1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy
Autor Wiadomość
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2021-11-21, 18:10  Podejrzenie raka jajnika - rozpoznanie rak trzonu macicy


Proszę o informację na temat dobrego onkologa, chodzi o leczenie raka jajnika. Onkolog może być z Lublina, ale też możemy pojechać do innego miasta.
 
mVeltan 


Dołączył: 10 Lip 2020
Posty: 107
Skąd: Lublin
Pomógł: 11 razy

 #2  Wysłany: 2021-11-21, 22:00  


Bardzo dobrą opinię ma zespól II oddziału Ginekologii Onkologicznej COZL
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #3  Wysłany: 2021-12-07, 22:58  Rak endometrioidny jamy macicy


Dzień dobry,
Proszę o pomoc w interpretacji wyników hist-pat.
Jestesmy po operacji, jakie powinno być dalsze leczenie? Jakie badania dodatkowe zrobić? Gdzie najlepiej leczą tego typu nowotwory?
Opis hist-pat:
Poj I : Macica 7,5 x 4, 5 x 3cm z przydatkami. Szyjka macicy długość 1,5 cm, tarcza śr.2,2 cm. W jamie macicy widoczny brodawkowaty guz 3,5 x 2, 5x2, 5 cm naciekający około połowę grubości trzonu. Jajnik prawy 2x2x1,5 cm, jajowód dl 3,5 cm. Jajnik lewy z torbielą łącznie śr. 6,2 cm. Na przekroju torbiel śr. 3,8 cm wypełniona galaretowatą treścią. Wyściółka torbieli gładka. Na obwodzie torbieli obecny konglomerat 3x2x1,5cm z widocznymi strzępkami ( skręcony jajowód?) oraz szare ogniska śr. 1,5cm.
Poj II ozn: węzły chłonne okołoaortalne
Poj III ozn: węzły chłonne biodrowe prawe
Poj IV ozn: węzły chłonne biodrowe lewe
Opis mikroskopowy:
- tarcza – przekroje tarczy i kanału szyjki macicy w stanie przewlekłego zapalenia i obecnością drobnych torbielek.
02 – kanał – przekroje kanału szyjki macicy z obecnością nacieku raka gruczołowego endometrioidnego.
03 – pogranicze kanał – jama – przekroje cieśni macicy z naciekiem raka gruczołowego endometrioidnegi
04 I-III - guz jamy macicy – rak gruczołowy endometrioidny (endometrioid carcinoma) częściowo z metaplazją płaskonabłonkowy G2 pT3aN0.
Naciek nowotworowy obejmuje około 1/2 grubości trzonu. Obecna inwazja naczyń. Naciekania około nerwowego nie stwierdzono.
05 - jajnik prawy – przekrój jajnika z działkami białawy mi i ogniskiem endometriozy.
0 6 – jajowód prawy – przekroje jajowodu z cechami przewlekłego zapalenia.
07 – przymacicze prawe - fragmenty przymacicza
08 I-III - torbiel jajnika lewego – torbielakogruczolakorak endometrioidny, częściowo z metaplazją płaskonabłonkowa, ogniskowo jasnokomórkowy prawdopodobnie przerzut raka jamy macicy
09 – jajnik lewy – gruczolakorak endometrioidny torbielowaty, częściowo z metaplazją płaskonabłonkową.
10 – jajowód lewy znak zapytania – przekroje jajowodu z przerzutem raka gruczołowego endometrioidnego torbielowatego.
11 – przymacicze lewe – fragmenty przymacicza.
12 – węzły chłonne okołoaortalne – odczynowe węzły chłonne (0/6-)
13 – węzły chłonne biodrowe prawe – odczynowe węzły chłonne (0/4- )
14 – węzły chłonne biodrowe lewe – odczynowe węzły chłonne (0/3-).
ze względu na prawie jednakowy obraz mikroskopowy nowotworu jamy macicy, nowotworu jajnika i jajowodu, wydaje się, że nowotwór jajnika i jajowodu są przerzutami raka endometrioidnego jamy macicy.

