1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak i węzeł wartownika
Autor Wiadomość
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2017-10-29, 19:51  Czerniak i węzeł wartownika


Witam wszystkich serdecznie :) moja historia zaczęła się w sierpniu w dniu wycięcia niewielkiego zamienia z prawego ramienia. W połowie września odbiór wyników hist-pat no i okazał się czerniak.

Clark II breslow <1,0 mm bez owrzodzenia, indeks mitotyczny 1/1mm p1Tb.

Oczywiście na początku szok i załamanie ale potem działanie. Obecnie jestem po docinke blizny i wycięciu węzła wartowniczego. W czwartek 2 listopada idę na zdjęcie szwów i może będzie już wynik hist pat. Zabieg był w znieczuleniu ogólnym, wycieli mi jeszcze jednegi pieprzyk na dekolcie.

Mam pytanie do wszystkich po wycięciu węzła wartownika, jak długo utrzymuje się obrzęk wokół pachy i czy długo boli? Może jestem mało cierpliwa albo żyli mnie dr, który uważał że na drugi dzień będę mogła już wszystko robić a ja dzień po ledno ruszam ręką. Zabieg był 24 października dziś jest 5 dzień po więc myślałem że będzie super a tu dalej mnie ta pacha rwie. Powinnam tą rękę oszczędzać czy wręcz przeciwnie robić nią wiele żeby wróciła do sprawnosci. Wiem, że każdy przechodzi to inaczej ale powoli się denerwuje czy wszystko gra.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :)
 
basik78 


Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 623
Pomogła: 25 razy

 #2  Wysłany: 2017-10-29, 21:47  


Mój maz po wycieciu wszystkich węzłów z pod pachy nie umiał nawet kartki papieru utrzymac. Gdyby nie jego walka i rechabilitacja reki na własną reke to pewnie byloby tak jak lekarze mowili ze nie bedzie ruszał ręką.
Uwazam ze trzeba cwiczyc malymi krokami a stale...Pozdrawiam i wszystkiego dobrego.
_________________
♥♥♥
 
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2017-10-29, 22:00  


Majbas dziękuję za podpowiedź :) dostałam kilka prostych ćwiczeń od rehabilitantki w szpitalu ale powiedziała żeby 3-4 dni ćwiczyć a potem popatrzeć w necie sobie za kolejnymi ćwiczeniami... Patrzyłam i jakoś nic nie mogę znaleźć :(chyba do wizyty kontrolnej będę ćwiczyć co mi dała a potem zobaczę...
 
mf54 



Dołączył: 23 Lis 2016
Posty: 326
Pomógł: 42 razy

 #4  Wysłany: 2017-10-30, 14:47  


Z własnego doświadczenia - dobra rada. Przy tych ćwiczeniach (przeważnie rozciągających), rozciągać maksymalnie, do granicy bólu, którego już nie można wytrzymać. Uważam, że najlepsze są przy tym bloczku. Jak go zrobić opisałem w moim wątku. Bloczek mam nad moim łóżkiem, więc przydaje się przy rannym wstawaniu :-D

[ Dodano: 2017-10-30, 14:50 ]
Dodam dlaczego przy bloczku. Zdrowa ręka podnosi(rozciąga) tę chorą która samodzielnie nie może wykonać żadnego ruchu.
 
basik78 


Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 623
Pomogła: 25 razy

 #5  Wysłany: 2017-10-30, 14:51  


https://www.youtube.com/watch?v=-ABPMzB6HmY
Wklejam link do ćwiczeń....miedzy innymi z tego korzystaliśmy:)
_________________
♥♥♥
 
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2017-10-31, 09:34  


Dziękuję bardzo za wszystkie dobre rady, które na pewno się przydadzą :) z dnia na dzień jest troszkę lepiej, trzeba byc chyba po prostu cierpliwym i ćwiczyć.
Teraz tylko muszę "cierpliwie" czekać na wyniki docinki, węzła i nowego znamiona 8-)
Życzę wszystkim miłego dnia

