1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: mama rak czego?
vioom

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 14305

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-02-25, 20:07   Temat: mama rak czego?
Cytat:
1.Jak długo mógł trwac rozwój choroby?- w dokumentach znalazłam informacje, że mamę bolał brzuch od 2 m-cy?Czy to mogło pootczyć sie tak szybko-z trzustki do płuc?

Raczej musiało to być trochę czasu. Nie wiem, rok? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Dla jednych to jest rok dla innych wystarczą 2 miesiące.
Cytat:

2.Czy ból jest tak słaby, że mozna go ukryć?przeceiz ja mieszkam z mama-zauważyłabym gdyby bardzo cierpiała?

Im poważniejszą chorobę chce się ukryć tym większy ból można znieść.
Cytat:
3.Lekarz onkolog stwierdził, że mama ma zator(a nie zapalenie płuc)-i że jak sie uda ja z tego wyprowadzic można zastosowac chemie i bedzie życ do 8 miesiecy?Mylił się?

Nie pomylił się ani trochę, stwierdził ze mama będzie żyć do 8 miesięcy i miał rację.
Cytat:

4.Nie mozna było Mamie podac nic na te dusznosci-musiiała sie tak meczyć(to mnie dobija ponieważ błagała mnie o pomoc)?lekarze mówili, ze inni chorzy dusza sie tygodniami-dlaczego?

Bez dokładnej historii choroby nie można tutaj snuć rozważań. Tak się stało i się nie odstanie.
Cytat:
aha -mama nie była specjalnie otyła, ale miała duży brzuch(odkąd pamietam);

Czyli to właśnie wszystko wyjaśnia. Duży brzuch - duża wątroba tudzież wysięk do otrzewnej. Teraz wszystkie hipotezy to gdybanie.
Cytat:
wzyciu bymnie przypuszczała, ze to IV stadium raka dla nas to byl poczatek?

Dla raka niestety było to już stadium rozsiewu.
Cytat:
witam odpowiedziałes na mój post , dotyczący choroby MAamy, byłam zaskoczona, że wedłgu Cieboe to IV stadium choroby

IV stadium to sytuacja w której występują przerzuty odległe. Stwierdzić to można na podstawie opisu, który przedstawiłaś w pierwszym poście. Co w tym zaskakującego? I informuję, nie jestem lekarzem.
  Temat: mama rak czego?
vioom

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 14305

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-01-22, 13:05   Temat: mama rak czego?
Cytat:
Moja mama umarła na raka-było to o tyle dziwne, że wcześniej na nic nie narzekała.Nie wiem czy choroba może postępować tak szybko, ale jestem zdruzgotana, bo nic nie zdążyłam zrobić tak szybko sie to potoczyło.

Być może chora ukrywała objawy, które jej doskwierały. Mogę podejrzewać, że chora była osobą otyłą, stąd powiększona wątroba, śledziona, płyn w jamie brzusznej nie były widoczne.
Cytat:
chciałbym zapytać was o opinie, bo na oddziale wewnętrznym gdzie leżała mama -lekarze nie dawali żadnej nadziei i mam wrażenie,ze nie starali sie jej pomóc.

Nadziei rzeczywiście nie było. W stadium IV - rozsiany nowotwór prawdopodobnie trzustki szanse na wyleczenie są nikłe.
Cytat:
w jej obrębie widoczne są różnej wielkości obszary hypodensyjne(co to jest?)

Są to obszary o zmniejszonej gęstości tkankowej, prawdopodobnie odpowiadające meta czyli przerzutom.
Cytat:
Głowa trzustki wydaje sie być nieco niejednorodna, powiększona do 5 cm,

Prawdopodobnie to jest ognisko pierwotne.
Cytat:
W okolicy dużych naczyń pzo widoczne niejednorodnej gęstości zmiany tkankowe zlewające ze sobą, obmurowujące duze naczynia, schodzące wzdłuż naczyń w obręb miednicy małej, widoczne są do poziomu tt biodrowych zew obustronnie.Opisane zmiany węzłowe widoczne są również po prawej stronie pnia trzewnego oraz poniżej wypustu żołądka.

Powyższy opis wskazuje na mnogie, rozsiane przerzuty do węzłów chłonnych okołoaortalnych w przestrzeni zaotrzewnowej rozmieszczonych wokół wielkich naczyń jamy brzusznej.
Cytat:
Płyn w obu jamach opłucnowych o grubości płaszcza po stronie prawej 1,7 po lewej 0,7.

Nagromadzony płyn może być wynikiem zapalenia płuc.
Cytat:
W ujetych badaniem partiach płuc widoczne są obszary konsolidacji tkanki płuc , które w badaniu TK mogą odpowiadać zmianom zapalnym.(jak to mogą?to nie wiadomo na pewno?)

Nie wiadomo, radiolog opierając się tylko na analizie obrazów TK, bez analizy historii choroby nie jest w stanie stwierdzić pochodzenia zmian. Może podejrzewać, ale nie może stwierdzić na pewno.
Cytat:

W szpitalu Mammy w zasadzie nie leczyli, bo jak powiedzieli "ona umiera"i umarła-dusiła się,a niby miała raka trzustki(źródło pierwotne nieustalone).

W tym stadium wyleczenie nie było możliwe, jednak należało zastosować leczenie paliatywne. Duszność mogła być spowodowana zapaleniem płuc, które prawdopodobnie podejrzewano i prawdopodobnie miało ono miejsce.
Cytat:
Może ktoś mi powie c\na co umarła moja Mama.

Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że przyczyną zgonu było zapalenie płuc w przebiegu rozsianego procesu nowotworowego.

Przykro mi z powodu śmierci mamy, ale w tym stadium niestety było to nieuniknione.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group