1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Witam :)
Autor Wiadomość
EwaT007 


Dołączyła: 28 Paź 2014
Posty: 2
Skąd: Mikołów

 #1  Wysłany: 2014-10-28, 13:49  Witam :)


Witam serdecznie . Chciałam skonsultować wyniki badań mojego ojca . Z góry dziekuję za odpowiedzi i rady .
Tata ma 70 lat . Wynik TK z dnia 22.09.2014 :

TK KLP:
Dane ze skierowania : podejrzenie procesu rozrostowego
W segmencie X płuca lewego hyperdesyjny guzek śr. 6 mm - wymagający obserwacji. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia, prawidłowy obraz dużych naczyń śródpiersia, serca. Wolnego płynu w jamach opłucnowych nie uwidoczniono. W aorcie lokalna blaszka miażdżycowa oraz zwapnienia w tętnicach wieńcowych. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego. W ujętym w badaniu nadbrzuszu, w wątrobie hypodensyjne ognisko o średnicy 8 mm, w pierwszej kolejności torbielka.
Wnioski: Guzek płuca lewego. Poza tym jak w opisie badania.

Z wynikami badania został skierowany do poradni przyklinicznej w której postawiono diagnozę ICD 10 - D 38.1 i zalecono kontrolne TK w lutym 2015 .

Mam pytanie - Czy nie należałoby usunąć guza lub dokładniej zdiagnozować? Czy czekanie i obserwacja jest konieczna i w tej sytuacji, czy jest to najlepsze z możliwych zalecenie dla ojca?
Martwię się , ze tracimy cenny czas. Tata sam konsultuje się w poradniach, nie chce towarzysta (sprawiać nam problemów). Bardzo proszę o radę. Czy konsultowac ojca w innej poradni i wymagać leczenia chirurgicznego?
_________________
Ewa
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #2  Wysłany: 2014-10-28, 16:24  


Ewa,
z jakiego powodu wykonano TK? Tata choruje onkologicznie? ma jakieś niepokojące objawy?

Guzek poniżej 10mm, bez choroby onkologicznej w wywiadzie, wymaga kontroli za 3 miesiące.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2014-10-28, 17:19  


EwaT007 napisał/a:
Czy nie należałoby usunąć guza lub dokładniej zdiagnozować?

Nie, guzki < 1 cm poddaje się kontroli (jak napisano w TK). Najlepiej byłoby to TK zrobić na początku w styczniu 2015.

EwaT007 napisał/a:
Dane ze skierowania : podejrzenie procesu rozrostowego

Na jakiej podstawie postawiono to podejrzenie, RTG? Były jakieś objawy?
Tata pali/palił?
_________________
 
EwaT007 


Dołączyła: 28 Paź 2014
Posty: 2
Skąd: Mikołów

 #4  Wysłany: 2014-10-28, 19:27  


Dziękuję za odpowiedzi. Ulżyło mi bardzo. Chciałabym niczego nie przeoczyć, pomóc jak najlepiej a dla mnie to "nieznany teren".

Tata palił papierosy przez lata, rzucił na parę lat następnie wracał i znów rzucał... Ostatnio czuł duszności, nasilające się. Poprosił lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na rtg klatki piersiowej. Na rtg wyszły zmiany i zalecenie wykonania TK. W wynikach badań krwi (nie wiem czy to ma jakiś związek) stopniowo wzrastał poziom eozynofili - tata trafił do poradni alergologicznej, gdzie zrobiono dodatkowo badania spirometrii (wyszła kiepsko). Taty starszy brat zmarł na raka płuc i chyba z tego powodu "nasilona czujność" ojca i niebagatelizowanie objawów. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-10-28, 19:41 ]
Taka mała sugestia - przed znakami interpunkcyjnymi (kropka, przecinek, znak zapytania itd.) nie stawiamy spacji. Po - jak najbardziej :)

_________________
Ewa
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group