[ Dodano: 2017-10-31, 12:56 ]
Mam wyniki hist pat.... Wszystko OK :D ale się cieszę aż się popłakałam....
Teraz już "tylko" kontrolę i"tylko " strach przed każdą z ich ;)
Miała zrobione rtg płuc i usg jamy brzusznej oraz krew i LDH ale nikt mi nie wspominał np o tk głowy, wiele osób pisze o tym badaniu i nie wiem czy się na nie upierac :?ale?: co myślicie?
 
mf54 



Dołączył: 23 Lis 2016
Posty: 326
Pomógł: 42 razy

 #7  Wysłany: 2017-10-31, 13:22  


Mi (czy mnie :lol: ) głowę będą badać dopiero w przyszłym roku(chyba w sierpniu) więc 1,5 roku po wycince węzłów :-D . Gdyby nie to forum, to dawno zapomniałbym, że miałem czerniaka i to poważniejszego :-D
Co prawna znaleźli mi coś :shock: w TK i idę na PET :fucc: . Może nic nie znajdą :-D
 
lady_carrot 



Dołączyła: 30 Gru 2016
Posty: 303
Skąd: Łódź
Pomogła: 21 razy

 #8  Wysłany: 2017-10-31, 14:12  


Poczytaj sobie - strona 435 http://onkologia.zaleceni...aki%20skory.pdf
 
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2017-10-31, 15:06  


lady_carrot, czyli mam rozumieć, że tk głowy dopiero jak mnie będzie głowa boleć albo tym podobne :?ale?: zapytam jeszcze oczywiście na kontroli, tam dopisał że można rozszerzać badania u osób w grupie ryzyka czyli u kogoś kto w rodzinie miał czerniaka czy kogoś jeszcze?
 
mf54 



Dołączył: 23 Lis 2016
Posty: 326
Pomógł: 42 razy

 #10  Wysłany: 2017-10-31, 16:01  


natinx procedury mogą być inne w każdym ośrodku onkologicznym.
Pewnie masz umówioną następną wizytę kontrolną. To pewnie dostaniesz skierowanie na TK i mutację BRAF. Chociaż przy takim malutkim :) to może wyglądać inaczej. Czyli tylko obserwacja, jak w tabelce z linku który podała lady_carrot
Wszystkich dolegliwości nie można przypisywać czerniakowi. Nigdy nie bolała cię głowa ? A teraz jak zaboli to od razu do onkologa?
 
lady_carrot 



Dołączyła: 30 Gru 2016
Posty: 303
Skąd: Łódź
Pomogła: 21 razy

 #11  Wysłany: 2017-10-31, 17:21  


natinx, w każdej poradni/szpitalu może to wyglądać inaczej. Przy Twoim niskim zaawansowaniu klinicznym z reguły nie zleca się dodatkowych badań, takich jak TK.
Opracowanie to zaczyna się od słów, że u każdego pacjenta wyglądać to może inaczej, każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie. Musisz więc porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym - jeśli uzna, że dodatkowe badania są zasadne to z pewnością da Ci skierowanie.

[ Dodano: 2017-10-31, 17:23 ]
A bólu głowy (tak jak każdego innego) nie można od razu przypisywać chorobie onkologicznej. Jeśli utrzymuje się zbyt długo to należy po prostu iść się przebadać ;)
 
basik78 


Dołączyła: 04 Wrz 2017
Posty: 623
Pomogła: 25 razy

 #12  Wysłany: 2017-10-31, 17:56  


Jeśli chodzi o TK to dopóki nie dzieje się nic to super pacjent.....u mojego męża dopiero gdy zaczęła bolec głowa to na cito TK. Uważam OSOBIŚCIE ze powinno się domagać TK jeśli nie to prywatnie. U nas jakby można cofnąć czas to wszystko wyglądało by inaczej.Po pierwszej operacji wycięcia we złów chłonnych nie było radioterapii....nie było nic.....
Na dodatek w Polsce PODOBNO dopóki licho śpi to lekarze nie zlecają badań bo nie trzeba....tak słyszałam ale czy tak jest wszędzie nie wiem... Wiem, że trzeba się upominać o badania i wtedy można spać spokojnie.
O mutacje braff sama walczyłam i jeździłam z bloczkami......
_________________
♥♥♥
 