Proszę o pomoc. W opisie informacja że guz na jajniku to prawdopodobnie przerzut, po operacji lekarz natomiast wspominał że prawdopodobnie to guz jajnika. Czy to możliwe aby występowały jednocześnie dwa nowotwory - rak macicy i rak jajnika? Czy te oba nowotwory leczy się tak samo.? Jakie badania możemy zrobić aby upewnić się że na jajniku był przerzut a nie rak jajnika?

Nie wiem czy zrozumiałe opisałam sytuację, czy jeszcze podać jakieś inne wyniki badań?
Pozdrawiam i proszę o pomoc.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2021-12-12, 20:20 ]
Wątki scalone.

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #4  Wysłany: 2021-12-12, 21:12  


Agatowa1,

Rozpoznanie histopatologiczne ( czyli po dokładnym obejrzeniu materiału pod mikroskopem) jest podstawą diagnozy. Lekarz w trakcie operacji widzi wszystko, ale nie ma mikroskopu w oczach. W przypadku zaawansowanego nowotworu ginekologicznego trudno czasem na oko ocenić czy guz pierwotny to duża zmiana na jajniku czy ta w macicy.

U Was ewidentnie stwierdzony został zaawansowany miejscowo rak trzonu macicy. Guzy endometrioidalne to najczęstszy rodzaj raka trzonu macicy - w rozpoznaniu napisano także o ogniskach raka jasnokomórkowego i metaplazji płaskonabłonkowej. To także odmiany raka trzonu macicy, oznaczające wyższy stopień zlośliwości raka.
Pozytywnym faktem jest stwierdzenie braku przerzutów raka w węzłach chłonnych. Jednak niepokojący jest zapis o naciekaniu naczyń ( zapewne limfatycznych).

Według opisu hist-pat jest to III st.zaawansowania raka trzonu macicy. Leczenie pooperacyjne powinno oznaczać radioterapię i być może także chemioterapię ze względu na czynniki ryzyka: naciekanie naczyń oraz ogniska dodatkowych niekorzystnych typów histologicznych ( płasko- i jasnokomórkowy).

Czy macie już umówioną wizytę u onkologa?


Pozdtawiam serdecznie, missy.
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2021-12-13, 03:58  


Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jesteśmy po pierwszej wizycie u onkologa. I za chwilę minie już miesiąc od operacji. Onkolog zaproponował najpierw chemię 6 wlewów co 3 tyg, natomiast w trakcie okazało się że nie było wogole robione Tk i na takowe jesteśmy zapisane na za tydzień. Onkolog najpierw mówiła że pierwszą dawkę powinniśmy wziąć jeszcze przed świętami aby nie było więcej niż 5 tyg po operacji, ale później że będziemy czekać na Tk. Czy to nie będzie za późno z tą chemią? Dlaczego uznano że chemia najpierw a później radioterapia? Skoro 6 wlewów co 3 tyg to będzie to trwało ok 5 miesięcy, i dopiero później radioterapia? Czy wykonanie Tk jest ważne przed podaniem chemii? Jakie badania warto zrobić przed rozpoczęciem leczenia? Proszę o pomoc, jestem bardzo zdezorientowana, szukam różnych informacji w internecie, lekarze przekazują różne opinie- początkowo inny lekarz mówił że najpierw będzie radioterapia. Co jest lepsze, zrobić Tk i czekać na wynik czy podać pierwsza chemię? Czytałam też o PET może na to badanie się zdecydować?
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #6  Wysłany: 2021-12-15, 10:36  


Mam jeszcze pytanie odnośnie diety, jest wiele informacji na temat przeciwnowotworowego działania kurkuminy i piperyny. Czy zażywanie tych substancji może pomóc w walce z nowotworem? Jakie produkty warto włączyć do diety?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2021-12-16, 22:59  


