1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 26
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-08, 11:43   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Dziękuję Usia za wypowiedź :* Życzę dużo zdrówka Twojej Mamie.

U Babci był wczoraj lekarz z hospicjum domowego. Po zapoznaniu się z dokumentami i wynikiem biopsji powiedział, że poda dwie kroplówki wzmacniające ( Tata nie pamięta jakie a mnie przy tym nie było bo mieszkam 200 km dalej) i jak będzie poprawa to dał skierowanie na odział wewnętrzny do szpitala w celu wzmocnienia pacjentki bo na ta chwilę jest bardzo odwodniona i słaba. Bardzo schudła, nie śpi no nocach z bólu. Wczoraj to nawet w dzień nie mogła spać i po tym wzmocnieniu w szpitalu (nie wiadomo jak długo Babcia musiałaby tam leżeć) dopiero wtedy do onkologa hematologa, żeby podjąć decyzję o chemii. Mówił,że w tym stanie jak Babcia jest nikt Jej chemii nie poda bo za słaba... Ale podkreślił,że jeżeli te dwie kroplówki które dziś (czyli wczoraj wieczorem) podali, nie przyniosą poprawy to nie ma sensu kłaść Babci do szpitala. I dziś rano ciocia mi pisała,że nie ma poprawy, jedynie mniej z bólu Babcia jęczała,ale nie wiem czy przez kroplówkę czy przez te plastry na ból...Więc podjęto decyzję, że Babcia zostanie w domu, wśród kochających Ją osób...Strasznie mi przykro, ale zdaję sobie sprawę, że czasami nie jest etyczne męczyć człowieka starszego chemią i wiem, że Babcia w szpitalu nie chce leżeć...nie wiem co o tym myślicie.
Mam taki żal, że nikt nie zrobił wcześniej TK albo rezonansu kręgosłua zwalając wszystko na problemy ze zwyrodnieniem kręgosłupa w starszym wieku...Pytałam już kiedyś ale: z wyników które tu wklejałam, jak długo Babcia mogła chorować? I czemu ta cholerna morfologia była ok poza niższą hemoglobiną i hematokrytem???

Może zmienić temat w naszym wątku?

Pewnie zajrzę jeszcze zobaczyć czy ktoś odpisał na ten mój ostatni post, ale raczej nie będę już pisała, skoro podjęto decyzję o jedynie paliatywnej opiece...Życzę Wam wszystkim dużo zdrówka i dziękuję za pomoc.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 22:23   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Babcia ma straszne zatwardzenia...nie wiem czy to od tego, że miesiąc leży? Czy to normalne przy tej chorobie?
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 21:32   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
MisiekW napisał/a:
Ja, pracując z tymi pacjentami na co dzień i mając troszkę większe doświadczenie wyniesione z kontaktu z nimi, to co można zasugerować - to rozpoczęcie leczenia od podania sterydów. Niejednokrotnie po podaniu dużych dawek sterydów uzyskuje się poprawę stanu chorego i można rozważyć rozpoczęcie chemioterapii.
W przeciwieństwie do mojej przedmówczyni znam trochę pacjentów, którzy w tym wieku z DLBCL zostali wyleczeni (choć już sam wiek jest negatywnym czynnikiem prognostycznym) albo udało im się przedłużyć życie, a przede wszystkim - zmniejszyć dolegliwości. Ocenić może to kompetentny hematolog, po zbadaniu chorej, zapoznaniu się z wynikami, ocenie możliwości powikłań.
Niemniej, pytanie, czy Babcia jest na tyle świadoma swojego stanu, żeby cokolwiek tutaj zadziałać.
Bo jeśli chory nie wie, co się z nim dzieje - trudno mówić o jakiejkolwiek możliwości leczenia.


Dziękuję bardzo!

Dopytałam przed chwilą cioci i babcia wie, że ma nowotwór tylko nie wie jaki. Jeszcze zanim Jej stan się pogorszył, mówiła, że chce się leczyć. Jest tylko na nie z tymi "badaniami gdzie trzeba tyle leżeć" ;) miała robiony rezonans z kontrastem i TK z kontrastem.

