1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak pęcherza moczowego i rak prostaty
Autor Wiadomość
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #16  Wysłany: 2016-12-09, 09:13  


Leya, Dziękuję za chronologiczne uzupełnienie dokumentacji a administracji za scalenie wątków. Teraz mogę się odnieść również do poprzednich Twoich postów.
Niepokoi mnie zauważony w badaniu MRI podejrzany obszar w okolicach przedniej ściany odbytnicy. Lekarz ocenił to na T4 w klasyfikacji TNM, czyli jak podpowiadają źródła nieruchomy guz naciekający na struktury otaczające inne niż pęcherzyki nasienne - szyja pęcherza moczowego, zwieracz zewnętrzny, odbytnicę, mięsień dźwigacz odbytnicy, ścianę miednicy mniejszej
Badanie MRI było cztery miesiące po pierwszej biopsji i był spełniony czas na zagojenie ran (krwiaków) pobiopsyjnych.
Ja proponowałbym, abo ponowną konsultację wykonanego badania, albo wykonanie porównawczego badania MRI na urządzeniu 3T. Z dokumentu nie wynika jakim sprzętem wykonano badanie. Urządzenia 3T pozwala uzyskać obraz lepszej jakości (cały czas zakładam, że badanie było na sprzęcie 1,5T).

Dlaczego tak sugeruję? Bo jak wcześniej napisał marko1, ta podejrzana zmiana może wykluczać szansę na radykalną prostatektomię. Z drugiej strony, to co jeszcze kilka lat temu było niemożliwe i wymagało znalezienia odpowiedniego operatora, czyli operowanie z PSA > 10, teraz jest normalnością.
Aktualnie wykonuje się prostatektomię przy dużo wyższym PSA z założeniem, że pozbycie się guza pierwotnego wraz z węzłami i niezwłoczne wdrożenie RT daje szansę na lepsze rokowania.

Nadal uważam, że jeśli operacja, to tylko otwarta. Teraz dodam, że jeśli operacja, to tylko u operatora z najwyższej półki.
Proponuję jeszcze konsultację z dr Romanem Sosnowskim. To warszawski lekarz i myślę, że internet podpowie, gdzie znaleźć doktora.

Leya, nie zawsze szukanie specjalisty jak najbliżej domu popłaca. Ja szukałem dalej od domu i dobrze znalazłem.

Pozdrawiam
Armands

PS.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2016-12-09, 09:16 ]
Hm, do administracji to mi daleeeeko [wstydnis]

_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
Leya 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 9

 #17  Wysłany: 2016-12-09, 10:20  


Dziękuję za pomoc!

Rezonans był 3T. Jeśli chodzi o naciekanie 2 innych lekarzy oglądało płytę i stwierdzili że dla nich nic tam nie ma w odróżnieniu od pozostałych zmian.
Umówiłam już nas wczoraj do dr S. Zobaczymy jaką będzie jego opinia.
Pozdrawiam serdecznie!
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #18  Wysłany: 2016-12-09, 10:37  


Leya, jeśli był 3T, to lepszego jakościowo MR już nie ma... no chyba, że PET, ale to inna bajka i raczej kosztowana.

To dobrze, że jesteście umówieni u dr S. Miałem przyjemność poznać Pana doktora i uważam, że opinie o nim nie są naciągane.
Sam jestem ciekaw opinii doktora. Powodzenia!

Pozdrawiam
Armands

PS. Missy... oj tam, oj tam... moderator, to też administracja. Ukłony dla Ciebie :uhm!:
 
marko1 


Dołączył: 21 Gru 2013
Posty: 252
Pomógł: 61 razy

 #19  Wysłany: 2016-12-09, 18:20  


Podzielam opinię Armands, jeżeli nie będzie przeciwwskazań do operacji to lepiej byłoby zrobić ją metodą otwartą. Można jeszcze rozpatrywać metodę laparoskopową ale z wykorzystaniem robota Da Vinci. Z tym, że to nie w Polsce i ponadto spory koszt, bo NFZ nie refunduje.
Jednak na razie, potrzebna jest konsultacja u doświadczonego urologa.
_________________
Boże, użycz mi pogody ducha. Abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić. Odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić.
I mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
 
Leya 


Dołączyła: 22 Wrz 2016
Posty: 9

 #20  Wysłany: 2016-12-12, 12:03  


Dziękuję Wam za odpowiedzi. Nasz lekarz też zna się na rzeczy i jest bezsprzecznie specjalistą (on przeprowadzał m.in. tacie ta biopsję fuzyjna) Ale stwierdziliśmy że zawsze lepiej mieć dwie opinie bo przecież to Taty zdrowie jest przedmiotem rozważań.

Dam znać jak poszło !

Pozdrawiam Was
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #21  Wysłany: 2016-12-12, 12:45  


Leya, Leya, niestety takie drugie, a nawet trzecie opinie są konieczne.
Wiem, że radiolodzy namawiają na RT, chirurdzy na prostatektomię. Świetnie, gdy późniejsze wyniki potwierdzają dobry wybór. Ja zaufałem swojemu operatorowi i nie żałuję.
Ale z doświadczenia ( a takim dysponuję) wiem, że nie jest tak różowo. Równocześnie mam świadomość, że osoby piszące na forach, to czubeczek góry lodowej. Większość pacjentów trafia tam gdzie najbliżej, decyzję podejmują bez podstawowej wiedzy o swojej chorobie, a późniejsze efekty przyjmują, jako im pisane przez los.
Spotykam się w CO z pacjentami, którzy kompletnie nie mieli wpływu na sposób leczenia i praktycznie są trybikiem w machinie zwanej Służbą Zdrowia.
Może komuś staną włosy na głowie, ale ostatnio dowiedziałem się o przypadku pacjenta u którego wdrożono radioterapię po prostatektomii, nawet nie czekając na wynik PSA. Ten pacjent samemu zrobił badanie i jego wynik to 0,003 ng/ml. Cóż z tego, że wynik wskazujący na dobrą robotę chirurga, kiedy ktoś założył z góry, że operacja będzie niedoszczętna. Nawet nie dał czasu na wygojenie, na dojście do w miarę dobrzej "szczelności" układu moczowego. Wysłał na RT, bo według niego, to nie zaszkodzi.

Dlatego korzystajcie z możliwości i konsultujcie sytuację taty. To Tata mam prawo wybrać metodę leczenia i życzę, aby dobrze wybrał i trafił w dobre ręce.

Pozdrawiam serdecznie... i czekam na dobre wiadomości :)
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group