1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Torbiel unaczyniona i inne zmiany w piersiach u ciężarnej
Autor Wiadomość
Gertruda1981 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2012-03-15, 07:24  Torbiel unaczyniona i inne zmiany w piersiach u ciężarnej


Witam,
Jestemw 29 tyg. ciąży. Od 20 tygodnia mam dużo siary w piersich.
Parę dni temu poczułam dziwne zgrubienie w piersi i udałam się na usg: oto wynik:

pomiędzy godziną 10, a 11 dobrze ograniczony, hypoechogeniczny obszar o wym. 9 na 7 mm - fA?,
grudka utkania tłuszczowego o innym stopniu uwodnienia?
Obwodowo na granicy kwadratów zew. sutka zmiana torbielowata z przegrodami o wym. 8 n 5 mm

w kgz lewego sutka obwodowo nieregularna przestrzen płynowa - skupisko torbielowatych porzerzeń przewodów mlekowych? o łącznych wymiarach 15 na 9 mm w ssiedztwie podobn zmiana o wym. 6 mm.
Zwrca się na wzmożony przpływ w tej okolicy. Kontrola za 3-4 tyg., ew. do rozważenia BAC.
W KGW torbielowte i odcinkowe poszerzenia przewodów mlekowych 8 na 5 mm i szer ok 3, 8 mm.
W lewej okolicy podbrodawkowej przewody mlekowe poszerzone do 4,5 mm po stronie prawej nieposzerzone.
Po obu stronach nie stwierdzam litych zmian ognoskowych o cechach ca.

węzły pachowe prawdiłowe.

Rok wcześniej miałam usg i było czyściutko.
Pani sama przynała ,ze nie ma doświdczenia w badaniu ciężarnych i moze skonsultowałabym się z kimś innym, a ja umieram z niepokoju., bo konsultacja za tydzień:(
Co wy o tym myslicie - czy cięzarna produkujaca mleko moze miec takie wyniki i sa one normalne dl aciąży, czy powinnam zrobić biopsję?

[ Dodano: 2012-03-15, 07:29 ]
acha rok temu czyli pół roku przed ciążą mialam usg i było czyściuteńko.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-03-15, 09:37  


Gertruda1981 napisał/a:
pomiędzy godziną 10, a 11 dobrze ograniczony, hypoechogeniczny obszar o wym. 9 na 7 mm- fA?, grudka utkania tłuszczowego o innym stopniu uwodnienia?
Obwodowo na granicy kwadratów zew. sutka zmiana torbielowata z przegrodami o wym. 8 n 5 mm

Są to zmiany wyglądające na niezłośliwe: podejrzenie fibroadenomy, zmiana torbielowata.

Gertruda1981 napisał/a:
Po obu stronach nie stwierdzam litych zmian ognoskowych o cechach ca.

Badanie nie wykazało zmian charakterystycznych dla raka (carcinoma).

Gertruda1981 napisał/a:
czy powinnam zrobić biopsję?

Ocena zasadności (oraz terminu) wykonania biopsji należy do lekarza,
ale nie wygląda na to, aby były bezwzględne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia,
skoro lekarz opisujący wynik badania stwierdził "Kontrola za 3-4 tyg., ew. do rozważenia BAC".

Gertruda1981 napisał/a:
umieram z niepokoju., bo konsultacja za tydzień:(

Spokojnie, nie ma podstaw do niepokoju, zmiany nie mają cech podejrzanych o złośliwość,
termin konsultacji za tydzień jest bardzo szybki, byłby wystarczający nawet gdyby miało chodzić o proces złośliwy,
ale uważam, że powinnaś uzyskać tam raczej dobre informacje.

Pozdrawiam. :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Gertruda1981 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2012-03-15, 09:43  


no tak, ale moze w ciązy w ogóle takie zmiany sa normalne?
W pierwszej ciazy miala tez piersi usiane guzkami i wtedy owczesna moja gin powiediząl,ze w ciazy ie robi sie usg bo wychodza cuda na kiju. W tej ciazy mam inengo lekarza.....

a ta unaczyniona torbiel?....czy do zmain w piersiach kobiet w ciazy podchodzi sie tak samo jak do zmain u neiciężarnych? Sama Pani doktor powiedizął,ze nie am doświdczenia z cieżrnymi, bo bardzo mało ich przychodzi.....mam metlikw glowie:( przepraszam ,ze się tak zalę:(

[ Dodano: 2012-03-15, 09:45 ]
no i oczywiscie dziękuję za odpowiedź.....

ja z tych co chodża nieprzytomne w przyapdku takich problemów:(
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-03-15, 10:59  


Gertruda1981 napisał/a:
owczesna moja gin powiediząl,ze w ciazy ie robi sie usg bo wychodza cuda na kiju.

