1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wynik Badanie PET/CT
Autor Wiadomość
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2014-10-17, 19:06  Wynik Badanie PET/CT


Witam,
jako że jestem kompletnym laikiem medycznym proszę o wyjaśnienie co oznaczają Wnioski z badania PET/CT
"Wynik badania wskazuje na obecność aktywnej metabolicznie konsolidacji miąższu w płacie górnym płuca lewego (SUV max 2,5) do dalszej obserwacji w CT z kontrastem i weryfikacji mikroskopowej w przypadku progresji.

Pozostałe zmiany ogniskowe płuc bez patologicznego gromadzenia 18FDG."

Z góry dziękuję za info
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #2  Wysłany: 2014-10-17, 19:21  


Witaj,
dodaj cały wynik PET/CT, a nie tylko wnioski. Jeżeli masz wyniki innych badań obrazowych to dodaj je również.
Zapoznaj się również z tym:
http://www.forum-onkologi...iedz-vt3596.htm
Pozdrawiam.
 
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #3  Wysłany: 2014-10-17, 19:22  


pejot, witaj na Forum.
To znaczy, że w miąższu płuca jest 'coś' co ma wzmożony metabolizm glukozy (ale za mały by jednoznacznie twierdzić, że to choroba nowotworowa). Zmiana jest do dalszej obserwacji (w późniejszym terminie, pewnie około 3 m-cy). Wówczas może zostanie pobrany wycinek do badania, w przypadku progresji zmiany.

Na Forum mamy zwyczaj zamieszczanie pełnych wyników badań, wraz z podaniem przyczyny zrobienia badania (PET nie robi się ot, tak).

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
 
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #4  Wysłany: 2014-10-17, 19:54  


tak więc jadąc od góry

Dane kliniczne
Rozpoznanie: guzek płuca lewego. R91
Problem kliniczny: ocena charakteru.

Sposób wykonania badania
środek cieniujący TAK
doustny ....15....ml NIE
Glikemia 97mg%, Dawka wstrzyknięta 290.6MBq, Akwizycja po 60 minutach.

Opis
Głowa i szyja:
OUN bez zaburzeń gromadzenia 18FDG w zakresie objętym badaniem. Węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18FDG
Klatka Piersiowa:
Płuco lewe:
- aktywna metabolicznie neregularna konsolidacja miąższu z bronchogramem powietrznym (26x17 mm w płaszczyźnie poprzecznej SUV max 2,5) w segmencie 3, zmiana drobnymi pasmami łączy się z opłucną żebrową
- drobna podpłucnowa konsolidacja miąższu w segmencie 6 (im206) 6m m be wzmożonego gromadzenia 18FDG
Płuco prawe:
- drobne podpłucnowe zagęszczenia miąższu w szczyie ołuca bez wzmożonego gromadzenia 18FDG
- guzkowe zagszczenie miąższu w segmęcie 2 (im175) 6 mm bez wzmożonego gromadzenia 18FDG
Węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18FDG. Jamy opłócnowe i osierdziowe bez płynu bez wzmożonego gromadzenia 18FDG.
Wzmożone ogniskowe gromadzenie 18FDG w skórze i tkance podskórnej przyśrodkowo od dolnego kąta lewej łopati SUV max 1,6 - do oceny miejscowej.
Jama brzuszna i miednica:
Wątroba, śledzona, niepowiększone bez zmian ogniskowych, trzustka, nadnercza, węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18FDG. Prawidłowe wydalanie 18FDG z moczem. Poszerzona miedniczka nerki prawej (38x26 mm). Wzmożone rozlane gromadzenie 18FDG w ścianie żołądka (SUV max 3) - zapalne.
Układ kostny:
Bez zaburzeń gromadzenia 18FDG wskazujących na obecność procesu rozrostowego. Uwidoczniono 6 kręgów lędźwiowych. W Trzonie L% ubytek górnej blaszki granicznej 11x6 mm o sklerotycznych brzegach SUV max 2,3
Wnioski:
jw

Sorki myślałem że wystarczą same wnioski z badania :)
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #5  Wysłany: 2014-10-17, 20:00  


pejot,
czemu zlecono Ci wykonanie PET?
 