TK jest niezbędne do oceny czy chemia działa (porównuje się z wyjściowym po 3 wlewach chemii), czyli na początek chemii musi być. Ale można pertraktować z lekarzem żeby podać chemię zaraz po zrobieniu TK bez czekania na opis. Zwykle w różnych zaleceniach jest pierwszeństwo chemii przed radioterapią. PET w tym wypadku nie ma sensu, drogi(powyżej 3,5 tys) i nic nowego nie wniesie, a dodatkowo może być zafałszowany przez różne stany zapalne po operacji. Porównywać przy chemii trzeba kolejne badania tego samego typu, czyli do oceny musiałby być zrobiony kolejny PET, lekarz nie da takiego zlecenia.

Wszystkie rewelacyjne suplementy jeżeli nawet działają przeciwnowotworowo to jako zapobieganie "nowotworzeniu się" komórki, czyli profilaktycznie u osoby zdrowej. Jeżeli w organizmie już są komórki rakowe to może je zniszczyć jedynie chemia, lub radioterapia (działa miejscowo). Chory w trakcie terapii dopóki może powinien dobrze się odżywiać w sposób naturalny unikając pustych kalorii typu słodycze, ciasta (ale w Święta odpust). Dużo białka. Z własnego doświadczenia wiem że premedykacja przed wlewem chemii powoduje duży apetyt który najlepiej zaspokajać sałatkami warzywnymi. Nie wszyscy chorzy mogą wypijać po chemii te przepisowe 2 litry napojów, to jest bardzo ważne, chorego trzeba w tej sprawie pilnować a w skrajnych przypadkach prosić lekarza (rodzinnego) o przepisanie kroplówek nawadniających przynajmniej na kilka dni po chemii. Można w razie potrzeby włączyć do diety 1-2 nutridrinki.
_________________
sprzątnięta
 
Agatowa1 


Dołączyła: 25 Paź 2021
Posty: 9

 #8  Wysłany: 2021-12-18, 00:09  


gaba,
Bardzo dziękuję za wiadomość, każda taka bardzo nam pomaga.

Jesteśmy po kolejnej wizycie u onkologa. Ustalona chemia paklitaksel z karboplatyną.
Tak się zastanawiam czy ta chemia jest najlepsza przy raku macicy, wyczytałam że stosuje się ją przy raku jajnika...? Czy to jest odpowiednie rozwiązanie? Czy są jakieś inne chemię czy leki choćby nie refundowane które mogłyby mieć lepszą skuteczność niż paklitaksel z karboplatyną? Czy może warto konsultować u innego onkologa?

Jesteśmy po TK - czekamy na wynik.

Chemia jest zaplanowana za 1,5 tyg. Co warto zrobić jeszcze przed chemią? Jakie badania wykonać?

[ Dodano: 2021-12-18, 00:18 ]
missy,

Bardzo dziękuję za odpowiedź, każda taka jest bardzo pomocna.

Czy III stopień zaawansowania oznacza duże prawdopodobieństwo że mogą pojawić się przeżuty? Jakie mamy rokowania?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #9  Wysłany: 2021-12-19, 12:04  


Cytat:
W świetle danych potwierdzających skuteczność RCTH uzasadnione wydaje się ograniczenie wykorzystania pooperacyjnej CTH do chorych na wczesnego raka trzonu z czynnikami ryzyka rozsiewu do narządów odległych (stopień IB, G1/2 — grupa wysokiego ryzyka nawrotu) oraz chorych w stopniu III bez przerzutów w węzłach chłonnych i w stopniu IV po optymalnej cytoredukcji.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.292

Paklitaksel i karboplatyna to standardowe, sprawdzone cytostatyki stosowane w leczeniu min.raka trzonu macicy z czynnikami ryzyka. Ten schemat jest zalecany przez ESMO:

https://www.esmo.org/guid...ncer-algorithms

W tych algorytmach przewiń na sam dół do Advanced/recurrent disease treatment algorithm, w małej niebieskiej tabelce jest napisane, że

Standard of care 1st line ChT is six cycles of TC
TC to własnie paklitaksel i karboplatyna.

