1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Bardzo proszę o interpretację wyników
Autor Wiadomość
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #1  Wysłany: 2012-12-12, 09:08  Bardzo proszę o interpretację wyników


Witam serdecznie! Jestem tutaj nowa i szukam pomocy. Wczoraj odebrałam wyniki tomografii płuc mojej mamy i byłabym bardzo zobowiązana jeśli ktoś pomógłby mi je zinterpretować.

TK KLP:
W porównaniu do badania z 04.04.2012r., obraz uległ wyraźnej progresji.
Zwiększona ilość nacieczeń guzkowo-włóknistych w szczycie płuca lewego. Największe guzki w szczycie płuca lewego o średnicy do 11 mm.
Pogrubienie opłucnej w szczytach, zwiększenie obszarów upośledzonej powietrzności w zakresie segmentu 1/2 płuca lewego z jednolitym nacieczeniem przyśrodkowo tylnej części segmentu 1/2 o wym. 4x21 mm.
Liczne nieregularne nacieczenia podopłucnowe w górnym płacie płuca prawego. Jednolite nacieczenie w segmencie 5 płuca prawego łączący się z opłucną śródpiersiową o wym. 22x22 mm. Zmniejszenie powietrzności segmentów płata środkowego i płatów górnych, większe w porównaniu z badaniem poprzednim.
Poza tym obraz tkanki płucnej jak w badaniu poprzednim.
Większy węzeł przytchawiczy górny - aktualnie 13 mm.

Nie wiem czy jeszcze jakieś informacje sa potrzebne? Mama często choruje na różnego rodzaju zapalenia dróg oddechowych, miała częste zapalenia płuc i oskrzeli. Leczyli ją nawet pod kątem gruźlicy ale jak widać bez skutki, próba tuberkulinowa ujemna, spirometria w kwietniu w szpitalu wyszła dobrze i inne badania też, stąd moje zaskoczenie o tej progresji. Z góry serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam
_________________
Aga
 
smutasek1983 



Dołączyła: 12 Cze 2012
Posty: 257
Pomogła: 59 razy

 #2  Wysłany: 2012-12-12, 09:21  


Wklej wyniki badań z dnia 04.04.2012r.. Bo w wyniku, który podałaś pisze "W porównaniu do badań z dnia 04.04.2012..". Na pewno otrzymasz tutaj fachową pomoc od życzliwych ludzi.Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-12-12, 09:25 ]
oczywiście wyniki bez danych osobowych pacjenta i lekarzy
 
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #3  Wysłany: 2012-12-12, 09:52  


Hmm tylko problem polega na tym, że poprzednie wyniki zostały w szpitalu. Mama dostała tylko wypis...chyba ze coś z tego wypisu wkleje, ale jak wrócę do domu. Dziekuję

[ Dodano: 2012-12-12, 10:20 ]
Jesli jednak ktokolwiek móglby mi pomóc w interpretacji powyższych wyników to proszę o post Pozdrawiam
_________________
Aga
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #4  Wysłany: 2012-12-12, 11:45  


Witaj Agnieszka
Na podstawie tylko jednego opisu TK ciężko będzie cokolwiek podpowiedzieć. Gdy się pisze o progresji to nie jest dobrze, ale aby móc coś więcej powiedzieć potrzebne są wyniki wcześniejszych badań, jakie mama tylko przeszła.
Agnieszka123 napisał/a:
Hmm tylko problem polega na tym, że poprzednie wyniki zostały w szpitalu. Mama dostała tylko wypis...chyba ze coś z tego wypisu wkleje

Jeśli poprzednie TK było wykonane w szpitalu, to powinien być jego opis w wypisie.
Jeśli możesz to wklej ten wypis, albo go przepisz dokładnie, każdy pacjent ma prawo do posiadania swoich wyników badań(opisy, płyty i zdjęcia), jeśli mama nie dostała wszystkiego to zgłoście się do lekarza prowadzącego.
Napisz też coś o mamie: wiek, czy pali, czy występowały jakieś objawy(długi męczący kaszel, krwioplucie, szybki spadek wagi ciała), z jakiego powodu zaczeło się diagnozowanie. Im więcej danych bedziemy znać, tym większe szanse na rzetelniejsze podpowiedzi.
Pozdrawiam Ala
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #5  Wysłany: 2012-12-12, 13:21  


