1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Grzybica żołądka
Autor Wiadomość
RENA 


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Żagań

 #1  Wysłany: 2010-01-23, 20:10  Grzybica żołądka


Serdecznie witam jestem na tym forum po raz pierwszy.W kwietniu ubiegłego roku miałam resekcję żołądka i dwunastnicy,ponieważ wykryto u mnie rakowiaka dwunastnicy. Jak na razie wszystkie wyniki mam w normie. 7 stycznia miałam robioną gastroskopię wykryto grzybicę żołądka i krwawienie w miejscu zespolenia.Bardzo proszę o informacje czy to coś poważnego do lekarza jestem umówiona dopiero na 6 luty. Pozdrawiam wszystkich.
_________________
Renata
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #2  Wysłany: 2010-01-23, 22:23  


Rakowiak jest rzadkim nowotworem przewodu pokarmowego, wywodzącym się z komórek argentofilnych, inaczej nazywanych komórkami Kultschitzky’ego [2, 5, 9] . Występuje jednakowo często w różnym wieku u obu płci, jednak naj- częściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Szczególną cechą rakowiaka jest jego czynność wewnątrzwydzielnicza [2,9]. Rakowiak w części przypadków (szcze- gólnie z rozległymi przerzutami) produkuje serotoninę. Zwiększony poziom en- dogennej serotoniny w surowicy wzmaga gwałtownie perystaltykę jelit, powodu- jąc biegunkę, jak również działa naczynioskurczowo, powodując sinicę, dusz- ność i bóle w klatce piersiowej (tzw. syndrom Biórcka). Poza tym mogą występo- wać napady silnego zaczerwienienia twarzy (flush). Tego typu objawy występują najczęściej w rakowiaku zlokalizowanym w oskrzelach i w żołądku. Leczenie rakowiaka polega głównie na leczeniu chirurgicznym [2]. Wartość leczenia uzupełniającego nie jest dotychczas jednoznacznie ustalona. Zależy ona od tego, czy mamy do czynienia z guzem pierwotnym czy z guzem z towarzyszą- cymi przerzutami. Dodatkowe znaczenie ma współistnienie czynności wewnątrz- wydzielniczej nowotworu. Ze względu na dużą rzadkość występowania tych no- wotworów brak jest obserwacji odpowiednio dużej grupy chorych, których lecze- nie uzupełniające można porównać i ocenić. U chorych z przerzutami do węzłów chłonnych przyjęte jest wykonywanie limfadenectomii [9]. U chorych z zespołem objawów klinicznych świadczących o czynności wewnątrzwydzielniczej nowo- tworu stosuje się leczenie: phenoxybenzamine, chlorpromazine, methylodopa, cyproheptadine, ketanserin, sandostatin. Przeżycie chorych zależy od stopnia za- awansowania choroby, a także od pierwotnej lokalizacji nowotworu [2].

Jeżeli choroba nie jest uogólniona, to 5-letnie przeżycie obserwowane jest średnio w 94% przypadków, w zależności od lokalizacji: w jelicie cienkim w 75% nato- miast w wyrostku robaczkowym w 99% przypadków. U chorych, u których cho- roba jest zaawansowana miejscowo przeżycie 5-letnie wynosi średnio 64%. W za- leżności od narządu wynosi: dla żołądka 23%, dla wyrostka robaczkowego 99%.

Dla chorych z przerzutami odległymi 5-letnie przeżycie wynosi 18% (od 0% dla żołądka do 19% w przypadku jelita cienkiego).Rakowiak jest rzadkim nowotworem przewodu pokarmowego, wywodzącym się z komórek argentofilnych, inaczej nazywanych komórkami Kultschitzky’ego [2, 5, 9] . Występuje jednakowo często w różnym wieku u obu płci, jednak naj- częściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia. Szczególną cechą rakowiaka jest jego czynność wewnątrzwydzielnicza [2,9]. Rakowiak w części przypadków (szcze- gólnie z rozległymi przerzutami) produkuje serotoninę. Zwiększony poziom en- dogennej serotoniny w surowicy wzmaga gwałtownie perystaltykę jelit, powodu- jąc biegunkę, jak również działa naczynioskurczowo, powodując sinicę, dusz- ność i bóle w klatce piersiowej (tzw. syndrom Biórcka). Poza tym mogą występo- wać napady silnego zaczerwienienia twarzy (flush). Tego typu objawy występują najczęściej w rakowiaku zlokalizowanym w oskrzelach i w żołądku. Leczenie rakowiaka polega głównie na leczeniu chirurgicznym [2]. Wartość leczenia uzupełniającego nie jest dotychczas jednoznacznie ustalona. Zależy ona od tego, czy mamy do czynienia z guzem pierwotnym czy z guzem z towarzyszą- cymi przerzutami. Dodatkowe znaczenie ma współistnienie czynności wewnątrz- wydzielniczej nowotworu. Ze względu na dużą rzadkość występowania tych no- wotworów brak jest obserwacji odpowiednio dużej grupy chorych, których lecze- nie uzupełniające można porównać i ocenić. U chorych z przerzutami do węzłów chłonnych przyjęte jest wykonywanie limfadenectomii [9]. U chorych z zespołem objawów klinicznych świadczących o czynności wewnątrzwydzielniczej nowo- tworu stosuje się leczenie: phenoxybenzamine, chlorpromazine, methylodopa, cyproheptadine, ketanserin, sandostatin. Przeżycie chorych zależy od stopnia za- awansowania choroby, a także od pierwotnej lokalizacji nowotworu [2].

