1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witam wszystkich. Odebrałam wynik badania histopatologiczneg
Autor Wiadomość
Wiola73 


Dołączyła: 01 Maj 2020
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2020-05-04, 18:44  Witam wszystkich. Odebrałam wynik badania histopatologiczneg


Witam wszystkich. Odebrałam wynik badania histopatologicznego zmiany górnej wargi. Wynik-rak podstawnokomórkowy. Lekarz nie udzielił mi żadnej informacji o dalszym postępowaniu. Kazał przyjść za rok (zabieg był w prywatnym gabinecie). Mam mnóstwo zmian na skórze, w ciągu ostatnich kilku lat wycięto ich 11. Na szczęście żadna z nich nie była atypowa. Do tej pory nie jestem pod stałą opieką poradni dermatologicznej, jak widziałam że coś się zmienia w wyglądzie znamion szłam do lekarza . Czy powinnam zgłosić się do np poradni onkologicznej w celu chociażby obejrzenia całej skóry? Nikt nigdy tego nie zrobił. I czy mogę pójść do takiej poradni w centrum onkologii bez skierowania tylko z wynikiem histopato?


[ Dodano: 2020-05-04, 20:03 ]
Przepraszam, zdjęcie wyszło nieczytelne, nie mogę dodać w formie załącznika.
Podaję wynik badania.
1.Warga górna.
Rak podstawnokomórkowy.
Najmniejszy margines boczny 1mm
Najmniejszy margines głęboki 0.5 mam
Do badania otrzymano fragment skóry o wymiarach 1.4 x 1 x 0.5 cm,
z wyniosłą zamianą barwy jasno-szarej o wymiarach
0.7 x 0.6 x 0.2 cm

Pozdrawiam
Wiola
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2020-05-04, 19:21  


Wiola73 witaj na forum.
Wiola73 napisał/a:
Wynik-rak podstawnokomórkowy.
Rak podstawnokomórkowy (carcinoma basocellulare) jest rakiem skóry o miejscowej złośliwości, tzn. nieleczony może wywołać zniszczenie tkanek otoczenia. Rak podstawnokomórkowy rzadko powoduje przerzuty, wycięcie go kończy w zasadzie leczenie.
Wiola73 napisał/a:
z wyniosłą zamianą barwy jasno-szarej o wymiarach
0.7 x 0.6 x 0.2 cm
W przypadkach zmian mało zaawansowanych (do 1 cm) wykonanie biopsji wycinającej - jak napisałam powyżej - jest często jednocześnie zabiegiem kończącym leczenie.
Powinno być dobrze jednakże nie powinnać zaniedbywać regularnych oględzin skóry dermatoskopem przez dermatologa.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2020-05-05, 10:11  


Jeżeli mieszkasz w W-wie lub blisko to możesz (po pandemii bo teraz zamknięte) zapisać się do Poradni profilaktyki nowotworów skóry przy centrum onkologii w W-wie. No i tam nie przyznawaj się do tego wyniku, bo robią tylko badania przesiewowe. Inna opcja to szukanie wideodermatoskopu (na NFZ lub prywatnie) i jednak powinnaś to zrobić jeżeli masz dużo znamion.

To konkretne miejsce powinnaś dokładnie obserwować (najlepiej w lusterku powiększającym) bo to świństwo potrafi odrastać.
_________________
sprzątnięta
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2020-05-06, 20:45  


Tak jak pisze gaba, obserwuj. Najlepiej razem z doświadczonym dermatologiem.
Marginesy chirurgiczne u Ciebie są niewielkie ( 0,5 i 1 mm) - to zrozumiałe zważywszy na miejsce wycięcia. Wg wytycznych marginesy powinny być trochę większe:
Cytat:
Zaleca się zachowanie marginesu operacyjnego wynoszącego co najmniej 4 mm w przypadku BCC i 6 mm w przypadku SCC

http://onkologia.zaleceni...ry_20190214.pdf str.147
Ale miejsce wycięcia może zmodyfikować trochę rozległość wycięcia. Niemniej czujna obserwacja teraz to podstawa.

Pozdrawiam serdecznie.
 
Wiola73 


Dołączyła: 01 Maj 2020
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2020-05-08, 15:55  


Uspokoiłam się i wiem, że trafiając do lekarza, który dokonywał wycięcia, trafiłam w najlepsze ręce, ponieważ jest to specjalista zajmujący się diagnostyką i leczeniem chirurgicznym pacjentów z onkologicznymi chorobami skóry. Idąc do niego nie podejrzewałam takiej diagnozy, myślałam że wywiązał się jakiś stan zapalny, więc miałam dużo szczęścia.
Dziękuję i pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group