomość
Karoltek 


Dołączyła: 13 Kwi 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2013-04-14, 20:43  Wyniki badań mojego taty


Witam,
Jestem tu nowa. Chciałabym opisać wyniki badań mojego taty.

Po RTG płuc, gdzie uwidoczniony był kulisty cień został skierowanie na TK. Tata palił przez 50 lat, od trzech nie pali, nie stronił też od alkoholu. Od jakiegoś czasu schudł, mimo dobrego apetytu. Pokasłuje, CRP miał ponad 30.

Opis badania TK:
W obu płucach liczne torbiele rozedmowe. ściany oskrzeli pogrubiałe jak w przewlekłym nieżycie. Drobne zmiany włókniste u podstawy i w szczytach obu płuc. Dwa podopłucnowe zwapnienia wlk. do 6 mm w segmencie płuca lewego. Obustronne zrosty osierdziowo-opłucnowe. Poza tym płuca bez innych zmian ogniskowych.
Hypodensyjny węzeł chłonny podostrogowy wlk. 43x30x55 mm ze skupiskiem wapieni wlk. 16x10 mm. W dolnym biegunie prawej wnęki dwa hypodensyjne węzły chłonne wlk. 23x21x20 mmi 22x16x13 mm. Opisane węzły chłonne ulegają wzmocnieniu pokontrastowemu. Owalny kształt węzłów i ich densyjność sugerują przebudowę metastatyczną. Pozostałe węzły chlonne śródpiersia niepowiększone.
Powyzej pnia tętnicy płucnej przylegajaca do aorty występującej od strony przednio-lewobocznej zmiana o charakterze torbieli śródpiersia wlk. 56x27x48 mm.
Poza tym widoczne uwapnione zmiany miażdżycowe w ścianie aorty i zm. zwyrodnieniowe kręgoslupa piersiowego.
W wątrobie w zakresie objętym badaniem widoczne liczne, drobne (naj. 12 mm) ogniska hypodensyjne - toebiele lub meta - do weryfikacji w bad. USG.

Wynik bad USG:
Wątroba nieznacznie powiększona. W prawym placie widoczne sa małe zwapnienia o średnicach do 3,4 mm oraz małe o średnicach do 6 mm hiperechogeniczne obszary o nierównych zarysach. Natomiast blisko powierzchni nerkowej widoczna jest zmiana ogniskowa o średnicy 15 mm. Wskazana BACC i TK z kontrastem.
Pozostałe narządy jamy brzusznej łącznie z nerkami w porządku, bez zmian, więc nie opisuje.

Tata dostał skierowanie do szpitala na oddział chorób płuc od pulmunologa.
Martwią mnie te wyniki, wiem, że nie są dobre. Udało mi się coś nie coś odszyfrować szperając w internecie i na Waszym forum. Zdaje sobie sprawę, że te powiększone i zmienione węzły chłonne to prawdopodobnie przerzuty. No i w wątrobie też mogą być przerzuty. Martwi mnie też ta duża torbiel bądź guz koło aorty. Nie wiem gdzie się to wszystko zaczęło. Tata nie miał robionych innych badań, ponieważ wcześniej praktycznie nie chorował. Mam nadzieję, że zrobią mu je w szpitalu (idzie tam w poniedziałek). Czy możecie mi coś więcej powiedzieć o tych wynikach?

pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-04-14, 21:16  


Wyniki jak i obraz kliniczny mogą sugerować chorobę nowotworową - o jak na razie nieustalonym ognisku pierwotnym. Z pewnością konieczne jest wykonanie TK jamy brzusznej i być może miednicy mniejszej.
Również sugerowana biopsja wydaje się być dobrym pomysłem.
_________________
 
Karoltek 


Dołączyła: 13 Kwi 2013
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2013-04-14, 21:29  


Dziękuję za tak szybką odpowiedź
 
Karoltek 


Dołączyła: 13 Kwi 2013
Posty: 7

 #4  Wysłany: 2013-07-08, 18:43  Wyniki badań mojego taty


Witam serdecznie

Właśnie odebrałam wyniki mojego taty.

Wynik biopsii powiększonych węzłów śródpiersia:
Cellulae carcinomatosae - carcinoma non microcellulare, probabiliter adenoepitheliale

Lekarz powiedział, że jest to rak drobnokomórkowy, ale może źle zrozumiałam. Powiedział jeszcze, że ma powinien iść na silną chemię i naświetlanie głowy. Wynikało by, że jest to drobnokomorkowy, ale tam jest przeczenie" non".

Co oznacza ten drugi człon? Czy ktoś potrafi to odczytać? Proszę o pomoc.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-07-08, 19:07 ]
Masz już swój wątek, nie ma potrzeby zakładać kolejnego - i jest to niezgodne z Regulaminem, z którym warto się zapoznać.
Wątki scalone.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2013-07-08, 19:23  


Rak niedrobnokomórkowy, prawdopodobnie gruczołowo-nabłonkowy.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group