1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
nana1

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 27439

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-17, 10:43   Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
Paulina, jeśli mama miała badania BRCA1 to pewnie też i BRCA2. Zwykle tak to się odbywa. Jeśli tamte wyszły negatywne i lekarka mówiła o badaniach rozszerzonych, to chodzi raczej o przebadanie w kierunku innych genów.
Poczytaj sobie wątek Kucji.
  Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
nana1

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 27439

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-03-16, 17:05   Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
Skierowanie na badania genetyczne może wydać onkolog, ginekolog, nie jestem pewna, ale być może lekarz rodzinny też. Prywatnie to koszt ok. 300zł.
Badanie można wykonać w każdym czasie, w czasie chemioterapii też. Trzeba to zrobić jak najszybciej i nie chodzi o to, że mama będzie miała w zależności od wyniku dobraną chemię. W pierwszym rzucie chemioterapii wszystkie i tak dostają standard - Carboplatyna + Paclitaxel i ewentualnie Avastin, chyba że to jakiś szczególnie rzadki typ nowotworu to wtedy inny schemat. Na wyniki genetyczne trzeba zwykle poczekać kilka miesięcy, więc do pierwszej chemii to się nie przyda.
Tu bardziej chodzi o dzieci chorej. Jeżeli u mamy będzie wykryta mutacja, muszą być przebadane dzieci, a nawet rodzeństwo mamy. Wszystkie osoby z mutacją są wtedy objęte opieką poradni genetycznej. Mają wtedy bezpłatne różne badania profilaktyczne - fizykalne, USG, mammgrafia, rezonans magnetyczny miednicy i piersi, markery nowotworowe.

Dla chorej potwierdzenie mutacji jest ważne w przypadku wznowy choroby (czego, oczywiście, wam nie życzę). W II rzucie chemioterapii wprowadzana jest wtedy Cisplatyna jako najbardziej skuteczna dla "mutantek". Po zakończeniu leczenia można ubiegać się o nowoczesny lek podtrzymujący - Olaparib refundowany dopiero od września ub. roku (ten, o który walczyła Kora).

[ Dodano: 2017-03-16, 17:14 ]
Pisałyśmy chyba jednocześnie i nie widziałam twojego ostatniego postu. Avastin jest refundowany tylko w pierwszej linii leczenia. Skoro mama ma już II rzut, Avastin nie przysługuje.
A tak swoją drogą, Avastin nie ma żadnego związku z mutacją genową, Olaparib tak. Gdyby potwiedziła się mutacja BRCA1 lub BRCA2, starajcie się o ten lek.
  Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
nana1

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 27439

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-18, 08:53   Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
Przepraszam, nie wiedziałam. Termoablację miałam w kwietniu 2015r., więc upłynęło trochę czasu i wiele mogło się zmienić. Myślę, że jednak warto się z nim skonsultować. Ja uniknęłam w ten sposób i operacji i chemii.
  Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
nana1

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 27439

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-17, 22:41   Temat: Rak jajnika z przerzutem do wątroby
Paulina, ja miałam podobnie: "Wszczep otrzewnowy przy torebce wątroby w segmencie VI". Konsultowałam wynik TK z kilkoma onkologami - jedni twierdzili, że to wątroba, inni, że otrzewna. Polecono mi doc. Dariusza Zadrożnego z Kliniki Transplantologii Gastroenterologii UM w Gdańsku. Docent nie oglądał wcale opisu, tylko samą płytkę z badania i stwierdził, że jest to przerzut do wątroby, który da się usunąć metodą termoablacji, bez otwierania jamy brzusznej. Zabieg wykonał osobiście, z pozytywnym skutkiem. Może warto by było pojechać do niego i skonsultować, co to jest i co można z tym zrobić.
Problem może być tylko z terminem, bo docent nie prowadzi prywatnego gabinetu. Przyjmuje tylko w piątki (tak było przynajmniej ok. dwóch lat temu) w Poradni Chirurgii Ogólnej przy ul. Dębinki w Gdańsku. Trzeba więc mieć skierowanie do Poradni Chirurgicznej Ogólnej.
Gdybyś potrzebowała więcej informacji, napisz do mnie na priv.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group