Czy będzie niezbędne kolejne badanie tego typu jeżeli wdrożone byłoby leczenie? PET przed podaniem chemii np? (gdzieś czytałam, że to standardowe przed chemią przy tym chłoniaku)
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 20:58   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
nie, nikt nie powiedział Babci nawet że ma raka
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 19:49   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
gaba napisał/a:
Zawsze można podać chemię, tylko pytanie po co? Ja nie przeczytałam jeszcze żadnej historii tego chłoniaka u starszej osoby która skończyła się istotnym wydłużeniem życia. Jak masz tak duże wątpliwości to weź dokumentację i idź do hematologa na prywatną wizytę i zapytaj o sens leczenia i czego można się spodziewać. Przynajmniej będziesz wiedziała że zrobiłaś co mogłaś.


To znaczy? Ja czytałam z kolei, że nawet w IV stadium z przerzutami były przypadki wyleczeń. Może lekarz powinien na wizycie jakoś to omówić. JEstem przerażona poziomem naszej służby zdrowia a konkretnie zadufaniem i brakiem empatii u lekarzy.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-06, 13:12   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Lekarz na wizycie polecił udać się do radiologów w celu ustalenia chemii. Ale ciocia opowiedziała mu, że Babcia jest w takim stanie , że nie chciałaby jej już męczyć chemią. I ten lekarz się z nią zgodził. Tymczasem ja czytałam, że nawet w IV stadium chłoniaka z przerzutami można go wyleczyć? (może to zbyt optymistyczne stwierdzenie, że może udałoby się na tyle go zahamować i poprawić jakość życia, żeby Babcia była jeszcze trochę z nami?)

Jeżeli dobrze rozumiem to co czytam, to takie chłoniaki to "lepsza" sytuacja niż np. złośliwy rak trzustki czy innego narządu? Chłoniaki to nie raki prawda? Może ktoś mógłby nam to wyjaśnić bo lekarz przekazał diagnozę na zasadzie "To chłoniak, częsty u osób starszych"

Czy ta masa przy kręgosłupie to jest właśnie chłoniak a nie przerzut tak jak pisaliście na początku? Babcia nie chodzi już, chyba jest ucisk na kręgosłup. Podejrzewam, że te wyniki przez 2 miesiące też się zmieniły na gorsze? (mam na myśli badania obrazowe).

Czy Babcia nie powinna mieć powiększonych węzłów przy chłoniaku? Może nikt w sumie tego nie wymacał...

W każdym razie Babcia chudła, miała gorączki o których nie wiedzieliśmy bo brała przewlekle silny środek przeciwbólowy który tą gorączkę też zbijał. Dopiero jak teraz nie wzięła 3 dni to była gorączka. Morfologia wyglądała nie tak źle... Babcia, jak pisałam wcześniej, ma już czasem takie stany nieświadomości, czasem wydaje się Jej, że jest w szpitalu. Że kogoś widzi...mogą być przerzuty takiego chłoniaka do mózgu?
Jest osobą nie chodzącą już, więc każda wizyta wiąże się z wynajęciem karetki (na biopsję też karetka ją zawiozła)

Najgorsze,że Babcie ten kręgosłup bolał kilka lat już - pewnie zmiany zwyrodnieniowe, które wyszły w tomografii kręgołupa też mają tu znaczenie, bo ILE TAK NAPRAWDĘ BABCIA MOGŁA CHOROWAĆ STRIKTE NA CHŁONIAKA jak patrzycie po tych wynikach?

Co byście zrobili na naszym miejscu? To hospicujm domowe tylko leki przeciwbólowe poda? Nie chcemy potem mieć do siebie pretensji, że nie zrobiliśmy co się dało a Babcia mówi, że chce umrzeć...Tylko, że nic Jej teraz już nie boli- nogi też przestały, bo najbardziej na to narzekała.

ODPOWIADAJĄC NA PYTANIE: Babcia serce ma zdrowe. Miała 2 miesiące temu badania kardiologiczne. Nie miała nigdy żadnych problemów sercowych.

[ Dodano: 2018-11-06, 19:43 ]
DODAM : Babcia nie zawsze ma takie dni, że coś tam się jej myli, często ma też dobre dni, że wszystko jest jak dawniej.


Nie wiem czy Państwo patrzyli po przeniesieniu tutaj tematu na wklejone wcześniej wyniki? Jeżlei mogłabym prosić o wypowiedzenie się na temat tego, czy widzą Panstwo szansę na leczenie? Babcia miała TK głowy 2 miesiące temu i było czysto.

Lekarz przy wydaniu wyników biopsji dał skierowanie na chemię, więc może widzi jakąś szansę? Tylko ciocia powiedziała,że nie chce Babci meczyć. Ale ja uważam, że jeżeli lekarz dał skierowanie na chemię to może jest jakaś szansa?

