1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Onkologia -podręcznik dla studentów i lekarzy, ViaMedica2007
Autor Wiadomość
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #1  Wysłany: 2013-03-19, 22:16  Onkologia -podręcznik dla studentów i lekarzy, ViaMedica2007


Witam serdecznie,

Ostatnio miałem (nie?)przyjemność zapoznać się z książką pod reprezentatywnym tytułem "Onkologia - podręcznik dla studentów i lekarzy" pod redakcją Radzisława Kordka (wyd. ViaMedica z Gdańska, rok 2007). Z uwagi na przerabianą tutaj tematykę nie mogłem się oprzeć pokusie zajrzenia do rozdziału poświęconego nowotworom jądra. Redakcją rozdziału zajęła się pani Urszula Czernek (specjalista onkolog z Łodzi co mnie specjalnie nie dziwi :) - warto także to nazwisko zapamiętać bynajmniej nie z pozytywnych powodów - o tym za chwilę).

Od pierwszych stron zszokowała mnie nierzetelność wiedzy prezentowanej w podręczniku dla studentów(!) i lekarzy(!).

Może kilka przykładów (małe nieścisłości już pomijam bo nawet nie warto...):
- "Badanie stężenia markerów (AFP, bHCG)" - a LDH? Dlaczego nie został ujęty w "kategorii" markerów tylko ogólnie w biochemii przez co w wielu przypadkach może zostać pominięty jako nieistotny? (str. 268)
- "Należy pamiętać, że czyste nasieniaki mogą wytwarzać podjednostki b-HCG. Na obecność elementów nienasieniaka wskazuje podwyższone stężenie AFP." Wszystko byłoby tutaj ok gdyby nie to, że niektóre nienasieniaki również wytwarzają bHCG a nasieniaki z bHCG >200 mIU/mL to już klinicznie nienasieniaki! Niby taki szczegół a jak wiele znaczy! (przykłady na Forum z mojego podpisu...) (str. 268)

Dalej jest już tylko lepiej... I nie wiem, czy śmiać się, czy płakać... Leczenie:
- Nasieniaki - pomniejsze nieścisłości i widzimisię autorki pomijam ale na zdanie "W stopniu III rutynowym postępowaniem jest chemioterapia (4-5 kursów BEP)". To zdanie to ewidentna bzdura. Nikt przy zdrowych zmysłach na świecie nie poda więcej niż 4 kursy BEP niezależnie od tego, co by się działo. (str. 269)
- Nienasieniaki - "W stopniu IIB i IIC stosuje się 2-3 cykle chemioterapii" - a nie przypadkiem wyłącznie 3 cykle i konkretnie chemioterapii BEP? Czytamy dalej... "W III stopniu zaawansowania klinicznego standardowym postępowaniem jest chemioterapia (4-5 cykli BEP).". Skąd ta liczba 5 cykli?! To chyba wie sama autorka... (str. 269)

Już nie wspominając takich ciekawostek jak to, że 90% nowotworów jądra zbudowanych jest z komórek rozrodczych (czyli wynikałoby na to, że nowotwory jądra powstają z komórki jajowej i plemników co jest ewidentną nieprawdą - właściwa nazwa to komórek zarodkowych - niby nic a jednak...), ewentualnie to, że jednym z typów histologicznych nienasieniaka jest guz pęcherzyka zarodkowego czyli chyba guz blastocysty lub coś innego równie osobliwego (właściwa nazwa guz pęcherzyka żółtkowego - yolk sac tumor).

Jeśli dalej w Polsce będą ukazywać się takie pseudoprofesjonalne publikacje to jednego możemy być pewni. Dział "Statystyka" z wyżej wspominanej publikacji szybko się nie zmieni.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group