1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 46
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: C31 - nowotwór złośliwy zatok przynosowych
pe

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3730

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2018-11-08, 10:11   Temat: C31 - nowotwór złośliwy zatok przynosowych
_itsme_

Mam nadzieję, że radioterapia przystopuje tego dziada.
O pielęgnacji twarzy (choć wątek jest o jamie ustnej) w trakcie i po radioterapii możesz poczytać tutaj: http://www.forum-onkologi...ie-vt748,15.htm

Gdybyś miała jakieś pytania, to śmiało pisz.

Wątku nowego raczej nie musisz zakładać.

Trzymajcie się i dawaj znać, zawsze łatwiej się to wszystko znosi ze wsparciem.
  Temat: C31 - nowotwór złośliwy zatok przynosowych
pe

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 3730

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2018-10-10, 10:03   Temat: C31 - nowotwór złośliwy zatok przynosowych
Co u Was? Jak Mama?
  Temat: Rak nosogardła
pe

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 12400

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-10-10, 10:01   Temat: Rak nosogardła
Kilka miesięcy minęło od Twojego zapytania, ale napiszę, bo może komuś innemu się przyda.

Polecam chirurga szczękowego (i stomatologa za razem) p. Aldonę Chloupek ze szpitala na Szaserów w Warszawie. Pani doktor jest ordynatorem chirurgii szczękowej w WIM Szaserów, przyjmuje też gdzieś prywatnie (chyba w LuxMedzie, ale nie tylko). Ma bardzo duże doświadczenie z pacjentami onkologicznymi, moją Mamę operowała akurat w ramach leczenia onkologicznego (rak policzka z przerzutem do węzła chłonnego podżuchwowego), ale zajmuje się też innymi tematami okolic głowy i szyi, w tym oczywiście zębami :) Bardzo kompetentny i przemiły lekarz i do tego widać, że bardzo zależy jej na pacjencie.
  Temat: Ochrona skóry przy radioterapii
pe

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 5473

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2018-08-12, 17:10   Temat: Ochrona skóry przy radioterapii
Moja mama stosowała dosyć wcześnie, bo też szybko pojawiła się zaczerwieniona skóra. Zanim była jednak czerwona, czuła ściągnięcie tej skóry i na to pomagał calmapherol. Różne kremy stosowała zamiennie, ale maść z witaminą a to już w ostatnim okresie, jak skórę na szyi miała niemalże czarną. To wszystko potem ładnie zeszło i dzisiaj (w listopadzie minie 3 lata od radio) nie ma żadnego śladu.

Podkład może ściągać skórę, albo podrażniać. Ale nie poradzę nic tutaj, bo mama nie stosowała wtedy podkładu. Pamiętam, że kremem p-zmarszczkowym, który miała przed chorobą, smarowała tylko tę część twarzy, która nie była naświetlana.

Co do mycia, to jedni zalecają mycie, inni nie, ale moja mama stosowała bardzo delikatne mydło (takie z mydlarni najlepiej, nie sklepowe), silnie natłuszczające.

Chyba musicie coś popróbować do zmywania makijażu, może olej kokosowy nierafinowany? Oleje zmyją makijaż, a nie podrażnią dodatkowo. Na te części twarzy, które były naświetlane, bo reszta nienaświetlana będzie raczej bezproblemowo reagowała na dotychczasowe kosmetyki.
  Temat: Stres przy badaniach kontrolnych
pe

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3514

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2017-05-23, 15:02   Temat: Stres przy badaniach kontrolnych
Hej, chciałam zapytać Was jak sobie radzicie ze stresem związanym z kolejnymi badaniami kontrolnymi. Dwa lata temu u mojej Mamy zdiagnozowano raka błony śluzowej policzka. Po operacji i radioterapii radykalnej jest pod stałą obserwacją. Co zdążymy już nieco o tym koszmarze zapomnieć ( Mama czuje się bardzo dobrze), to za chwilę stres powraca, bo trzeba zrobić kolejne badania obrazowe. Stres jest ogromny i nas trzyma na długo przed terminem tk, a oczekiwanie do wyniku i otwieranie koperty jest już w ogóle koszmarem. Kolejny termin badań jest w piątek i już chodzimy strute z tysiącem myśli w głowie. Czy ktoś z Was też tak ma? Czy to już jest powód, żeby się udać do psychologa?
  Temat: Rak migdałka ze wznową
pe

