1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak nerki jasnokomórkowy - podtyp wielotorbielowaty
rozalia2011

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 6955

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-01-27, 15:16   Temat: Rak nerki jasnokomórkowy - podtyp wielotorbielowaty
Trzy miesiące temu przeszłam operację usunięcia 1/6 nerki prawej wraz z guzem 3 cm.
Zmiana została wykryta przypadkowo przy USG jamy brzusznej, potwierdzona następnie tomografią komputerową.
Nie było żadnych objawów choroby. Okres pooperacyjny bez powikłan. Czuję się dobrze. Przerzutów nie ma.

Wynik histopatologiczny brzmi:
Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdza się - A
Multilocular cystic renal cell carcinomas - B,C
Status normalis - D
legenda:
A- dno guza 0,7 cm
B- guz nerki strona prawa- rozcięty szarobrunatny guz 3 cm wraz z fr. utk. nerki z centr. cz. guza
C- cz. obwodowa z utk. nerki
D- fr. torebki i tk. tł.
Dno guza jest marginesem ponieważ guz nie znajdował się w nerce tyko był przyczepiony do dolnego bieguna nerki prawej
i łączył się z nerką właśnie tym dnem. Guz wywodził się z komórek nerki.
Węzłów chłonnych nie wycięto bo chirurg stwierdził, że nie było takiej potrzeby. Były czyste.

Przeczytałam na stronie WHO w wytycznych dotyczących leczenia raka nerki, że multilocular cystic renal cell carcinoma to wielotorbielowaty podtyp raka jasnokomórkowego nerki.
Jest to rzadki przypadek raka nerki stanowiący 3% wszystkich przypadków raka nerki.
Przeczytałam na stronie WHO, że nie daje przerzutów i że ma niski stopień złośliwości.
Przeczytałam też kilka publikacji anglojęzycznych gdzie opisano kilka przypadków tego raka i potwierdzono, że nie daje przerzutów.
Jednak żaden z 4 onkologów (w tym jeden z Niemiec), u których byłam tego nie potwierdził.
Nie znają takiej jednostki chorobowej i traktują ją jak typowego raka jasnokomórkowego nerki (RCC - renal cell carcinoma).
Jednak na stronie WHO wyraźnie jet to odrębna jednostka chorobowa utworzona w 2004 roku. Należy do rozdziału Rzadkie nowotwory nerek.

Czy ktokolwiek mógły potwierdzić wiarygodność tych danych WHO?
Czy rzeczywiście rak ten nie daje przerzutów?
Proszę o kontakt kogoś kto choruje na tę samą chorobę lub ma jakieś wiadomości na jej temat.
Proszę o wiarygodną literaturę na ten temat.
Dlaczego onkolodzy nie znają tego rodzaju raka? Wszyscy lekarze powiedzieli mi, ze widzą taki wynik pierwszy raz w swej karierze.
Jednak słowo carcinoma na końcu nazwy tej choroby skłania ich do traktowania jej jak typowego raka jasnokomórkowego dającego przerzuty i wystepującego u 90% chorych na raka nerki.

Czy moje wyniki wyglądają na wybrakowane?
Czy zasadnym byłoby kolejne badanie histopatologiczne prywatne aby poszerzyć diagnostykę?
Niektórzy onkolodzy sugerują, że nie ma na wyniku stopnia złośliwości tego raka. Jak się do tego odnosić?
Poszukuję kogoś mądrego, najlepiej lekarza, który poradzi i pokieruje jak zgłebić fachowo wiedzę na temat mojej choroby i gdzie skutecznie ją leczyć czy obserwować.
Gdzie zdobyć pełną wiedzę na temat tego raka jaka jest teraz dostępna?
Proszę o pomoc.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group