Na rokowania wpływ ma zarówno stopień zaawansowania jak i typ nowotworu i jego stopień złośliwości. Węzły chłonne nie były zajęte, to zawsze dobra wiadomość. Ale w raporcie patomorfologicznym jest informacja o naciekaniu przestrzeni naczyniowo-limfatycznych - w takim przypadku wskazana jest uzupełniająca RTH.
Niestety ogniska raka płaskonabłonkowego oraz jasnokomórkowego są niekorzystnymi czynnikami i trzeba mieć nadzieję, że uzupełniająca chemioterapia będzie skuteczna.

Cytat:
Jedynie chore z grupy wysokiego ryzyka (stopień zaawansowania > IB, G3 oraz rak płaskonabłonkowy, jasnokomórkowy, surowiczy i brodawczakowaty lub mięsak, stan po RTH) wymagają ścisłej kontroli po radykalnym leczeniu chirurgicznym. W razie podejrzenia nawrotu należy wykonać pełną diagnostykę pozwalającą na ustalenie planu dalszego leczenia.
Kontrole w tej grupie powinny być przeprowadzane co 4 miesiące przez 2 lata po leczeniu, następnie co 6 miesięcy do 5 lat. Badania obrazowe i laboratoryjne powinny być wykonywane w przypadku zaistnienia określonych wskazań.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.293

[ Dodano: 2021-12-20, 11:51 ]
Agatowa1,
Jeszcze dopytam o TK - czego to badanie dotyczyło?

Bo gaba ma oczywiście rację w kwestii robienia TK wyjściowej i kontrolnej po 3 cyklach, ale to w przypadku obecności ewidentnych zmian nowotworowych, przerzutowych albo przetrwałych po operacji. Wtedy TK się faktycznie porównuje, żeby sprawdzić skuteczność leczenia.
U Was ma być chemioterapia uzupełniająca po leczeniu chirurgicznym czyli taka zapobiegająca tworzeniu się ewentualnych przerzutów - generalnie chodzi o inną sytuację kliniczną.
 
Inga 


Dołączyła: 19 Gru 2021
Posty: 6

 #10  Wysłany: 2021-12-20, 02:54  Najlepszy lekarz i inne pytania o badania


Witam. Poproszę polecić najlepszego onkologa w kraju. Jestem zdesperowana;(; mam też pytanie odnośnie badań, co jest lepsze rezonans całego ciała czy pet?

[ Dodano: 2021-12-20, 02:59 ]
Dodam że onkologa ginekologa lub po prostu onkologa który zajmuje się ginekologia.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2021-12-21, 12:51 ]
Wątki scalone.

 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2618
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 277 razy

 #11  Wysłany: 2021-12-20, 08:24  


Inga witaj na forum. Napisz więcej o co konkretnie chodzi. Dobrze byłoby zamieścić wyniki. I skąd pochodzisz.
Jest wielu dobrych lekarzy ale są to specjalićci często w wąskich dziedzinach - czegoś takiego jak najlepszy onkolog (ogólnie) nie ma.
Inga napisał/a:
co jest lepsze rezonans całego ciała czy pet?
Tu też nie ma konkrektnej odpowiedzi - wszystko zależy od tego co chcesz zbadać - rezonans na przykład dobrze pokazuje zmiany w kościach a pet stosuje się aby stwierdzić przerzuty odległe. Oba są dokładne ale stosuje się je w różnych przypadkach i znowu nie można powiedzieć które jest lepsze nie znając jednostki chorobowej.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Inga 


Dołączyła: 19 Gru 2021
Posty: 6

 #12  Wysłany: 2021-12-20, 10:19  


Dokładnie chodzi o raka trzonu macicy a specjalista może być z całej Polski.
Badanie ma wykryć dobrze czy wycięli wszystko przy operacji i czy nie ma przerzutów.