Dziękuje, jak tylko bede w domu to postaram się wkleić te poprzednie wyniki. mama ma obecnie 61 lat, kiedys paliła, niedużo ale obecnie..bodajże od jakiś 15 lat nie pali. Diagnozowanie zaczęło się parę lat temu... bardzo częste nawroty i zapalenia górnych dróg oddechowych. Mniej więcej dwa lata temu pulmonolog leczył ją pod kątem gruźlicy, ale próby tuberkulinowe były ujemne, spiromeria i inne badania OK. W tym roku właśnie w kwietniu była w szpitalu. Obecnie spadek wagi, duszności, kaszel suchy napadowy zwłaszcza w nocy i nad ranem. Krwioplucia nie ma. Jakieś dwa tygodnie temu miała przepisane przez internistę 20 zastrzyków:( po tym był spokój jakiś tydzień.. i od nowa :( Już naprawde nie wiem jak mogę jej pomóc a wizyta dopiero na 28.12 :(
Pozdrawiam
_________________
Aga
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-12-12, 16:51  


Agnieszka123 napisał/a:
Hmm tylko problem polega na tym, że poprzednie wyniki zostały w szpitalu. Mama dostała tylko wypis...

W wypisie powinny być wyniki wszystkich zrobionych w trakcie pobytu w szpitalu badań. Jeśli nie, na pewno trzeba udać się na oddział i poprosić o kopię, w razie konsultacji u lekarza i tak wszystkie wyniki będą potrzebne (łącznie z kopią płyty cd).

Czy po badaniu TK z kwietnia była prowadzona jakaś diagnostyka, dalsze badania?

[ Dodano: 2012-12-12, 16:52 ]
Agnieszka123 napisał/a:
Jakieś dwa tygodnie temu miała przepisane przez internistę 20 zastrzyków

Jakich?
_________________
 
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #7  Wysłany: 2012-12-12, 19:04  


Mam przed soba wypis ze szpitala, niestety wyniki TK nie są dołączone nawet kopia ale mam być w piątek w szpitalu to poproszę o kopie.

W każdym bądź razie karta informacyjna wygląda następująco:

ROZPOZNANIE:
Rozsiane zmiany drobnoguzkowe w płucach, przebyte zapalenie płuc.
EPIKRYZA:
Pacjentka leczona ambulatoryjnie w marcu antybiotykami z powodu zapalenia płuc, przyjeta na oddział 24.04.2012r., do diagnostyki zmian radiologicznych radiologicznych obu płucach (guzki). U chorej wykonano bronchofiberoskopię pobraniem popłuczyn oskrzelowych (AFB ujemne, hodowla w toku). Aktualnie pacjentka bez objawów klinicznych, zlecono monitorowanie w poradni pulmonologicznej.

WYNIKI DODATKOWYCH BADAN

Spirometria:
Pred ; Act1 ; Źt1/Pred
VCMAX - 2,5 ; 3,00 ; 119
FVC - 2,42 ; 2,82 ; 116
FEV1 - 2,02 ; 1,99 ; 98
FEV1%VMAX - 77 ; 66,58 ; 85
PEF - 5,62 ; 3,97 ; 70,7

Posiew popłuczyn oskrzelowych na BK: AFB ujemne, hodowla w toku
Badanie bakteriologiczne popłuczyn oskrzelowych: wynik ujemny

TK klatki piersiowej wynik z 4.04 HRCT. I właśnie nic więcej nie pisze.

Bronchofiberoskopia:
Krtań, tchawica bez zmian, ostrogi ostre, ujścia wszystkich oskrzeli drożne. Pojedyńcza inkrustacja pyłem węglowym w oskrzelu płata środkowego, poza tym śluzówka niezmieniona. Popłuczyny oskrzelowe na posiew i BK.

USG Jamy brzusznej:
Wątroba normoechogeniczna, niepowiększona, PŻW i ZW w normie, pęcherzyk żółciowy echoujemny bez złogów. Trzustka niewidoczna. Aorta brzuszna z blaszkami miażdżycowymi, nieposzerzona. Obie nerki bez zmian. Słabo widoczna lewa nerka. Sledziona w normie.

EKG:
Lewogram Rzm o częstości 70/min, Przebieg krzywej prawidłowy.

