1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
wynik biopsji
Autor Wiadomość
izabela1 



Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 48
Skąd: zabrze

 #1  Wysłany: 2011-03-27, 14:27  wynik biopsji


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


witam.jestem tu nowa i niestety z tym samym problemem co wszyscy :-(
jestem tu w sprawie mojego kochanego taty.15 marzec wynik biopsji CELLULAE CARCINOMATOSAE MICROCELLULARIS .chciałabym się dowiedziec co to oznacza.jeden lekarz mi powiedział,ze to komorki nowotworowe,drugi ze to rak płuc i dziwi się,ze tata ma płuca czyste.dlaczego to wszystko dla mnie takie niezrozumiałe? :-(
jestem załamana,nie umiem zrozumiec dlaczego własnie to moj tata,dlaczego. :-( tata ma 64 lata nigdy w zyciu na nic nie chorował az do teraz.
_________________
Iza
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-27, 14:50  


Witaj Izo

CELLULAE CARCINOMATOSAE MICROCELLULARIS - komórki nowotworowe - typu drobnokomórkowego.

Napisz wszytskie informacje, które mogą się przydać moderatorom.
Jakie objawy ma Tata, dlaczego miał biopsję, jakie miał dotychczas badania i wpisz trutaj ich wyniki.

Mam rozumieć, że Tata miał biopsję z guza, a guz na rtg nie wychodzi?
to jak dr zlokalizowali, że zrobili biopsję? dziwne to...

pozdrawiam cieplutko
_________________
Katarzynka36
 
 
izabela1 



Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 48
Skąd: zabrze

 #3  Wysłany: 2011-03-27, 14:58  


wszystko to jest dla mnie dziwne :uuu: powiększony węzeł chłonny na szyi stąd ta biposja-węzeł szyjny połozony na granicy II i III strona prawa.Na tym lekarze zakończyli swoja prace,bo powiedzieli ze nic juz z tym nie mogą zrobic.Dlaczego tak jest?

[ Dodano: 2011-03-27, 15:04 ]
USG jamy brzusznej

niejednorodna zmiana guzowata wychodząca z miednicy mniejszej.pełna jej ocena mozliwa w badaniu TK

RTG klatki piersiowej
w polu górnym płuca prawego widoczne sa drobne,pasmowate zagęszczenia o charakterze zwłoknien.Zgrubienia opłucnej w szczycie płuca prawego.Cień środkowy w normie

[ Dodano: 2011-03-27, 15:15 ]
Karta informacyjna z IP dnia 13.03.2011
chory przywieziony z zatrzymaniem moczu,limfatycznym obrzękiem moszny i prącia.załozono sztywny cewnik do pęcherza moczowego.Wartosc kreatyniny 350umol/ml


dnia 15.03 2011 odebralismy wynik biopsji,chemioterapeuta zlecił pobranie krwi znowu szok kreatynina 1578umol/ml.Wnioski z IO wartosc kreatyniny przekracza normę ponad 13 razy,wobec czego chory nie kwalifikuje sie do chemioterapii.Zalecono dalsze leczenie zachowawczo-objawowe w oddziałe nefrologicznym.Moje pytanie brzmi dlaczego na tym oddziale odmówili przyjęcia taty na oddział??przeciez na pierwszy rzut oka widac,ze z nerkami cos nie tak,dlaczego nikt nie chce pomóc,wszyscy postawili juz kreskę nad człowiekiem którego kocham ponad zycie
_________________
Iza
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2011-03-27, 15:27  


Izabelko,
Staram się zorientować w tym, co napisałaś, ale nie bardzo mogę :-( . Troszkę chaotycznie zamieściłaś informacje, wszystkie są bardzo potrzebne, ale nie mogę wszystkich prawidłowo umieścić w czasie. Czy mogłabyś napisać po kolei, jak to wszystko się działo? Wyniki badań z datami, a pomiędzy wynikami przyczyny, dla których były robione badania, wizyty u specjalistów, którzy zlecali kolejne etapy diagnostyki, daty, kiedy Wam odmówiono hospitalizacji itd.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Madzia_b78 


Dołączyła: 21 Lut 2011
Posty: 46
Skąd: dolnośląskie
Pomogła: 5 razy

 #5  Wysłany: 2011-03-27, 17:50  


izabela1, witaj ...

dobrze, że trafiłaś na to forum ... Wiem , że się boisz i czujesz okropny niepokój o zdrowie i życie taty . Wszyscy przez to przechodzimy bądz przechodziliśmy :( Postaraj się wszystko poukładac w chronologiczną całośc a możesz byc pewna , że otrzymasz wsparcie i ogrom wiedzy potrzebnej bliskim w walce z chorobą .

Trzymaj się
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-03-27, 18:17  


Izo, czy mogłabyś np. wkleić tutaj zdjęcie CAŁEJ karty wypisowej taty z czasu pobytu w szpitalu?
Powinny tam być wyniki wszystkich badań: RTG klatki piersiowej, TK klatki piersiowej (to bardzo ważne), epikryza, rozpoznanie.

