1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Torbiel piersi?
Autor Wiadomość
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #1  Wysłany: 2012-09-02, 16:10  Torbiel piersi?


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=

Dzien dobry, po powrocie z wakacji udalam sie do ginekologa,
gdyz w czasie urlopu odczuwalam duzy rwacy, okresowy bol jajnika.
Ponadto znaczaco spoznial mi sie okres.

Po usg lekarz poinformowal mnie, ze mam na prawym jajniku przetrwaly pecherzyk Graafa, 26 mm w 34 dc.
Kazal poczekac 10 dni i w razie nie wystapienia miesiaczki wrocic po lek na wywolanie okresu...
Po 10 dniach na usg torbiel zmniejszyla sie do 15 mm,
jak stwierdzil moj ginekolog zaczela sie zapadac, otrzymalam douphaston na 10 dniowa kuracje, dwa razy dziennie po jednej tabletce...

wszystko byloby dobrze gdyby nie to, ze w trakcie brania leku zaczely mnie bardzo bolec piersi,
niby po progesteronie to normalne, ale postanowialm wybrac sie na usg.
Dodam, ze nie mialam usg robionego juz kilka lat,
tylko palpacyjnie lekarz badal mnie podczas badan ginekologicznych, co pol roku plus moja samokontrola...
na ostatnim badaniu 14 sierpnia pan doktor przed usg ginekologicznym rowniez zbadal mi piersi i powiedzial, ze okej.

W czwartek 30 sierpnia, w trakcie kuracji progesteronowej, 7 dzien przyjmowania douphastonu
lekarz na usg piersi stwierdzil torbiel 7,4 mm w piersi lewej oraz kilka mniejszych torbielek.
Wydrukowal mi zdjecie, na ktorym zaznaczyl ta najwieksza torbiel,
malych nie mierzyl i nie zaznaczyl, nawet nie wiem gdzie ich szukac na tym zdjeciu.
Na moje pytanie co dalej powiedzial, ze jestem przed miesiaczka
i takie torbiele w tym czasie cyklu i w moim wielku (mam 38 lat, nie rodzilam) sa normalne.
Nakazal kontrole usg za trzy miesiace.
Pytalam o to czy nie nalezy zrobic mammografii i BAC, powiedzial, ze nie...

Ja jakos nie mam ochoty czekac trzy miesiace..
w poniedzialek chce zrobic mammografie... czy ona wniesie cos do sprawy?
Czy lekarz po usg moze byc tak pewny swojej diagnozy?
Prosze o ewentualne wskazowki co do dalszej diagnostyki...

W piatek, 31 sierpnia zrobilam wynik prolaktyny, 14 na norme do 29 wiec wyszla poprawna.
Dodam, ze ostanie kilka miesiaczek poprzedzaly bole piersi, byly tkliwsze niz zwykle, czulam jakis taki dziwny bol, piekacy, ale w obydwu piersiach...
dodam, ze do tego cyklu mialam regularne miesiaczki, co 30 dni...
ten cykl mogl byc zaburzony ze wzgledu na stres, ktory towarzyszyl mi w zwiazku z zabiegami usuwania znamion barwnikowych i oczekiwaniem na wynik hist.pat.
Obecnie jestem w trakcie miesiaczki. Okres dostalam w piatek....
bardzo prosze o doradzenie mi sciezki postepowania...
przezylam ogromy stres w lipcu i sierpniu no i teraz znow obawiam sie najgorszego:(
_________________
Aneta
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-09-02, 20:58  


Wielki strach napisał/a:
bardzo prosze o doradzenie mi sciezki postepowania...

Skoro jeden lekarz, badając Cię i mając także wyniki badań obrazowych nie widzi powodów do niepokoju,
a Ciebie to nie przekonuje, to jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje mi się rozważenie zasięgnięcia innej niezależnej opinii lekarskiej.
Na pewno "konsultacja internetowa" nie zastąpi wizyty i badania u lekarza.

Wielki strach napisał/a:
w poniedzialek chce zrobic mammografie... czy ona wniesie cos do sprawy?

To na pewno nie zaszkodzi. Natomiast czy coś wniesie do informacji o Twoich dolegliwościach ?
Badanie to raczej zaleca się wykonywać dla pań po 40. roku życia, jako bardziej wtedy miarodajne,
jesteś prawie na progu tego przedziału i jako pierwsze takie badanie w życiu można je ewentualnie wziąć pod uwagę,
jednak w takim razie raczej w porozumieniu z lekarzem.