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #6  Wysłany: 2014-10-17, 20:15  


z powodu guzka płuca lewego
 
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #7  Wysłany: 2014-10-17, 20:21  


A jakieś inne badania? TK klatki piersiowej? Masz jakieś problemy z płucami (oddychaniem) ?

[ Dodano: 2014-10-17, 20:22 ]
Generalnie, z tego co ja się orientuję (a nie jestem lekarzem) to SUV większe niż 5 daje jakieś podejrzenia nowotworu złośliwego, a Ciebie te wartości są mniejsze...
 
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2014-10-17, 20:30  


na dzień dzisiejszy mam tylko wynik badania PET przy sobie, żadnych żadnych problemów z płucami i oddychaniem, TK klatki piersiowej też było ale Szpital Specjalistyczny. Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, nie jest w stanie stwierdzić co to za guzek i o jakim charakterze dlatego skierował mnie na badanie PET i z wynikiem mam z powrotem bryknąć do nich. Podobno z tym badaniem będą mądrzejsi.
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #9  Wysłany: 2014-10-17, 20:36  


Pejot,
napisz nam, z jakiego powodu stanąłeś przed lekarzem, który zlecił Ci pierwsze badanie obrazowe klatki piersiowej. Nie ocenia się badań w oderwaniu od pacjenta.

[ Dodano: 2014-10-17, 20:37 ]
Jakieś objawy? Rutynowe RTG raz na kilka lat? Podejrzenie choroby nowotworowej - jeśli tak, na jakiej podstawie.
 
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2014-10-17, 20:45  


rutynowo wykonuję RTG klatki 2008 nikt na zmianę nie zwrócił uwagi, w 2012 na większą też nikt nie zwrócił uwagi, 2014 już została dostrzeżona ale mój lekarz twierdził że nie jest to nic strasznego więc, ale że byłem upierdliwy to dał mi skierowanie do Szpitala wymienionego powyżej, a Szpital wysłał mnie na badanie PET.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2014-10-17, 22:23  


pejot napisał/a:
rutynowo wykonuję RTG klatki 2008 nikt na zmianę nie zwrócił uwagi, w 2012 na większą też nikt nie zwrócił uwagi, 2014 już została dostrzeżona

Tzn. ta zmiana była widoczna w RTG i z każdym kolejnym rokiem rosła?

Na wyniku PET nie ma podanych gdzieś na dole np. wartości SUVmax dla wątroby?
_________________
 
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #12  Wysłany: 2014-10-17, 22:34  


tak,
nie ma wartości dla wątroby.
odbiegamy od mojego pytania o interpretację wniosków z badania co te wnioski oznaczają w tłumaczeniu z medycznego języka na polski? zwłaszcza "obecność aktywnej metabolicznie konsolidacji miąższu w płacie górnym płuca lewego (SUV max 2,5)" ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2014-10-17, 22:42  


pejot napisał/a:
odbiegamy od mojego pytania o interpretację wniosków z badania co te wnioski oznaczają w tłumaczeniu z medycznego języka na polski? zwłaszcza "obecność aktywnej metabolicznie konsolidacji miąższu w płacie górnym płuca lewego (SUV max 2,5)" ?

Po pierwsze nie odbiegamy od pytania, bo nie interpretuje się wyrwanego z kontekstu zdania bez poznania wywiadu.
Po drugie, uzyskałeś już odpowiedź na swoje pytanie:
majkelek napisał/a:
To znaczy, że w miąższu płuca jest 'coś' co ma wzmożony metabolizm glukozy (ale za mały by jednoznacznie twierdzić, że to choroba nowotworowa). Zmiana jest do dalszej obserwacji (w późniejszym terminie, pewnie około 3 m-cy). Wówczas może zostanie pobrany wycinek do badania, w przypadku progresji zmiany.
_________________
 
pejot 


Dołączył: 17 Paź 2014
Posty: 7

 #14  Wysłany: 2014-10-17, 22:51  


czyli reasumując coś jest ale nie wiadomo czy nowotwór czy nie
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #15  Wysłany: 2014-10-17, 23:37  


Tak pejot, zapewne lekarze w Otwocku (sama byłam tam w niemal identycznej sytuacji diagnozowana, to niezły ośrodek) zdecydują o pobraniu materiału do badania histopatologicznego.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group