1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Torbiele piersi
Autor Wiadomość
Kamma 


Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-06-09, 20:35  Torbiele piersi


Pierwsza torbiel pojawiła się u mnie dwa lata temu, miałam biopsję i wyniki były dobre.
W listopadzie 2010 roku pojawiła się druga torbiel, w tej samej piersi.
Lekarz zlecił mammografię (birads 0), nie widział niebezpieczeństwa i stwierdził, że obserwujemy.
Ostatnią mammografię miałam w listopadzie 2011.
Miałam wpisane, że mam asymetryczne zagęszczenie w prawej piersi.
Na wizycie kontrolnej w maju lekarz zdiagnozował nie jedną, ale liczne torbielki, i z tej "starej" zrobił biopsję.
Wynik będzie po niedzieli.
Zlecił też mammografię, zrobiłam ją 1 czerwca.
W piątek zadzwonili, że w poniedziałek mam powtórzyć mammografię prawej piersi.
Jestem przerażona, że coś jest nie tak.
Czy powtórzenie mammografii wynika z nieczytelnego obrazu, z błędu technicznego, czy też jest standardowe w przypadku złego wyniku?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-09, 20:45  


A trochę więcej danych? Ile masz lat? Rodziłaś (ile razy)? Karmiłaś piersią (jak długo)? Czy były jakieś stany zapalne piersi? W której piersi była zmiana przed dwoma laty? W jaki sposób stwierdzona - usg, mammografia? Dlaczego w ogóle zaczęto obserwację - wyczuwasz jakąś zmianę palpacyjnie?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Kamma 


Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-06-09, 20:52  


Mam 40 lat, rodziłam dwa razy (CC). Córkę karmiłam piersią ok. pół roku, syna (ma 4 lata) tylko miesiąc. Dwa lata temu zabolało mnie coś w prawej piersi - to była ta pierwsza torbiel. Resztę napisałam. Teraz jestem wystraszona i wydaje mi się że coś mnie pobolewa po biopsji, natomiast ja sama nie wyczuwam nic niepokojącego. Nie mam powiększonych węzłów chłonnych pod pachami, ale sama już nie wiem.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-09, 21:53  


Zmiany torbielowate są dość częste u kobiet w wieku 40+. Myślę, że w tym wypadku chodzi o jakąś techniczną sprawę (notabene - warto o takie rzeczy pytać od razu osobę, która zawiadamia o konieczności powtórzenia badania). Gdyby mammografia była nieprawidłowa, lekarz przede wszystkim chciałby obejrzeć tę zmianę w usg. Nadal nie wiemy, czy kiedykolwiek było robione usg piersi?
Zarówno torbiele jak i miejsce biopsji mogą pobolewać - zwłaszcza w okresie przedmiesiączkowym.
Rak najczęściej nie boli.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2012-06-10, 00:14  


Kamma napisał/a:
Czy powtórzenie mammografii wynika z nieczytelnego obrazu, z błędu technicznego

Najprawdopodobniej właśnie tak jest:
Madzia70 napisał/a:
Myślę, że w tym wypadku chodzi o jakąś techniczną sprawę (notabene - warto o takie rzeczy pytać od razu osobę, która zawiadamia o konieczności powtórzenia badania). Gdyby mammografia była nieprawidłowa, lekarz przede wszystkim chciałby obejrzeć tę zmianę w usg.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Kamma 


Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2012-06-10, 21:12  


Bardzo dziękuję - usg oczywiście miałam, ostatnie 28 maja, biopsja była robiona w towarzystwie usg:) jutro powtórzę tę mammografię i poczekam na wyniki. Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-06-11, 14:12 ]
Mammografia faktycznie była powtórzona ze względów technicznych, nie było widać w ogóle zagłębienia pod pachą na zdjęciu prawej piersi.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #7  Wysłany: 2012-06-12, 13:18  


Bardzo się cieszymy. Mamy nadzieję, że ten wynik oraz wszystkie następne - będą prawidłowe :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Kamma 


Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2012-06-12, 13:43  


Ja tez mam taka nadzieję, dziękuję za wsparcie.
 
Kamma 


Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2012-06-19, 07:49  


Mam wynik biopsji: tumor mammae dex.FA susp. w rozmazie tylko cruores sanguinantes. nie wiem, co to oznacza dosłownie. Lekarz powiedział że jest dobrze i mam przyjść na kontrolę za pół roku. Wynik mammografii jest w porządku, mam zrobić kontrolną za rok.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2012-06-19, 08:20  


Kamma napisał/a:
Mam wynik biopsji: tumor mammae dex.FA susp. w rozmazie tylko cruores sanguinantes. nie wiem, co to oznacza dosłownie.

Rozpoznanie: guz piersi prawej, podejrzewano gruczolakowłókniaka (fibroadenoma),
po przebadaniu aspiratu pobranego w biopsji stwierdzono: cruores sanguinantes = skrzepy krwi.

Nie stwierdzono obecności zmian złośliwych,
w tej sytuacji przy prawidłowym wyniku mammografii zalecenie kontroli za pół roku wydaje się być optymalne.

Pozdrawiam. :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Kamma 


Dołączyła: 08 Cze 2012
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2012-06-19, 08:32  


Bardzo dziękuję, pozdrawiam serdecznie!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group