To brzmi sensownie, nie mam podstaw, by kwestionować taką opinię lekarza.

Gertruda1981 napisał/a:
czy do zmain w piersiach kobiet w ciazy podchodzi sie tak samo jak do zmain u neiciężarnych?

Myślę, że przynajmniej pod pewnymi względami inaczej.
Podczas ciąży zachodzą w organizmie duże zmiany, np. w gospodarce hormonalnej i przygotowaniu do karmienia dziecka,
co pewnie przekłada się np. na możliwe zmiany wyników badań.

Gertruda1981 napisał/a:
Sama Pani doktor powiedizął,ze nie am doświdczenia z cieżrnymi

Tym bardziej ja mogę podpisać się pod tymi słowami. :lol: ;)
Może któraś z dysponujących praktycznym doświadczeniem Pań Forumowiczek zechce wypowiedź uzupełnić.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Anelka 


Dołączyła: 24 Lis 2011
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2012-03-16, 08:16  


A może by skonsultować się z dr Giermkiem z warszawskiego CO? On ma doświadczenie w leczeniu ciężarnych chorych na raka piersi, więc - chyba także - największą wiedzę jak wyglądają niepokojące zmiany w "ciężarnych" piersiach... Nie sugeruję, rzecz jasna, że jesteś chora. Myślę tylko, ze ten lekarz łatwiej odróżni hormonalne " cuda na kiju" od guzka czy torbieli, którymi trzeba by pilnie się zająć.
Czuj duch :) i jak najmniej zmartwień w stanie błogosławionym :)
 
Gertruda1981 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2012-03-16, 08:57  


Dziekuje za kolejne odpowiedzi.

Wczoraj udało mi się dostać do Pani onkolog z centrum onkologi w Warszawie.
Pani od razu powiedziala,ze ciezrnych ma bardzo malutko i nie ma doświdczenia w piersiach ciężrnych, ale ma doświadczenie w guzach, ktore niepokoją:).
opis usg.
przebudowa ciążowa typu,,mlecznego szkła". W kwadracie górno zew. lewej piersi obszar tkankowy z poszerzonymi przewodami. podobna zmiana 9mm w piersi prawej na godzinie 10 . Obwodowo na godzinie 11 tej piersi słbo izolująca się zmiana guzkowa ? 11 m Birads 3, Wezły niepowiekszone. Kontrola za 3 miesiace. Czyli to co było torbielami dla poprzedniej pani dla tej są to poszerzone przewody mlekowe z mlekiem.To co dla poprzedniej Pani było włokniakiem lub tłuszczakiem, dla tej Pani jak powiedziała w najgorszym razie jest włókniakiem,a w najlepszym jakies zraziki poszerzone i puste(bez mleka) obszar ten jest bardzo podobny budwoą do moejj piersi- ledwo go widać.

Ja myslicie- moge być spokojna i czekac te 3 mesiące?

[ Dodano: 2012-03-16, 09:10 ]
acha i lekark tłuamczyła mis iez tego Birads 3 w ten spsoób,ze jeśli ejst to włokniak to juz to jest Birads3,a ona w opisie zakalda najgorsza opcję,a nie najlepszą. Czy rzeczywiscie włokniaki to Birads3?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #7  Wysłany: 2012-03-16, 09:36  


BI-RADS stworzony w celu standaryzacji opisów mammograficznych (w skali 1-5)
BIRADS 3 - zmiana prawdopodobnie łagodna - ryzyko złośliwości <2%
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Gertruda1981 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2012-03-16, 09:42  


j wiem co oznacza Birads 3, ale cyz rzeczywiscie gdyby to był włokniak to byłby zakwalifikowany jako Birads 3? Czy jeszcze Birds 2?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #9  Wysłany: 2012-03-16, 09:57  


Gertruda1981 napisał/a:
rzeczywiscie gdyby to był włokniak to byłby zakwalifikowany jako Birads 3? Czy jeszcze Birds 2?

BIrads mówi o prawdopodobieństwie złośliwości.
Włókniak jest zmianą łagodną o małym prawdopodobieństwie zezłośliwienia.
Może i być np. włókniak o birads 4, może być tak zakwalifikowany np. ze względu na znaczne rozmiary.
Nie ma takiej tabeli: że włókniak to 2 czy 3 czy 4. Lekarz (robiący USG) na podstawie tego co widzi (całości) decyduje jaki to jest stopień birads.
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Gertruda1981 


Dołączyła: 15 Mar 2012
Posty: 5
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2012-03-16, 10:28  


no to nie rozumiem, skoro bierze pod uwagę i to,że moze to byc zmiana złosliwa to dlaczego zdecydowanie powiediząl,zebym nie robiła biopsji? ach CI lekarze:( aza 2 miesiace bedzie birads 4....
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group