Skoro stwierdzono w biopsji nowotwór, czy byliście już u onkologa?
_________________
 
izabela1 



Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 48
Skąd: zabrze

 #7  Wysłany: 2011-03-28, 10:09  


Oto wszystkie potrzebne informacje













[ Komentarz dodany przez: DumSpiro-Spero: 2011-03-28, 10:18 ]
Poprawiłam, bo wyświetlały się jedynie miniaturki. Pozdrawiam, DSS.
_________________
Iza
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #8  Wysłany: 2011-03-28, 10:11  


Obawiam się, że mamy do czynienia z masywnym rozsiewem drobnokomórkowego raka płuca z objawami ogólnymi wynikającymi z zaawansowania choroby.

absenteeism napisał/a:
Skoro stwierdzono w biopsji nowotwór, czy byliście już u onkologa?
Byli:
izabela1 napisał/a:
dnia 15.03 2011 odebralismy wynik biopsji,chemioterapeuta zlecił pobranie krwi znowu szok kreatynina 1578umol/ml.Wnioski z IO wartosc kreatyniny przekracza normę ponad 13 razy,wobec czego chory nie kwalifikuje sie do chemioterapii.

Przy takim poziomie kreatyniny nie można wdrożyć chemioterapii bo by tatę zabiła.

A oto przyczyna obrzęku limfatycznego:
izabela1 napisał/a:
USG jamy brzusznej

niejednorodna zmiana guzowata wychodząca z miednicy mniejszej.


izabela1, kochanie - niewiele już da się zrobić, przykro mi.. Najważniejsze jest stosowne leczenie objawowe, a więc ograniczenie cierpień wynikających z tego etapu choroby.
Zostało Wam mało czasu, myślę, że powinnaś o tym wiedzieć.. Na leczenie onkologiczne jest po prostu za późno :-(
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
izabela1 



Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 48
Skąd: zabrze

 #9  Wysłany: 2011-03-28, 10:30  


czy to napewno rak płuc?tata nie ma zadnych objawów sugerujących tego typu raka,nawet płuca czyste,to gdzie jest ognisko pierwotne?
_________________
Iza
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #10  Wysłany: 2011-03-28, 10:55  


Najprawdopodobniej tak - ze względu na wynik histopatologiczny oraz umiejscowienie rozsiewu (węzeł chłonny szyi / jama brzuszna).
Co jest a czego nie ma w klatce piersiowej - nie wiemy, mamy bowiem jedynie opis RTG. Jest ono badaniem mało dokładnym i nie obrazuje struktur śródpiersia.
Drobnokomórkowy rak płuca najczęściej wzrasta centralnie (i bywa, iż w ogóle nie jest widoczny w polach płucnych) - zobrazować go może wtedy tylko tomografia klatki piersiowej.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
izabela1 



Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 48
Skąd: zabrze

 #11  Wysłany: 2011-03-28, 11:08  


skąd ta kreatynina taka wysoka?dlaczego zaden lekarz nie zrócił uwagi na zastój nerek?nie mozna w jakis sposób zmniejszyc tego guza,moze naswietlania by pomogły
_________________
Iza
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #12  Wysłany: 2011-03-28, 12:36  


izabela1 napisał/a:
skąd ta kreatynina taka wysoka?

Winny jest zaawansowany proces nowotworowy - cytokiny wydzielane przez guza do krwioobiegu powodują różne nieprawidłowości i zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Poza tym prawdopodobnie wystąpił ucisk mechaniczny i być może częściowe zamknięcie światła moczowodów - w tej sytuacji mocz nie jest prawidłowo odprowadzany i cofa się, co stanowi patologię w przebiegu której nerki ulegają uszkodzeniu.

izabela1 napisał/a:
dlaczego zaden lekarz nie zrócił uwagi na zastój nerek?

Z pierwszej hospitalizacji wynika, że prawidłowo zdiagnozowano problem i zacewnikowano chorego. Obawiam się jednak, że pomogło to tylko częściowo - najprawdopodobniej bowiem przeszkoda mechaniczna znajduje się również nad pęcherzem (uciskając moczowody).

izabela1 napisał/a:
nie mozna w jakis sposób zmniejszyc tego guza,moze naswietlania by pomogły

Guz jest ogromny 16 x 13 x 9 cm; pomijając fakt, że nie praktykuje się napromieniania jamy brzusznej w przebiegu DRP ze względu na brak korzyści, które chory mógłby odnieść z takiego postępowania - takiej masy guza efektywnie po prostu naświetlić się nie da.

[ Dodano: 2011-03-28, 12:54 ]
Przeglądając raz jeszcze wyniki; myślę, że zacewnikowanie mogło zlikwidować nieco obrzęk - czy tak się stało?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
izabela1 



Dołączyła: 27 Mar 2011
Posty: 48
Skąd: zabrze

 #13  Wysłany: 2011-03-30, 18:47  


Czym się rózni rak DRP a SCLC?
_________________
Iza
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2011-03-30, 19:51  


Najprościej mówiąc: językiem, w którym jest podana jego nazwa:

po polsku: Drobnokomórkowy Rak Płuc,
po angielsku: Small Cell Lung Cancer.

Oczywiście niczym więcej - jest to dokładnie to samo ;)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #15  Wysłany: 2011-03-30, 19:56  


DRP=SCLC.

DRP - skrót od nazwy polskiej - drobnokomórkowy rak płuca.
SCLC - skrót od nazwy angielskiej - small cell lung cancer.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group