1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Tata i rak - proszę o pomoc
Autor Wiadomość
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #16  Wysłany: 2017-05-10, 19:59  


Dziękuję serdecznie:) Dziś tata miał robioną bronchoskopię z biopsją i biopsję płuca. Trochę się martwię bo źle zniósł te zabiegi. Pojawił się duży kaszel, silny ból w klatce piersiowej i kłopoty z oddychaniem. Tatę zaraz zabrano na RTG, po czym założono dren do płuc. Teraz tata czuje się już trochę lepiej. Czy to nagłe pogorszenie stanu zdrowia to powikłanie po zabiegu? Czy jest ono groźne?
_________________
Maja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #17  Wysłany: 2017-05-10, 20:19  


Majax,
Może po bronchoskopii doszło do odmy, zdarza się. Założono tacie dren więc można mieć taki domysł.
Minie, dren powoduje, że odsysane jest powietrze.

pozdrawiam
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2017-05-13, 08:01  


Witajcie.
Tata już po szpitalu. Rozpoznanie zasadnicze: nowotwór złośliwy oskrzela i płuca - zmiana przekraczająca granice oskrzela i płuca. Rozpoznanie patomorfologiczne: Cellulae carcinomatosae (carcinoma nonmicrocellulare). Guz wykazuje cechy adenocarcinoma. Badanie węzła chłonnego: aspirat odczynowego węzła chłonnego. Komórek nowotworowych nie znaleziono. PET pokazywał bardzo podejrzane węzły chłonne. Lekarz na obchodzie tacie powiedział, że pewnie część węzłów jest zajęta. Pani doktor, która robiła biopsję węzła, że badanie nic nie wykazało. To skąd wtedy rozpoznanie, że przekracza granice oskrzela i płuca? Tato ma nadal wysokie CRP 152. Spadła mu hemoglobina 9,6. Miał konsylium w piątek i chyba wyglądało to tak, że tato o nic nie pytał a lekarze za dużo nie mówili. Nie wiem czy z tą hemoglobiną można coś zrobić? Lekarz mówił, że po antybiotyku CRP spadnie a tu nic. Tata został zakwalifikowany do chemioterapii neoadjuwantowej. Sytuacja wygląda tak, że od lekarzy nic się nie dowiedziałam, bo konsylium miało być w inny dzień niż było. Tata mówi, że ma raka i to mu wystarczy. Narzekał też w szpitalu na bóle nóg, ale w tej sprawie nic w wypisie nie ma. Czy jest to mało ważne w tej sytuacji?
_________________
Maja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #19  Wysłany: 2017-05-13, 19:06  


Majax napisał/a:
Cellulae carcinomatosae

komórki rakowe (raka)
Majax napisał/a:
carcinoma nonmicrocellulare)

Rak niedrobnokomórkowy
Majax napisał/a:
Guz wykazuje cechy adenocarcinoma

najprawdopodobniej gruczolakorak.
Majax napisał/a:
To skąd wtedy rozpoznanie, że przekracza granice oskrzela i płuca?

Na podstawie bronchoskopii i wyniku PET.
Majax napisał/a:
Nie wiem czy z tą hemoglobiną można coś zrobić?

Na razie nic, nie jest to tak niska hemoglobina żeby było potrzebne toczenie. Odżywianie jest w tej chwili istotne, poczytaj sobie w necie jakim jedzeniem podnieść naturalnie hemoglobinę, dać dodatkowo tacie Nutridrinki do picia.
Majax napisał/a:
Narzekał też w szpitalu na bóle nóg, ale w tej sprawie nic w wypisie nie ma. Czy jest to mało ważne w tej sytuacji?

To ból całych nóg czy bardziej uczucie drętwienia?, puchną nogi?

pozdrawiam
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #20  Wysłany: 2017-05-13, 21:32  


Z tego co mówił tata to na początku raczej były okolice biodra. Potem określał to jako ból rozlany. Obrzęków nie ma. W związku z tym, że PET sugerował dalszą diagnostykę (coś się dzieje w kości udowej prawej?), tata był przekonany, że się tym zajmą (tzn. ta diagnostyką). Regularnie w szpitalu o tym mówił, bo codziennie bierze ketonal i opokan forte z tego powodu. Jeszcze jedna sprawa: Na wypisie nie ma żadnych symboli mówiących o zaawansowaniu choroby. Czy to określenie, że guz przekracza granice oskrzela i płuca świadczy o zaawansowaniu choroby? Czy z tego można wywnioskować jaki to stopień?
_________________
Maja
 
magda85 


Dołączyła: 26 Kwi 2017
Posty: 21
Pomogła: 4 razy

 #21  Wysłany: 2017-05-13, 21:50  


Te objawy bólu biodra i nóg są zupełnie jak w przypadku mojego Taty w końcu doprowadziły do złamania szyjki kości udowej( mial przerzuty do kości)w bardzo krótkim czasie zresztą.Lekarze chcieli podać radioterapie niestety było już za późno.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #22  Wysłany: 2017-05-14, 11:00  


No właśnie. Dziś rozmawiałam z tatą i powiedział, że wczoraj bardzo źle się czuł. Bóle nóg spore i znowu ból po tym drenażu. Określa to jako ból kolkowy. Nie wiem czy nadal może się on utrzymywać? W wypisie zauważyłam, że w szpitalu miał regularnie podawany tramal, więc nic dziwnego, że go nogi nie bolały. Oprócz zgłoszenia się na chemię, nie dostał żadnych wskazówek jak sobie poradzić z bólem, czy zdjąć szwy po drenażu. Oczywiście domyślam się, że tak, ale tata twierdzi, że nic nie wie i nie będzie tego ruszał. Trochę ręce opadają.
_________________
Maja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #23  Wysłany: 2017-05-14, 18:21  


Majax napisał/a:
W związku z tym, że PET sugerował dalszą diagnostykę (coś się dzieje w kości udowej prawej?)