Generalnie uważam, że objawy i dolegliwości przez Ciebie opisane wymagają kompleksowej oceny przez lekarza,
a samodzielna próba poszukiwania diagnozy bez opieki lekarskiej i bez badań w najlepszym razie jest drogą donikąd.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #3  Wysłany: 2012-09-02, 21:22  


Dziekuje za odpowiedz...ja nie oczekiwalam,, ze Ktos na forum wyda diagnoze dotyczaca mojego stanu...zastanawiam sie czy Ktos moze mi podpowiedziec jakie badania wykonac, zeby wiedziec co sie dzieje w mojej piersi. Lekarz wykonujacy usg piersi nie byl moim ginekologiem, wybralam Go, bo chcialam szybko wykonac badanie ( lekarza znalazlam na stronie znany lekarz- b.dobrze oceniony), a moj ginekolog jest na urlopie.Zastanawiam sie czy mammografia jest w moim przypadku potrzebna, czytalam, ze to badanie nie roznicuje zmian litych od torbieli. Moje pytanie jest nastepujace: czy obraz usg moze byc tak jednoznaczny, zeby ocenic zmiane jako torbiel, bezpieczna? Czytalam wypowiedzi na Forum Pań, ktore mimo, ze mialy w opisie badan opis briads 3 dalej sie diagnozowaly... Wiec zastanawiam sie czy Pan doktor nie byl dla mnie "zbyt łaskaw" mowiac, ze moge temat odpuscic na kilka miesiecy....
_________________
Aneta
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-09-02, 21:31  


Wielki strach napisał/a:
Moje pytanie jest nastepujace: czy obraz usg moze byc tak jednoznaczny, zeby ocenic zmiane jako torbiel, bezpieczna?

Myślę, że dla lekarza w dużej mierze tak.
Przeczytaj ten wątek (szczególnie posty #6 i #7) w odniesieniu do mammografii. To samo dotyczy obrazów USG.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #5  Wysłany: 2012-09-02, 21:45  


Dziekuje za informacje, przepraszam, ze tak draze temat, ale mam ciezki okres za soba, najpierw te zminay barwnikowe, usuniete i oczekiwanie na wynik hist.pat., pozniej torbiel jajnika, a zaraz po tym piers....wnosze z tego co mi podrzuciles, ze obraz raka jest dosyc specyficzny i lekarz moze zobaczyc co sie dzieje w piersi...ja probowalam zrobic " doktorat" z obrazu usg, z obrazu bezechowego ( charaktersytycznego wlasnie dla torbieli), hiperechogenicznego, etc, ale to na nic, gdyby to bylo takie proste nie potrzeba byloby radiologow:) jutro planuje mammografie i sprobuje zrobic usg u jednego z najlepszych chirurgow onkologow w Szczecinie specjalizujacych sie w piersiach....moze bede wiedziec cos wiecje...
_________________
Aneta
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #6  Wysłany: 2012-09-02, 22:20  


Wielki strach napisał/a:
Lekarz wykonujacy usg piersi nie byl moim ginekologiem, wybralam Go, bo chcialam szybko wykonac badanie ( lekarza znalazlam na stronie znany lekarz- b.dobrze oceniony), a moj ginekolog jest na urlopie.


USG wykonuję ze skierowania onkologa lub prywatnie jednak zawsze u radiologa. (fachowiec z doświadczeniem + dobry sprzęt)


Wielki strach napisał/a:
Moje pytanie jest nastepujace: czy obraz usg moze byc tak jednoznaczny, zeby ocenic zmiane jako torbiel, bezpieczna?

Wszystko zależy o jakiej torbieli mówimy, jeśli prostej to prawie ze stuprocentowym prawdopodobieństwem.

Wielki strach napisał/a:
Czytalam wypowiedzi na Forum Pań, ktore mimo, ze mialy w opisie badan opis briads 3 dalej sie diagnozowaly... Wiec zastanawiam sie czy Pan doktor nie byl dla mnie "zbyt łaskaw" mowiac, ze moge temat odpuscic na kilka miesiecy....


A jaki jest BIRADS na opisie z Twego badania?
Torbiel prosta kwalifikuje się do BIRADS 2, złożone do wyższych. Od tego co to jest zależy dalsze postępowanie. Oprócz raka mam również torbiele proste, którymi nikt się nie zajmuje.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #7  Wysłany: 2012-09-02, 22:31  


Badanie bylo robione prywatnie bez skierowania..u ponoc dobrego ginekologa. Nie jest radiologiem wiec nie opisywal badania zgodnie ze standardami radilogicznami. W opisie i przekazie ustnym stoi wiadomosc o lagodnej torbieli. Jutro pewnie dowiem sie cos wiecej...mam nadzieje, ze mammografia cos wniesie i powtorne usg, juz po okresie...zobacze czy torbiel ulegla zmianie...mysle, ze jest to stosunkowo swieza sprawa, w kwietniu robilam prywatnie badanie PET CT i nie bylo podwyzszonego metabolizmu w piersiach..wiec sparwa ma najwyżej 5 miesiecy...