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 4783

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2017-01-11, 16:02   Temat: Rak migdałka ze wznową
Jak sobie dobrze przypominam, to moja mama miała naświetlaną szyję z tyłu, na granicy z głową (miała w tym miejscu łysy placek). Zastanawiam się czy i Tobie je naświetlano.
  Temat: Rak dna jamy ustnej z rozległym nawrotem
pe

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 3319

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-10-12, 18:19   Temat: Rak dna jamy ustnej z rozległym nawrotem
Moja Mama leczy się u dr Rolskiego, jeździ do szpitala w Wieliszewie. Dr Rolski przyjmuje także w CO na Ursynowie, więc może miałyście z nim styczność. W każdym razie jest to specjalista od nowotworów głowy i szyi oraz specjalista medycyny paliatywnej.
  Temat: Rak płaskonabłonkowy policzka lewego
pe

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7222

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-09-08, 10:48   Temat: Rak płaskonabłonkowy policzka lewego
Dziękujemy! ;)
  Temat: Rak ślinianki przyusznej - nabłoniak limfatyczny
pe

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 20386

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-09-08, 10:27   Temat: Rak ślinianki przyusznej - nabłoniak limfatyczny
Nie ma sprawy, trzymam kciuki, żeby wszystko było ok!!

Co do napraw sprzętu, to niestety, ale zdarza się to wszędzie, a jest tak dlatego, że te aparaty chodzą prawie non-stop od rana do późnego wieczora, więc siłą rzeczy się psują. W każdym razie, gdy aparat się popsuje, to pacjentów przesuwa się na kolejny aparat, bo swoją dawkę promieni dostać musi, choćby nie wiem co. Tym się nie martw :)
  Temat: Rak płaskonabłonkowy policzka lewego
pe

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 7222

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-09-08, 10:22   Temat: Rak płaskonabłonkowy policzka lewego
W węźle podżuchwowym był przerzut, ale nie przekroczył torebki węzła (w treści wyniku napisano, że to "mikroprzerzut"). Poza tym węzły czyste.
Rozpoznanie to rak płaskonabłonkowy częściowo rogowaciejący G2.
Operacja była w lipcu, a Mama rozpoczęła radioterapię po 3 miesiącach. Naświetlania przeszła dosyć ciężko, przede wszystkim nie mogła jeść z powodu poparzenia błony śluzowej w jamie ustnej i schudła około 15 kg. Przy życiu ją trzymały kaszki dla niemowląt i nutridrinki, a także zupy z pokaźną łychą masła i śmietany. Miała chwile załamania, bardzo była słaba. Ciężkie były też napady kaszlu z powodu poparzenia lewej strony gardła i przełyku. Tylko Glosal na to pomagał i leki przeciwkaszlowe. Myślę, że dolegliwości miała większe z powodu wieku (70l.).

Naświetlania skończyły się w listopadzie, potem miała dwa badania TK głowy i szyi oraz RTG płuc, wyniki bardzo dobre.

Mama teraz czuje się świetnie, po buzi nie widać, że miała radio, blizn pooperacyjnych właściwie też nie widać.
  Temat: Rak ślinianki przyusznej - nabłoniak limfatyczny
pe

Odpowiedzi: 51
Wyświetleń: 20386

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-09-07, 19:15   Temat: Rak ślinianki przyusznej - nabłoniak limfatyczny
Nie znam treści tej książki, nie czytałam, ale generalnie nie naświetla się w weekendy, czyli co 5 dni są 2 dni przerwy.

Moja Mama miała naświetlaną tą samą okolicę co Twój chłopak, ale z węzłem chłonnym karkowym i policzkiem do połowy ust (rak bł. śluzowej policzka). Przed samym końcem (3 naświetlania zostały) lekarz prowadzący zalecił oprócz weekendu jeszcze 3 dni przerwy, bo gdyby naświetlania były kontynuowane, to zamiast warg miałaby jedną wielką krwawiącą ranę. Dzięki tej przerwie tkanki się nieco podgoiły i nieźle zniosła te 3 ostatnie lampy.