Jeżeli choroba nie jest uogólniona, to 5-letnie przeżycie obserwowane jest średnio w 94% przypadków, w zależności od lokalizacji: w jelicie cienkim w 75% nato- miast w wyrostku robaczkowym w 99% przypadków. U chorych, u których cho- roba jest zaawansowana miejscowo przeżycie 5-letnie wynosi średnio 64%. W za- leżności od narządu wynosi: dla żołądka 23%, dla wyrostka robaczkowego 99%.

Dla chorych z przerzutami odległymi 5-letnie przeżycie wynosi 18% (od 0% dla żołądka do 19% w przypadku jelita cienkiego).
 
RENA 


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Żagań

 #3  Wysłany: 2010-01-30, 19:53  


Bardzo dziękuję za odpowiedź.Przeczytałam bardzo uważnie ale na temat grzybicy dalej nic nie wiem. Jak by ktoś już się z tym spotkał to bardzo proszę o informację dodam jeszcze, że bardzo często wymiotuję i nie wiem co jest tego powodem.Serdecznie pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
_________________
Renata
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #4  Wysłany: 2010-01-31, 00:21  


Witaj Reniu :) . Oto kilka informacji : Grzybica żołądka może być zapoczątkowana w skutek kuracji przeciwwrzodowej, kuracji sterydowych, marskość wątroby, nowotwory, cukrzyca. Dla Candida albicans i Candida glabrata kwasowość soków żołądkowych nie przeszkadza w bytowaniu. W wyniku fermentacji drożdżaków, powstają produkty uboczne, które mogą być przyczyną zniszczenia nabłonka błony śluzowej żołądka. Grzyb powodujący grzybicę błony śluzowej żołądka, wydziela enzymy, które rozkładają białka, powodują powstanie nadżerek.

Grzybicę żołądka należy traktować jako grzybicę narządową (układową) i w związku z tym zastosować pełny zakres leczenia ogólno-ustrojowego. Krwawienie może być wywołane właśnie grzybicą, która uszkadza śluzówkę. Zapewne dostaniesz jakieś leki i pozbędziesz się tego grzybka. Z tego co wiem to leki przeciwgrzybicze są bardzo skuteczne, więc powinny zlikwidować chorobę. Życzę zdrówka i daj znać jak po wizycie u lekarza . Pozdrawiam
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
RENA 


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Żagań

 #5  Wysłany: 2010-01-31, 13:47  


Bardzo dziękuję za odpowiedź nareszcie dowiedziałam się czegoś konkretnego.Jestem już trochę spokojniejsza myślałam już że to przerzuty. Na pewno napiszę co mi powiedział lekarz.Pozdrawiam. :)
_________________
Renata
 
lukaszandrzejewski 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 182
Skąd: Wrocław
Pomógł: 63 razy

 #6  Wysłany: 2010-01-31, 16:41  


RENA napisał/a:
Bardzo dziękuję za odpowiedź nareszcie dowiedziałam się czegoś konkretnego.Jestem już trochę spokojniejsza myślałam już że to przerzuty. Na pewno napiszę co mi powiedział lekarz.Pozdrawiam. :)


Do pełni szczęścia i spokoju będzie Ci potrzebne badanie obrazowe, które zleci lekarz - tak dla pewności, głównie z powodu Twojej nowotworowej historii.
 
 
RENA 


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Żagań

 #7  Wysłany: 2010-02-01, 23:00  


Usg nic nie wykazało 5 lutego mam TK zobaczę co tam wyjdzie.
_________________
Renata
 
RENA 


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Żagań

 #8  Wysłany: 2010-03-03, 11:57  


Opis badania TK. Stan po częściowej resekcji żołądka i dwunastnicy z wytworzeniem zespolenia żołądkowo-jelitowego. Ewidentnych cech wznowy miejscowej nie wykazano. Podobnie jak poprzednio w wątrobie drobne torbielki. Poszerzenie PŻW do 1,6cm, przewodów wątrobowych do 1cm oraz niewielkie poszerzenie dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych w zakresie płata lewego. Poza tym narządy miąższowe jamy brzusznej bez uchwytnych zmian. Bardzo proszę o przetłumaczenie tego wyniku. Pozdrawiam.
_________________
Renata
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #9  Wysłany: 2010-04-12, 08:35  


Najistotniejszą informacją jest brak wznowy miejscowej nowotworu.
Możliwe, że trzeba by jeszcze to potwierdzić, skoro mowa jest o 'braku ewidentnej wznowy', co jest sformułowaniem pozostawiającym pewną rezerwę na margines błędu ...

PŻW - Przewód żółciowy wspólny ? Więcej informacji o drogach żółciowych.

Poszerzenia dróg żółciowych niewątpliwie nie są stanem prawidłowym, najprawdopodobniej świadczą o jakichś przyczynach chorobowych.
Niestety więcej pomóc nie potrafię.

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
RENA 


Dołączyła: 22 Sty 2010
Posty: 6
Skąd: Żagań

 #10  Wysłany: 2010-04-14, 11:21  


Dziękuję za odpowiedź. Byłam u 3 lekarzy każdy mówi że wszystko jest dobrze, ale ja wiem że tak nie jest. Po operacji czułam się przez pół roku dobrze później wszystkie objawy powróciły.Mam wysokie ciśnienie, biegunki na przemian z zaparciami, kołatanie serca. Nie wiem co robić. Lekarze zbywają mnie i dają do zrozumienia że sobie wszystko wymyślam. Poradźcie proszę co mam robić. Pozdrawiam.
_________________
Renata
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group