[ Dodano: 2021-12-20, 10:20 ]
Dziękuję za powotanie
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #13  Wysłany: 2021-12-20, 11:25  


Inga,

Badania obrazowe ( tomografia, rezonans, PET) robi się przed operacją aby określić stan wyjściowy i zaawansowanie. Bezpośrednio po operacji nie wykonuje się takich badań okolicy operowanej bo zmiany anatomiczne wywołane ingerencją chirurgiczną fałszują obraz, nie są miarodajne.

Postępowanie w przypadku raka trzonu macicy jest tak opisane z Zaleceniach postępowania diagnostyczno-terapeutycznego:

Cytat:
Rozpoznanie patomorfologiczne jest stawiane na podstawie materiału uzyskanego w trakcie biopsji endometrium, biopsji celowanej przeprowadzonej w trakcie histeroskopii lub klasycznego diagnostycznego łyżeczkowania jamy macicy poprzedzonego oceną USG macicy z pomiarem grubości błony śluzowej.
Po potwierdzeniu histopatologicznym nowotworu trzonu macicy należy przeprowadzić:
— pełne badanie lekarskie (podmiotowe i przedmiotowe);
— badanie ginekologiczne (per vaginam i per rectum) z wziernikowaniem;
— RTG klatki piersiowej;
— USG przezpochwowe i USG jamy brzusznej;
— podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu.
W przypadku podejrzenia nowotworu przekraczającego granicę trzonu macicy dodatkowych informacji może dostarczyć badanie KT lub MR jamy brzusznej i miednicy (ocena naciekania w obrębie miednicy) oraz PET-KT (ocena obecności przerzutów w odległych narządach).

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.286-287

To jest oczywiście postępowanie przedoperacyjne. Czy dobrze rozumiem, że u Ciebie/u Was nie wykonano żadnego badania przed operacją? Nic? Nawet rtg klatki piersiowej i usg jamy brzusznej? Operacja była tak „na ślepo”?


Wynik histopatologiczny pooperacyjny podaje dokładne informacje na temat lokalnego zaawansowania raka ( wielkość pierwotnego guza macicy, ewentualne naciekanie sąsiednich tkanek, przerzuty lub ich brak w węzłach chłonnych itd.).

Napisz coś więcej, jaka operacja została wykonana i dlaczego teraz uważasz, że konieczne jest jakieś badanie całego ciała. Bo nie ma w ogóle takich wytycznych, takich zaleceń aby wykonywać badanie sprawdzające efekt operacji, tak się nie robi.

Czy masz może już inny wątek na forum dot.raka trzonu macicy, pod innym nick’iem?
 
Inga 


Dołączyła: 19 Gru 2021
Posty: 6

 #14  Wysłany: 2021-12-21, 02:14  


Nie. To moja siostra. Jak mówiłam jesteśmy zdesperowane ;( i szukamy lekarza. Obojętnie skąd aby naprawdę dobry i się znał na takich przypadkach. Najlepiej ze wschodu ale cały kraj może być.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5066
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1298 razy


 #15  Wysłany: 2021-12-21, 13:17  


Ok, scaliłam wątki ponieważ dotyczą jednej historii choroby.

Jeżeli czekacie aktualnie na wynik TK ( czego? - miednicy, jamy brzusznej, płuc?) oraz na rozpoczęcie chemioterapii to znaczy, że leczenie zaraz się zacznie.

Nie ma teraz ( czyli w oparciu o wynik pooperacyjny) wskazań do wykonywania badań obrazowych.
Zawsze jednak można i warto skonsultować się dodatkowo - np.w kwestii radioterapii uzupełniającej - nie trzeba jechać do innego ośrodka, opcja na odległość też jest możliwa. Polecałam już na forum porady telemedyczne z zakresu onkologii w ECZ ( Europejskie Centrum Zdrowia, Otwock), to bardzo dobry ośrodek.

https://ecz-otwock.pl/606/konsultacja-telemedyczna

Oczywiście to nie musi być to miejsce, możecie sprawdzic inne ośrodki.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group