Poradzicie coś? Czytałam kilka tematów o chłoniaku i widzę, że wiedza Pana Miśka i Pani Justyny jest nieoceniona. Byłabym wdzięczna za każde słowo.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-05, 16:23   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
czy możemy coś zrobić? Jak to teraz wygląda razem (badania obrazowe plus wynik z biopsji?) Rodzina podjęła decyzję,żeby nie męczyć Babci chemią...załatwili hospicjum domowe. Czy słusznie?
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-11-05, 14:19   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Mamy wyniki biopsji gruboigłowej. Chłoniak z dużych komórek B. Wklejam wynik. Co możecie o tym powiedzieć? Spodziewaliście się takiego wyniki?

  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-29, 17:35   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
A to są jakieś szczególne typy tych nowotworów? Które maja do tego tendencje?

Nie powinno się wtedy zrobić dodatkowych obrazowych badań? Czekamy a pewnie ta diagnostyka i tak jest niepotrzebna bo Babci już nic nie pomoże :/
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-28, 16:23   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Dzięki Gaba. Może jutro się czegoś dowiemy...

Skąd biorą się sytuacje, że nie można określić punktu wyjścia? Babi wyniki są w CO Bydgoszcz i na cito więc trochę długo to trwa...

TK klatki miała z kontrastem więc pewnie węzły pachowe byłyby widoczne, gdyby były powiększone.

Nie wiem, tak już sama gdybam.

[ Dodano: 2018-10-29, 11:45 ]
okazało się,że na jutro są zlecone dodatkowe barwienia więc wyniki koło piątku! JEstem załamana. co się dzieje, co to za cholerstwo?? ;( jak pobierali biopsje gruboigłową 5.10 to mówili,że wynik za tydzień. I jakiś szkic jest na komputerze u naszego lekarza od prawie 2 tyg- co to znaczy? które nowotwory się tak długo bada :(
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-27, 20:10   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Gaba, dziękuję Ci bardzo kochana. Wyjaśniłaś mi to bardzo dobrze. Wiem, że truję tu ale nam na prawdę nikt nic ni mówi.

Czyli jak Babcia miała usg jamy brzusznej i rezonans jamy brzusznej i tam ani słowa o narządach rodnych to raczej nie to?

Możliwe,że naprawdę patolog nie wie jaki to nowotwór bo najpierw kazali czekać do piatku, czyli równo 3 tyg od pobrania materiału a w piątek powiedzieli, że nadal nie ma wyniku...

Ale już prawie 2 tyg temu byl jakiś "szkic" w komputerze - cokolwiek to znaczy?
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-27, 18:33   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Błagam, poradźcie coś!
Obawiam się, że Babcia prędzej umrze niż doczeka wyniku i podania chemii paliatywnej. Dzwoniliśmy do lekarza i na wyniki jeszcze trzeba poczekać ! Wiem, że pewnie jest jakaś kolejka lub wynik jest ciężko uzyskać, ale na litość boską- Babcią się nikt nie interesuje! Lekarz nawet nie zapyta jak pacjentka :( Babcia zaczęła mieć omamy, gada od rzeczy, wydają się JEj różne dziwne sytuacje - czy to mogą być przerzuty do mózgu? Pod koniec sierpnia było TK głowy i było czysto.

Bo to wszystko się ciągnie już tak długo!

Wiem Marzenko, ze nikt nie poda chemii na oko, ale czy te badania które przedstawiłam na coś wskazują? Nie wiem, np. raka piersi czy czegoś z dolnych regionów kobiecych? Bo lekarze kompletnie olali badania obrazowe tych obszarów a może wtedy już by mieli odpowiedż?Moja Mama była u tego onkologa z Babcią i z tego co ona zrozumiała to on upatruje, że guz jest pomiędzy kręgosłupem, ale Wy mówicie, że to raczej mało prawdopodobne? Czy jest jakiś nowotwór który dawałby takie objawy i przerzuty jak mojej Babci?
Wiem, że czasem nie udaje się uzyskać wyniki biopsji. Czemu tak się dzieje?
Babcia nie ma wodobrzusza, brzuch ani żołądek jej nie boli i nigdy inie bolał. Oprócz tych bóli kręgsłupa od 5 lat to nic Jej nie dolegało całe życie a ma 80 lat.