Co do rad odnośnie pielęgnacji skóry w trakcie radioterapii, to tutaj masz wątek:
http://www.forum-onkologi...jonie-vt748.htm

Wprawdzie temat jest o jamie ustnej, ale w treści są również inne porady.
  Temat: Prośba o interpretację wyników
pe

Odpowiedzi: 33
Wyświetleń: 10084

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2016-05-26, 11:07   Temat: Prośba o interpretację wyników
Tak, możesz wziąć zwolnienie z tytułu opieki nad rodzicem. Przysługuje Ci nawet wtedy zasiłek opiekuńczy od ZUS (wprawdzie tylko za 14 dni takiego zwolnienia).
  Temat: Rak płaskonabłonkowy nosogardła
pe

Odpowiedzi: 25
Wyświetleń: 11443

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-05-08, 21:49   Temat: Rak płaskonabłonkowy nosogardła
Niestety ten ból gardła jest bardzo uciążliwy, moja Mama też się męczyła, a naświetlaną miała tylko lewą stronę twarzy i szyi. Nie wciskaj ryżu, bo podrażnia to gardło, jest zbyt suchy.
Nutridrinki mają to do siebie, że strasznie zamulają, są tłuste, pewnie dlatego wymiotuje. Jeśli już, to może niech Tato spróbuje po kilka łyczków co jakiś czas.

Moja Mama bardzo lubiła kaszkę dla dzieci, dodatkowo rozrabianą z mlekiem (mimo tego, że tam już jest w składzie mleko). Takie kaszki piła słomką kilka razy dziennie.

Wydaje mi się, że sprawdzanie wagi tylko zdołuje Twojego Tatę. Wiem, że się martwisz, ale ja np. zabroniłam Mamie ważenia, a widziałam, że schudła mocno. Nie chciałam jej dobijać. Zważyła się dopiero, jak nieco odzyskała siły. Skończyła radioterapię 6 listopada, a jeść zaczęła normalnie dopiero teraz.

Odczuwanie słonego w ustach Mama moja ma cały czas i też mówi, że to jest uciążliwe, ale lekarz nas pocieszył, że lepszy ten słony niż metaliczny...

Możemy jeszcze polecić Glosal, który nawilża gardło i pomaga w trakcie napadów kaszlu. Osłania trochę, łatwiej jedzenie przechodzi.

Pociesz Tatę, że to minie. Bo minie, naprawdę. Spokojnie z tym jedzeniem, powolutku wszystko, po troszku :) Będzie lepiej, naprawdę :) Trzymajcie się!
  Temat: Guz w policzku i problem z diagnozowaniem
pe

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 5389

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2016-04-11, 12:20   Temat: Guz w policzku i problem z diagnozowaniem
Oj, faktycznie jakiś pech Was dopadł :/

Szkoda, że ta biopsja nie była od razu wycinająca, wtedy mielibyście jasność.

Pytasz ile się czeka na operację w szpitalu onkologicznym, ale to zależy od placówki. Skąd jesteście?

Jeśli Mama denerwuje się tymi guzkami na ręce, to może warto by było iść do dermatologa czy chociażby lekarza rodzinnego? Mogą to być jakieś tłuszczaki, albo inne zupełnie niegroźne guzki.

Jeśli chodzi o opiekę lekarza innego niż onkologa, to takimi zmianami w obrębie jamy ustnej zajmuje się chirurg twarzowo-szczękowy, więc zgłoszenie się w pierwszej kolejności do poradni szczękowo-twarzowej było bardzo dobrym krokiem.

Co do reszty pytań, to moim zdaniem powinniście je zadać lekarzowi, który skierował Mamę na operację. Najlepiej by było żebyś był/była na takich wizytach z Mamą, Mama może wszystkiego nie spamiętać, jest zdenerwowana i to tak bywa, u nas było tak samo.
  Temat: Śmierć bliskiego a własna hipochondria?
pe

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 4933

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2016-02-29, 21:48   Temat: Śmierć bliskiego a własna hipochondria?
Hej, nie jesteś sama w swoich lękach, niestety :/ Odkąd Mama zachorowała, ja również "choruję". Cały czas szukam u siebie nietypowych objawów i zamartwiam się, że osierocę dzieci. Chyba powinnam udać się do psychoterapeuty, bo już nie daję sobie rady. Ostatnio popłakałam się po bardzo błahej wręcz rozmowie z 3-letnim synkiem. Kichnęłam, on stwierdził, że muszę iść do lekarza i powiedział, że będzie się o mnie martwił :/ To mnie tak rozwaliło, że dwa dni przeżywałam. Wmówiłam już sobie raka nosogardła albo zatok, bo oczywiście leczę je bezskutecznie po przebytej rok temu ostrej infekcji. Miesiąc temu byłam przekonana o raku jajnika, bo miałam dosyć bolesne owulacje po drugim porodzie. Z tym, że Ty idziesz do lekarza i szukasz, a ja ze strachu nie chodzę, boję się :(:(:(
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group