1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
weryfikować źródła
Autor Wiadomość
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #1  Wysłany: 2010-12-13, 19:56  weryfikować źródła


W tym dziale pojawia większość pytań o "nowe i cudowne" środki. Nie ukrywam, że post o ovosanie sprowokował mnie do napisania niniejszego.

Mam bardzo tolerancyjne podejście do suplementów diety: są przeważnie bezwartościowe, ale jak ktoś chce coś stosować to czemu nie (tylko niech się nie łudzi), należy sprawdzić czy podany jest skład ilościowy a nie np "wyciąg z kaktusa", kupować z pewnego źródła (apteka) i nie stosować zasady "więcej to lepiej". Ale ww ovosan i parę innych to nie suplementy, to OSZUSTWO. Ceny tych preparatów nie mają nic wspólnego z kosztami ich wytwarzania ani z osiąganymi za ich pomocą rezultatami. Nie wiem dlaczego wzmianka (całkowicie bez pokrycia), że coś może wspomagać kurację antynowotworową powoduje zwyżkę ceny o kilka tysięcy procent. Z przerażeniem obserwuję degradację roli farmaceuty, który kiedyś pełnił rolę doradcy pacjenta, a dziś jest sprzedawcą wciskającym chorym ludziom specyfik o którym wie że jest bezwartościowy i sprzedawany po zawyżonej cenie.

Co robi pacjent? - Przeszukuje internet - Co znajduje? - Całą kupę stron poświęconych zdrowiu, na każdej szereg "artykułów sponsorowanych" dotyczących suplementów diety które mają rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne. "Naukowo udowodnione" zbadane przez "amerykańskich uczonych", jak "liczne przykłady wskazują" wywody te z niewiadomego powodu znajdują zrozumienie i później widzę starszego człowieka który w reklamówce ma najtańszą śmieciową wędlinę, a kupuje "lekarstwo na.." Na tych stronach internetowych nie można znaleźć informacji kto je firmuje, telefonów kontaktowych itp. Autorzy pisujący te "artykuły sponsorowane" podpisują się inicjałami lub pseudonimami, forum to często tylko kilka osób wymieniających pochlebne opinie o jakimś preparacie. Ja doradzić mogę jedno nie czytajcie stron "anonimowych", powinien być podany adres organizacji (w realu nie wirtualny) lub przedsiębiorstwa i telefony. Należy mieć na uwadze czy artykuł podpisał lekarz czy dziennikarz. Jeżeli ktoś przywołuje badania to podaje nazwiska badaczy (to minimum) oraz nazwę pisma naukowego w którym to opublikowano i rok. Amerykańscy badacze, czescy badacze, chińscy uczeni bez nazwisk to to samo co znajoma pani Krysi z bazaru. Proszę zwrócić uwagę, ile razy w tych artykułach powtórzona jest w różnym układzie ta sama informacja (podobno mamy tendencję do przyswojenia na stałe czegoś co powtórzono 8 razy). Jesteśmy manipulowani.

Suplementy diety, to przeważnie preparaty z szeroko rozumianej żywności i ich cena powinna pozostawać w relacji do surowca z którego są wytwarzane. Powyżej 50 zł to powinien być bardzo renomowany i szeroko uznany producent i duże opakowanie. Należy zawsze dokładnie obejrzeć pudełko (nie przejmować się farmaceutą), musi być podana nazwa i ADRES podmiotu odpowiedzialnego (producent lub dystrybutor), ja dla pewności nigdy nie kupuję niczego jeżeli nie ma kraju produkcji.

Ciekawostka na zakończenie: Food and Drug Administration (FDA) - jednostka regulująca warunki sprzedaży w USA leków i żywności jak na razie stosuje proste kryterium - jeżeli coś działa jak lek to ma być sprzedawane jako lek (ze wszystkimi badaniami i restrykcjami) a jeżeli nie działa to może mieć taryfę ulgową jako żywność. Wg tego kryterium nie ma tam suplementów leczących raka - proste.
_________________
sprzątnięta
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2010-12-15, 21:56  


gaba,
to co napisałaś uważam za tak ważne, że oznaczyłam temat wyróżniającym kolorem.
Dzięki za opublikowanie tu tych przemyśleń, to ważne by mówić na ten temat, a nie go omijać.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #3  Wysłany: 2010-12-15, 23:10  


Gabo
Z dużym zainteresowaniem przeczytałam Twój post. Zgadzam się z nim z zdecydowanej większości. Piszesz, o farmaceutach, ale ja mam dylemat odnoście lekarzy - a konkretniej pewnego suplementu diety, który otrzymał nagrodę na Ogólnopolskiej Konferencji Medycyny Paliatywnej - HOSPICJUM 2009, środek o nazwie Oxycell 3.
Pytałam już kiedyś o to i billyb mi odpowiadał. Gdzieś o tym wyczytałam i podchodziłam sceptycznie do tego środka, natomiast jak przeczytałam, że lekarze onkolodzy przyznali mu nagrodę to się zainteresowałam czy owego specyfiku może jednak nie kupić.
Tym bardziej, że działa niby wzmacniająco przy radioterapii, a moj Tata miał własnie 6 tygodni i jest mocno oslabiony. To nadal suplement diety, ale przyznanie mu jakiegoś wyróżnienia spowodowało, że jego wiarygodność w moich oczach wzrosła...

