1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
TK klatki - interpr.
Autor Wiadomość
monika2007 


Dołączyła: 18 Lis 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-11-18, 21:38  


Witam,
Bardzo proszę o pomoc w mam wyniki badania tomografii klatki piersiowej mojego taty lat 64, bardzo się martwię proszę o pomoc w opisie tego badania, czy to ma charakter nowotworowy ?

TK KLP:
W szycie płuca prawego widoczny nieregularny guz o wymiarach ok 30X24 mm, częściowo spikularnych granicach, z guzkami satelitarnymi, wielkości do ok 8- 9 mm. Zmiana ulega umiarkowanemu wzmocnieniu kontrastowemu.
Nawarstwienia opłucnowe i podopłucne zwłóknienia w szczycie płuca prawego. W płatach górnych obu płuc niezbyt liczne rozsiane ogniska zagęszczeń o typie mlecznej szyby, Większe (ok 14 mm) ognisko takich zagęszczeń w płącie górnym płuca lewego, przy szczelinie miedzypłatowej, w obrębie segmentu 1+2. Drobny (ok 3 mm) dobrze wysycony guzek na granicy segmentów 2 i 3 płuca prawego.
W diagnostyce różnicowej należy brac pod uwagę proces rozrostowy i TBC.
Uogólniona rozedma płuc. Jamy opłucnowe bez wysieku.
Węzły chłonne wnęk oraz śródpiersia nie wykazują powiększenia (największe do ok 7 mm w osi krótkiej).
Uwapnione blaszki miażdzycowe w aorcie. Nieco pogłębiona kyfoza piersiowa. Cechy zaniku kostnego. Odcinkowe zmiany zwyrodnieniowe - wytwórcze na krawędziach trzonów piersiowych.
W odnodze bocznej lewego nadnercza widoczny guzek średnicy ok (3 mm). Nieco pogrubiałe trzony nadnerczy ok 11 mm w prawym i 8 mmm w lewym nadnerczu. W przyleganiu od lewej nerki widoczne dwa ogniska o cieniowaniu płynowym, odpowiadające najpewniej torbielom korowym o wymiarach ok 22x18 mm i 23x 18 mm.

Bardzo prosze o pomoc
Monika
_________________
Monika
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-11-18, 22:16  


A ja bardzo proszę o zapoznanie się z Regulaminem Forum.

Z jakiego powodu wykonano TK? Czy tata był już leczony onkologicznie? Choruje na coś?
_________________
 
monika2007 


Dołączyła: 18 Lis 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-11-18, 22:31  


absenteeism napisał/a:
A ja bardzo proszę o zapoznanie się z Regulaminem Forum.

Z jakiego powodu wykonano TK? Czy tata był już leczony onkologicznie? Choruje na coś?


Witam,
Zapoznałam się z regulaminem dziękuje jeżeli Państwo nie mogą mi pomóc to przepraszam , że zajechałam czas , dziękuje
TK wykonano ponieważ tak zlecił pulmonolog lekarz do którego tata chodził ponieważ , zprześwietlenie klatki piersiowej było niepokojące, tata nie był leczony onkologicznie ,
_________________
Monika
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-11-18, 22:40  


Moim zdaniem należałoby wykonać bronchoskopię / biopsję celem uzyskania próbki z guza do badania histpat.
Guz jest spory, jego spikularność, wzmocnienie kontrastowe mogą sugerować nowotwór złośliwy, jednak na bazie samego TK nie da się tego stwierdzić.
Dobrze byłoby zrobić też próbę tuberkulinową (odnośnie podejrzenia gruźlicy).

Czy tata pali/palił? Miał jakieś objawy typu kaszel, chudnięcie, osłabienie, krwioplucie?
_________________
 
monika2007 


Dołączyła: 18 Lis 2013
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2013-11-18, 22:49  


Tata pali papierosy , w środe ma iść z wynikiem TK do lekarza , ma kaszel ,ale nie z krwią pulmonolog początkowo myślała że to grużlicze lub po grużlicze .ale te wyniki chyba na to nie wskazuja lekarka je dopiero zobaczy tata dzisiaj odebrał , myśli Pani że to może nie być nowotworowe .
_________________
Monika
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-11-18, 23:08  


Myślę, że trzeba zrobić dalsze badania.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group