[ Dodano: 2012-09-02, 22:33 ]
Czy torbiele roznicowano Ci w mammografii?
_________________
Aneta
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #8  Wysłany: 2012-09-02, 22:51  


Wielki strach napisał/a:

Czy torbiele roznicowano Ci w mammografii?

Nie. Mammogarfię wykonywałam ale z innych powodów.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #9  Wysłany: 2012-09-02, 23:06  


Dlatego wlasnie zastanawiam sie nad zasadnoscia badania mammograficznego....czy to badanie moze mi potwierdzic czy moja zmiana jest torbiela ...czy robic ponownie usg? Zastaawialam sie czy nie poprosic o biopsje cienkoiglowa z usg..
_________________
Aneta
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-02, 23:37  


Właściwym badaniem pozwalającym na diagnostykę różnicową między zmianami litymi a przestrzeniami płynowymi jest USG. Moim zdaniem kompletny wynik USG wykonany przez doświadczonego radiologa to podstawa do podjęcia decyzji odnośnie dalszego postępowania.
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #11  Wysłany: 2012-09-03, 10:17  


Dziekuje za podpowiedz:) wlasnie wrocilam z mammografii. Zacytuje opis:
Utkanie piersi gruczołowo-tłuszczowe. Obustronnie niewielkie zageszczenia dysplastyczne, wśród ktorych prawdopodobnie gubi sie opisywana w usg torbiel. Patologicznych zwapnień nie stwierdzono. BI-RADS 2. Kontrola usg za 6-8 miesiecy. Kontrolna mammografia za dwa lata.
Pani doktor badala mnie rowniez palpacyjnie. Nic niepokojacego nie znalazla. Dzis albo jutro zrobie ponowne usg. Zobaczymy jak wyglada ta torbiel po miesiaczce...czy taki obraz mammografii moze mnie uspokoic? Czy niekoniecznie...znam skale BI-RADS i 2 mnie cieszy tylko zastanawiam sie czy cos moze sie dziac i moze byc niewidoczne na mammografii?czy nalegac przy usg o BAC tej torbieli?
_________________
Aneta
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2012-09-03, 10:55  


Sądzę, że jeśli lekarz w tym wyniku MMG i w planowanym za trzy miesiące USG nie dopatrzy się podstaw do dalszej diagnostyki,
to można będzie poczekać i obserwować, kolejne badanie wykonując np. za następne 6 miesięcy.
To oczywiście jedna z możliwości, przy założeniu, że wg lekarza nie będzie podstaw np. do wykonania biopsji,
o co możesz go zapytać, czy widzi sens tego badania (jednak przy tak niskiej ocenie BIRADS może zalecić tylko dalszą obserwację).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #13  Wysłany: 2012-09-03, 11:00  


Planuje zrobic usg na dniach...lekarz wykonujacy usg powiedzial, ze przyczyn pojawienia sie tej duzej torbieli mozna upatruwac w moim zachwianiu gospodarki hormonalnej ( vide: przetrwaly pecherzyk Graafa i spozniajaca sie miesiaczka)... Dlatego zrobie teraz, tak jak mi doradzaly Forumowiczki u radiologa, po menstruacji i u osoby specjalizujacej sie w diagnostyce obrazowej. Przepisze wyniki po usg. Dziekuje za porady, pozdrawiam:)

[ Dodano: 2012-09-03, 11:01 ]
Jeszczekedno pytanie, czy jesli jednoznacznie zostanie potwierdzona torbiel ona moze stac sie z czasem niebezpieczna w sensie onkologicznym? Czyto nowotwór łagodny i nie ma mozliwosci zezlosliwienia?
_________________
Aneta
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2012-09-03, 12:09  


Wielki strach napisał/a:
czy jesli jednoznacznie zostanie potwierdzona torbiel ona moze stac sie z czasem niebezpieczna w sensie onkologicznym? Czyto nowotwór łagodny i nie ma mozliwosci zezlosliwienia?

Typowa, łagodna torbiel raczej bardzo rzadko (jeśli w ogóle) złośliwieje.
Jeśli dochodzi do rozwoju procesu złośliwego, to najczęściej z innych typów zmian, np. torbielakogruczolakoraka.

Po to są regularne obserwacje i badania kontrolne, by ewentualne zmiany złośliwe w porę wychwycić i podjąć leczenie.
Dla zmian typowo łagodnych (np. torbieli) rzadko wykazujących zdolność do złośliwienia obserwacja jest wystarczającym postępowaniem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wielki strach 


Dołączyła: 12 Lip 2012
Posty: 152
Skąd: Szczecin
Pomogła: 10 razy

 #15  Wysłany: 2012-09-03, 12:25  


Rozumiem, ze usg roznicuje takie zmiany...torbiel prosta i pozostale...dziekuje bardzo za informacje.
_________________
Aneta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group