RR - 130/70
Waga - 56 kg
CRP ilościowe - 0,9

Morfologia:
HB - 12,2
Ht - 36%
Er - 4,17T/l
L - 8,26 G/l
Płytki krwi - 305 g/l
Glikemia- 5,25 G/l

Jonogram:
Na - 138mmol/l
K - 4,0 mmol/l
Cl - 102 mmol/l

Mocznik - 6,69 mmol/l
Kreatynina - 49 mmol/l
Aspat - 23 IU/l
Alat - 18 IU/l

Układ krzepnięcia:
Czas PT - 10 sek
INR - 0,98
Wskaźnik PT - 101%
PTT - 29sek

Gazometria:
pH - 7,414
pCO2 - 39 mmHg
pO - 269 mmHg
HCO3 - 25 mmol/l
BE - 0,7 mmol/l
SO2 - 95

Chyba wszystko. Co do zastrzyków to jutro dopisze bo mama nie pamięta tej nazwy ale bez problemu się dowiemy w przychodni, bo te akurat przepisał rodzinny.
_________________
Aga
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #8  Wysłany: 2012-12-12, 19:11  


Agnieszka123 napisał/a:
mam być w piątek w szpitalu to poproszę o kopie.

Jeżeli będą robili problemy, to zrób prywatnie ksero masz do tego prawo.
I na przyszłość zawsze kseruj sobie wszystkie karty.
 
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #9  Wysłany: 2012-12-12, 19:29  


Teraz już bede mądrzejsza... Ja zwykle mam kopie "Wszystkiego" ale mama chyba za bardzo nie przywiązuje do tego wagi i teraz mam mniej informacji.. prosząc Was o pomoc
:( A czy jakieś informaxje nt. interpretacji wyników? Czy to faktycznie może wskazywać na nowotwór? W sumie od jakichś kilku lat non stop nawracające zapalenia płuc :(
_________________
Aga
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #10  Wysłany: 2012-12-12, 19:40  


Cytat:
Jeżeli będą robili problemy, to zrób prywatnie ksero masz do tego prawo.

Moment, moment. Oryginały są pacjenta. Skoro szpital prosił o wyniki (żeby porównać) to moim zdaniem mógł zrobić sobie kopie.
U nas ZAWSZE oddawali poprzednie wyniki po porównaniu (nawet jeżeli do wglądu przedstawialiśmy tylko ksera). Lekarz twierdził coś w stylu: Jakbyśmy mieli trzymać wszystkie wyniki wszystkich pacjentów to chyba byśmy musieli mieć na to jeden budynek.
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #11  Wysłany: 2012-12-12, 19:50  


jo_a napisał/a:
Oryginały są pacjenta.

Generalnie tak ,ale nie wszystkie szpitale oddają komplet badań pacjentom ,więc zawsze lepiej ,mieć choćby ksera aby w innej placówce na wstępie wyłożyć na stół(co i jak).
 
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #12  Wysłany: 2012-12-12, 19:54  


Dokładnie... ale w przypadku mamy nie oddali oryginałów :cry:
_________________
Aga
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #13  Wysłany: 2012-12-12, 19:56  


Właśnie ,tak niestety często bywa .
Teraz już zawsze będziesz pamiętać ;) Na przyszłość.
 
Agnieszka123 


Dołączyła: 12 Gru 2012
Posty: 10
Skąd: Bytom

 #14  Wysłany: 2012-12-12, 19:57  


Proszę napiszcie mi cokolwiek, o czym mogą świadczyć te wyniki ! strasznie się martwie...
Chociaż mam dopiero 35 lat... i dwójkę małych dzieci to sporo przeszłam... 6 lat temu pochowałam ojca, a w 2011 zmarł mój mąż - nagle (prawdopodobnie zator płucny - postępowanie prokuratury w toku.. coklwiek to znaczy) a 2 tygodnie po nim pochowałam teściową.. przerzuty raka piersi... została mi tylko mama muszę o nią walczyć ...!
_________________
Aga
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #15  Wysłany: 2012-12-12, 20:06  


Agnieszko123, ja napiszę Ci "cokolwiek".
Zadzwoń jutro do szpitala i zapytaj o poprzednie wyniki.
Myślę, że
alaslepa napisał/a:
Na podstawie tylko jednego opisu TK ciężko będzie cokolwiek podpowiedzieć
napisała prawie to samo co ab:
Cytat:
Czy po badaniu TK z kwietnia była prowadzona jakaś diagnostyka, dalsze badania? (...) zastrzyków Jakich?

Nikt raczej nie "powróży" z tego "materiału", który podałaś.
Spokojnie, ściągnij wyniki, przedstaw.
Pozdrawiam
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group