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #13  Wysłany: 2017-11-01, 20:58  


Dziękuję za odpowiedzi: :)
A propos bólu głowy....napisałam tak bo mnie po prostu nigdy glowa nie boli więc myślę że jak kiedyś znacznie to będzie znak że trzeba to skontrolować ;) a swoją drogą dopytam dr na kontroli
 
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #14  Wysłany: 2018-01-15, 13:20  


Witam w nowym roku... Oby był lepszy niż poprzedni :)
Mam pytanie czy ktoś miał usuwane znamię pieprzyk ze stopy /podeszwy? Chodzi mi o to jak się goi czy dłużej niż np na ramieniu udzie itp, czy nie można chodzić przez kilka dni itd...
1 lutego idę na kontrolę do onkologa i mam też skieroeanie/zalecenie od dermatologa na usunięcie dwóch kolejnych pieprzykow w tym właśnie na stopie. Dermatolog powiedział żebym przyzwyczaila się do tego że będzie co jakiś czas coś usuwane i z wiekiem coraz więcej... No trudno oby to były tylko pieprzyki a blizny mi nie przeszkadzaja :)
Pozdrawiam ciepło
 
natinx 


Dołączyła: 13 Wrz 2017
Posty: 32
Pomogła: 2 razy

 #15  Wysłany: 2018-02-22, 16:28  


Witam ponownie, onkolog stwierdził że znamię na stopie jest okej i on nie ma do czego się doczepic i nie usunie ale z uda i owszem. Dziś byłam na zdjęciu szwów i wynik histpat okej :) ldh okej następna kontrola za 3 miesiące. Teraz miałam tylko badanie manualnie pach i blizne i LDH, o co powinnam się upomniec tzn o jakie badania przy następnej wizycie :roll: hmmmm

Cieszę się niesamowicie :)

w kolejce w przychodni za mną stał Pan i widziałam jego minę i załamanie... tak zerknęłam kontem oka i już wiedziałam z karteczki że ma czerniaka :( chłopak ok 35 lat.... Nie wiedziałam jak go zagadać i czy w ogóle.... Tak mimo chodem wyszeptalam, że dr to dobry specjalista i że będzie dobrze ze ja juz to przeszłam, zapytałam czy chce pogadać jak wyjdzie z gabinetu podziękował ale odmówił.... Jak ja mu współczuję.... nie zapomnę tej jego miny chyba nigdy :(

[ Dodano: 2018-02-22, 16:36 ]
Dwa tygodnie temu jak czekam na wycięcie pieprzyka też widziałam jak przyszła Pani do zdjęcia szwów na głowie.... Już wiedziałam o co chodzi. Była wesoła.... Przyszła jej koleżanka i przyniosła jej wyniki histpat... też nie zapomnę jej miny i potem tego dziwnego zachowania jak odczytał że ma czerniaka.... To była starsza Pani więc nie miałam śmiałosci zagadać i jakoś ja pocieszyć ale bardzo to smutne jak się patrzy jak ktoś właśnie dostaje takie wiadomości... Też nie zapomnę jak poszłam z synkiem po wyniki z uśmiechem na twarzy a po ich otrzymaniu jak mi się nogi ugiely i łzy pojawiły.... Musiałem być dzielna bo trzeba było jakoś dać radę iść z trzylatkiem ale myślałam że oszaleje i wiem że chciałbym żeby wtedy ktoś był i powiedział co z czym i o co chodzi tak od strony ludzkiej a nie medycznej.... No to może już tyle moich wywodów
Miłego dnia życzę
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group