To należy to sprawdzić bo mogą być przerzuty do kości.
Należałoby w takim przypadku zrobić scyntygrafię kości.
Majax napisał/a:
Czy to określenie, że guz przekracza granice oskrzela i płuca świadczy o zaawansowaniu choroby?

Zaawansowaniu miejscowym tak. Jaki to stopień muszą określić lekarze na podstawie wyniku hist.pat. i badań obrazowych.
Jeśli będą przerzuty do kości to będziemy mówić o zaawansowaniu choroby, który może wtedy świadczyć o najwyższym stopniu zaawansowania.
Majax napisał/a:
nie dostał żadnych wskazówek jak sobie poradzić z bólem, czy zdjąć szwy po drenażu.

To nie dostał tato recepty na leki przeciwbólowe?
Skoro nie to trzeba jak najszybciej to załatwić, nawet lekarz rodzinny wypisze taką receptę jeśli podejdziesz z wynikami taty.
Szwy trzeba zdjąć, nie ma o tym mowy w wypisie ze szpitala?, zazwyczaj takie zalecenia są w wypisach szpitalnych. Jak nie możesz zadzwonić na oddział gdzie tato leżał i się wszystkiego dopytać.

pozdrawiam
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #24  Wysłany: 2017-05-14, 20:23  


Specjalnie wzięłam ten wypis od taty żeby lepiej ogarnąć temat. Oprócz zgłoszenia się do poradni celem odbycia chemioterapii i oszczędnego trybu życia nie ma nic. Tato przed szpitalem już brał ketonal no i lekarz na oddziale powiedział, że jak pomaga to brać i tyle. Ja wiem, że tata był bardzo przejęty na tym oddziale i może nie wszystko pamięta, co nie zmienia faktu, że właśnie wypis powinien takie informacje zawierać. Czy lekarz, który będzie się teraz zajmował chemioterapią może wystawić skierowanie na scyntygrafię?
_________________
Maja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #25  Wysłany: 2017-05-15, 10:09  


Majax napisał/a:
Czy lekarz, który będzie się teraz zajmował chemioterapią może wystawić skierowanie na scyntygrafię?

Jeśli będzie to teraz lekarz prowadzący tatę to tak. Trzeba pokazać wynik PET lekarzowi, w którym jest sugestia
Majax napisał/a:
W związku z tym, że PET sugerował dalszą diagnostykę (coś się dzieje w kości udowej prawej?)

oraz powiedz o bólach taty myślę, że wskazana jest scyntygrafia.

pozdrawiam
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #26  Wysłany: 2017-05-17, 20:04  


Tata po wizycie u onkologa w innym mieście (bliżej domu, tu zdecydował się brać chemię). Lekarz onkolog powiedział, że brakuje nam podstawowych dokumentów z poprzedniej placówki (opinii konsylium, wyniku histopatologicznego). Zdziwił się mocno, że nie zalecono tacie żadnych środków przeciwbólowych i zaraz wypisał recepty. Sam od razu dał skierowanie na scyntygrafię i tato będzie miał badanie jeszcze w maju. Także dziękuję za udzielone wskazówki, bo bardzo się przydały. Tata ma wpisane takie symbole: T16 N1 M0. Nigdzie nie znalazłam co oznacza T16? Onkolog powiedział, że M0 to chyba tak wpisane na oko, bo to może wykluczyć jedynie scyntygrafia. Dwóch lekarzy i zupełnie inne podejście.
_________________
Maja
 
kapturek 


Dołączyła: 03 Wrz 2016
Posty: 44
Pomogła: 3 razy

 #27  Wysłany: 2017-05-17, 20:24  


Witaj, moze to jest T1b ?
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #28  Wysłany: 2017-05-18, 10:35  


Majax napisał/a:
T16 N1 M0
Jeżeli to by było T1 N1 M0 to oznaczałoby : T1 guz o średnicy poniżej 3 cm, otoczony tkanką płucną lub opłucną płucną bez naciekania oskrzela głównego, N1obecne przerzuty w węzłach okołooskrzelowych (międzypłatowych, płatowych, segmentarnych) lub/i wnękowych po stronie guza, M0 brak przerzutów odległych.
Majax napisał/a:
Onkolog powiedział, że M0 to chyba tak wpisane na oko, bo to może wykluczyć jedynie scyntygrafia.
I ma racje . Poprawne byłoby wpisanie Mx czyli - nie można ocenić przerzutów odległych. Fakt występowania przerzutów odległych wskazuje na całkiem inne zaawansowanie choroby niż ich brak wiec tu - moim zdaniem - karygodne jest ocenianie "na oko".
Zróbcie jak najszybciej scyntygrafię.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Majax 


Dołączyła: 12 Sty 2012
Posty: 45
Pomogła: 1 raz

 #29  Wysłany: 2017-05-18, 12:12  


No słuchajcie, ja też myślałam, że T1 ale przecież ten guz jest dużo większy (ponad 50mm). Nie znalazłam nigdzie T16, czyżby błąd?
_________________
Maja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #30  Wysłany: 2017-05-18, 13:40  


Majax napisał/a:
czyżby błąd?

Trzeba iść do lekarza z wynikiem histopatologicznym i wyjaśnić, nie ma T16 , może być T1b.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group