1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wynik cytologii - ocena warunkowa
Autor Wiadomość
anka27547 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-03-15, 17:36  Wynik cytologii - ocena warunkowa


Witam jestem nowym użytkownikiem i proszę o interpretację wyniku cytologii.
Ponieważ troszkę się niepokoje czy została dobrze wykonana.
Naczytałam się na innych stronach że jeśli jest do oceny warunkowej to badanie trzeba powtórzyć (za delikatnie została pobrana próbka wymazu).

Proszę o odpowiedz :|

Szanowna Pani uprzejmie zawiadamiamy, że wykonany rozmaz jest odpowiedni do oceny warunkowo.

Przyczyny:
- brak komórek z kanału szyjki
Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego.


Zalecenia: powtórzenie badania cytologicznego po 12 miesiącach
 
Kasia1306 


Dołączyła: 19 Sty 2012
Posty: 56
Pomogła: 10 razy

 #2  Wysłany: 2012-03-15, 19:49  


Stwierdzenie, że brak jest komórek z kanału szyjki mówi samo za siebie.
Po prostu nie jest to pełny wynik.
Ja bym powtórzyła cytologię, nie czekając 12 miesięcy, po to żeby spokojnie spać.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2012-03-15, 20:04  


anka27547 napisał/a:
Naczytałam się na innych stronach że jeśli jest do oceny warunkowej to badanie trzeba powtórzyć

Spotyka się różne stanowiska w tej kwestii.
Niektóre opracowania popularyzatorskie nie przewidują nawet istnienia wyniku warunkowego, np. wikipedia (poz. B: "Jakość rozmazu"), co traktowałbym jednak jako ich nierzetelność podejścia do zagadnienia.
Podobnie na innych stronach (np. http://www.bezpiecznacytologia.pl), gdzie wprawdzie już przewidziano istnienie wyniku warunkowego,
ale nie jest on, w odróżnieniu od wyniku złego, bezwzględnym wskazaniem do powtórzenia badania.

Najbardziej miarodajne wydaje mi się stanowisko lekarza ginekologa-położnika (dr J. J. Maj),
który pisze:
Cytat:
Przydatność rozmazu do oceny

Cytolog ocenia, czy materiał pobrany przez ginekologa na szkiełko i utrwalony nadaje się do oceny, warunkowo nadaje się do oceny lub nie nadaje się do oceny. W opisie należy wskazać przyczynę odrzucenia rozmazu: niewielka liczba komórek w polu widzenia, źle wybarwiony i źle przechowywany, wysuszony, obecność zanieczyszczeń, komórki niewidoczne z powodu nasilonego zapalenia, rozmaz częściowo lub całkowicie pokryty krwią, nadmierny rozpad komórek (cytoliza, autoliza), brak komórek kanału szyjki (walcowatych), inne przyczyny.
W powyższym opisie do rozmazu częściowo nadającego się do oceny, protokół Bethesda wymienia m.in. niezaobserwowanie w rozmazie komórek walcowatych z szyjki macicy u kobiet w okresie dojrzałości płciowej. Niektórzy uczeni uważają, że w takim przypadku cytologia powinna być bezwzględnie uzupełniona kolposkopią z próbą zaobserwowania strefy granicznej w kanale szyjki między nabłonkiem płaskim i gruczołowym i pobraniem pod kontrolą kolposkopu rozmazu z kanału szyjki macicy.
O wadze problemu świadczą doniesienia, które udokumentowały dużą zbieżność rozmazów, określonych jako nienadające się do oceny, z wynikami cytologicznymi fałszywie negatywnymi (czyli niestwierdzającymi raka tam, gdzie on był). Bardzo ważne jest, aby można było uzyskać w materiale cytologicznym zarówno komórki nabłonka płaskiego jak i gruczołowego, ponieważ zmiany nowotworowe przede wszystkim rozwijają się w tzw. strefie przejściowej między obydwoma typami nabłonka.
[źródło]

Z uwagi na podkreślony przeze mnie fragment uważam wykonanie powtórzenia badania za uzasadnione.
Nie dlatego, że podejrzewałbym iż możemy mieć do czynienia z wynikiem fałszywie ujemnym,
lecz dlatego, by uzyskać pewność, że prawidłowo przeprowadzone badanie taką możliwość wykluczy.

Pozdrawiam. :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
anka27547 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2012-03-15, 20:42  


Pytałam swojej ginekolog czy wszystko jest ok?Powiedziała że tak. Jednak by być pewna zrobię jeszcze raz cytologie u innego ginekologa. Dziękuję za odpowiedz? Aha kiedy najlepiej jest robić?Ile dni po okresie?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2012-03-15, 20:57  


anka27547 napisał/a:
Aha kiedy najlepiej jest robić?Ile dni po okresie?

Cytat:
Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej nić w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Najlepszym czasem na wykonanie badania cytologicznego jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego.
[źródło]
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
anka27547 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2012-03-16, 16:24  Torbiel krwotoczna


Witam.
Będąc u ginekologa stwierdzono torbiel krwotoczną na lewym jajniku o rozmiarze 43,5mmx48,5mm. Ginekolog powiedziała że to prze nieregularne miesiączki i przepisała Orgametril na wchłonięcie i regulacje miesiączki. Moje pytanie
1.Co to za torbiel?
2.Czy ten lek wyreguluje miesiączkę?
3. Czy aby na pewno torbiel się wchłonie po tym leku?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-03-16, 16:45 ]
Scaliłem post i odpowiedź na niego do Twojego wątku, ponieważ zakładam, że dotyczy Ciebie.
Jeśli jest inaczej, daj znać.


 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2012-03-16, 16:32  


anka27547 napisał/a:
1.Co to za torbiel?

Za wikipedią [pierwszy link z googla...]:
Cytat:
torbiel krwotoczna - niepęknięty pęcherzyk Graafa, nie jest to poważna zmiana.


anka27547 napisał/a:
2.Czy ten lek wyreguluje miesiączkę?

Powinien.

anka27547 napisał/a:
3. Czy aby na pewno torbiel się wchłonie po tym leku?

Czy "na pewno" to niestety nikt nie jest w stanie powiedzieć.
_________________
 
anka27547 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2012-05-30, 14:38  


Witam ponownie. Znowu robiłam cytologie i po 2 miesiącach wyszła grupa II czyli wszystko jest ok
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group