Czy rezonans jamy brzusznej lub usg brzucha pokazałoby coś np. na jajnikach a w przypadku raka piersi TK klatki uwidoczniłoby węzły chłonne pachowe ? Bo te w środpiersiu są opisane jako niepowiększone. Generalnie powiększone i z rozpadem są tylko w nadbrzuszu i bardziej po lewej stronie. Masa guzowa też jest bardziej po lewo.

Babcię boli tylko kręgosłup na dzień dzisiejszy. I to tak gdzie ma tą masę opisaną - w górnej częsci pleców.

Proszę, poradźcie coś.
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-24, 11:46   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Dzień dobry Kochani. Nadal nie mamy wyników biopsji gruboigłowej :( zaczynamy się niepokoić bo prawie 3 tyg minęły, więc zadzwoniłam do CO Bydgoszcz do sekretariatu patomorfologii i uzyskałam informację, że nadal nie ma wyniku i mam dzwonić w pon,czyli to będzie prawie 3,5 tyg. Pytałam czy to standardowo tak trwa czy są jakieś problemy a Pani do mnie, że nie ma problemów, tylko są dodatkowe badania robione i wtedy tak się to wydłuża. Wiecie może o co chodzi? Jakie dodatkowe badania? Strasznie się denerwujemy. Wiemy, że sytuacja jest beznadziejna,ale brak tego wyniku nas jeszcze bardziej niepokoi, bo chcielibyśmy żeby Babci podano chociaż jakąś chemie paliatywną. Kiedy takie badania się wydłużają? Dzwoniłam tam też w pon i miałam wrażenie, że jest jednak jakiś problem z tym badaniem, bo Pani na nazwisko babci zareagowała " A już wiem co mi mówi to nazwisko..."

W ogóle zastanawia mnie czemu nie zrobiono żadnych badań na kobiece okolice? Jakieś TK czy coś? Lekarz jakby nie brał w ogóle tego pod uwagę. Czy na usg brzucha, które miała babcia robione i na Rezonansie jamy brzusznej technik widziałby duży guz gdyby to było na jajniku? Skoro są takie duże przerzuty to chyba w brzuchu powinno być coś widać? Otrzewną ma babcia czystą, w wywiadzie lekarskim lekarz w szpitalu opisał, że "brzuch palpitacyjnie miękki, niebolesny, pacjenta nie zgłasza żadnych bóli brzucha, nudności neguje". Węzły na dole w brzuchu też nie są powiększone, tylko w nadbrzuszu.

Powiedzcie mi proszę, czy w opisanych wyżej badaniach wyszłoby coś "na dole"? Moja koleżanka miała kiedyś usg brzucha i tam lekarz zauważył torbiel jajnika - nie było to usg przezpochwowe, tylko standardowe jamy brzusznej.

Babcia tą "masę nowotworową" ma opisaną od podziału tchawicy do przepony.

Czy ktoś z Was wiedziałby jaki jest pierwotny nowotwór po takim opisie pacjenta i wklejonych wcześniej badaniach? Przepraszam że tak męczę, ale to tak długo trwa ;(


Jakie mogą być dodatkowe badania przy biopsji?

Czy TK klatki piersiowej wykryłoby np. raka piersi?

[ Dodano: 2018-10-25, 10:12 ]
DODAM JESZCZE CO WYDAJE NAM SIĘ ISTOTNE : Babcia od dawna (kilka lat)- ciągle odchrząkuje . A teraz nie chce jeść stałych rzeczy chociaż ma apetyt bo mówi,że coś ją w gardle uwiera. Jakby jakąś przeszkodę miała tam
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-05, 23:08   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
Dziękuję :* Martwią nas też obrzęki nóg...Babcia mówi, że mniej już boli to pod żebrem, ale właśnie łydki jak baniaczki. Wieczorem. Ale tylko łydki. Nie ma wodobrzusza nadal i ogólnie czuje się dobrze. Dziś Babcia miała biopsję i za tydzień wyniki. Odezwę się.
Tak, wiemy o hospicjum domowym, ale to chyba diagnoza nam potrzebna ostateczna i jakieś skierowanie?
  Temat: Nowotwór kręgosłupa?
radarmadar123

Odpowiedzi: 56
Wyświetleń: 15103

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2018-10-02, 17:17   Temat: Nowotwór kręgosłupa?
No ok, ale to już trwa ze 3 tyg ponad a żadnej wysypki nie ma.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group