No właśnie, tylko jak jest w istocie? Zaintrygowało mnie to...Okazało się, że środek był kupowany, ale po tym, jak na stronie sprzedającego zamieszczono dyplomy przyznane na owej Konferencji, preparat jest rozchwytywany tak, że są braki w hurtowniach i trzeba domawiać kolejne zamówienia u producenta.... Czyli jakaś część pacjentow pomyślała tak jak ja - skoro lekarze przyznali nagrodę, to to nie jest jakiś tajemniczy specyfik. Tylko cudowny preparat! Lekarze dali mu po prostu wiarygodność...
Hmm, tylko dlaczego ja jednak mieszane uczucie, czy ktoś mnie przypadkiem nie naciąga? Jak to zweryfikować?

pozdrawiam cieplutko:)
_________________
Katarzynka36
 
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2010-12-16, 01:35  


No więc na tym przykładzie można wskazać jak stworzyć wrażenie i sprzedać marzenia.
1.Udowodniono, zbadano, jest zalecany itp ale bez żadnych konkretów a w rzeczywistości wszystkie te grzybki były w jakiś sposób badane ale głównie w szkle, żadne z tych badań nie przyniosło jednoznacznych rezultatów i nie ma doniesień o jakiś testach na szerokich grupach chorych. (trzeba pamiętać, że na całym świecie różne grupy badaczy sprawdzają praktycznie wszystkie "ludowe i tradycyjne" środki po kątem ich ewentualnej przydatności w leczeniu onkologicznym, ale znalezienie czegoś konkretnego to loteria)
2. Synergizm, żeby stwierdzić czy występuje to trzeba znać dokładnie reakcję jaką w organizmie wywołuje dany środek i zmierzyć, że dodanie tego drugiego powoduje jej wzmocnienie. A nie wiemy co dokładnie te grzybki robią w organizmie i tego nie zmierzymy - więc całe to gadanie o synergizmie i wzajemnym oddziaływaniu jest z sufitu.
3. Skoncentrowany wyciąg - ale znowu nie podano jaki i ile, jakby byli uczciwi to by podali że zawartość kapsułki odpowiada 3g tego i po 2 g tamtego, ale takich informacji to udzielają tylko poważni producenci, ci co sprzedają coś na całym świecie.
4. Jeżeli mamy uwierzyć jakiejś rekomendacji to trzeba sprawdzić kto ją daje.Na dyplomach wszystko wygląda ładnie. Forum i konferencja to nie jest żadna organizacja, w tym wypadku była to zorganizowana przez wyspecjalizowaną firmę impreza (komercyjna) o charakterze szkoleniowym, zaproszono kilku wykładowców, reszta uczestników płaciła za udział i ewentualnie zabierała głos w dyskusji. Nic nie wiadomo kto i na jakiej podstawie decydował o tym wyróżnieniu. W programie tej konferencji było tylko 0,5 godziny na uroczyste ogłoszenie wyników w kilku konkursach (o żadnych komisjach ani wzmianki). Wśród zaproszonych gości i wykładowców lekarze stanowili mniejszość - o uczestnikach nic nie wiadomo, więc tak naprawdę nie wiadomo czy jakiś lekarz maczał w tym palce - stworzono tylko takie wrażenie. To naprawdę nie to samo co napisy w stylu "produkt posiada akceptację Instytutu Kardiologii im.."
5. Jedyny plus tego suplementu - jakkolwiek zapewnia bardzo godziwy zysk producentom i sprzedawcom, to jego cena nie jest drastycznie wysoka i nieproporcjonalna do surowca

Kasiu
W supermarketach można kupić grzyby shitake, są nawet smaczne, teraz są modne bo podobno dodają energii i "zadowolenia z życia" po co Ci wątpliwe suplementy?
Pozdrawiam
_________________
sprzątnięta
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #5  Wysłany: 2010-12-16, 20:18  


NO Gabo prawda, że ciekawy przypadek? ;)

Sprzedaż po zamieszczeniu i reklamowaniu środka jako nagrodzonego niby przez lekarzy onkologów i fachowców wzrosła zdecydowanie. Osobiście mi się tym pochwaliła pani ze sklepu internetowego polecającego ten specyfik...
Hm, a szary człowieczek może pomyślec, że skoro lekarze "rekomendują" to warto kupić, bo pomaga!

Gabo, o kupnie suplementu pomyślałam (skoro polecanym przez lekarzy) po radioterapii - dla swojego Taty. Jest oslabiony, a specyfik 'podobno" jest zalecamy podczas naświetlania... hmm
Oczywiście koniec końców nie kupiłam...

pozdrawiam Cie Gabo cieplutko i dzieki za wyjaśnienia:)
PS. A lekarze powiini jakos się bronic pzed takim procederem - wykorzystywaniem poniekąd ich do robienia pacjentom wody z mózgu... Bo traci pacjent, lekarz traci swój autorytet, bo staje sie mniej wiarygodny, a zyskuje firma pomnażając swoje zyski...
_________________
Katarzynka36
 
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #6  Wysłany: 2010-12-16, 20:24  


Chciałem napisać kilka słów ale poprzestanę na tym że zgadzam się Gabo z Tobą w pełni.
Post ze wszech miar potrzebny i wskazany do lektury obowiązkowej.
_________________
Andrzej W.
 
owcaMarta
[konto usunięte]



Posty: 0

 #7  Wysłany: 2010-12-16, 22:36  


gaba,


BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!
 
poli 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 07 Maj 2010
Posty: 336
Skąd: Warszawa
Pomogła: 121 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-06, 07:31  


Dodaję linka do krótkiego artykułu z dzisiejszej internetowej wyborczej - o planowanych regulacjach prawnych w Unii Europejskiej http://wyborcza.pl/1,7524..._tak_latwo.html

[ Komentarz dodany przez Moderatora: DumSpiro-Spero: 2011-05-23, 13:50 ]
Wyświetlam w/w artykuł a wątek gaby przyklejam jako bardzo istotny.

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group