1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: prośba o pomoc
mral

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8740

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2009-08-01, 14:58   Temat: prośba o pomoc
Tak wygląda procedura postepowania z uczestnikami badań w ramach Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca.

Cytat:

Palacze z Pomorza chcą przebadać płuca. Zapisy wznowione od 1 marca
27.01.2009

Plakaty, telewizyjne spoty, księża nawołujący z ambony. Organizatorzy Pomorskiego Pilotażowego Programu Badań Przesiewowych Raka Płuca w głowę zachodzili, jak zachęcić najbardziej zatwardziałych palaczy z Pomorza do udziału w tej akcji. Jak się okazało - zupełnie niepotrzebnie.
Zainteresowanie Pomorzan bezpłatnymi badaniami za pomocą tzw. niskodawkowej tomografii płuc przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. W ciągu zaledwie tygodnia od inauguracji programu na badania zapisało się już ponad tysiąc osób. W piątek dr hab. med. Witold Rzyman, szef Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej AMG, pomysłodawca tej akcji, zmuszony był podjąć decyzję - wstrzymujemy rejestrację. Nie oznacza to jednak, że kolejni palacze nie będą mieli szans na badanie. Zapisy ruszą znowu od 1 marca.
- Nabór pacjentów do programu rozłożony jest na półtora roku - tłumaczy doc. Rzyman. - Zgodnie z harmonogramem zawartym we wniosku o środki unijne, do końca marca możemy przebadać 1200 osób. Pomorski Pilotażowy Program Badań Przesiewowych Raka Płuca finansowany jest bowiem przez tzw. fundusze norweskie w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W sumie, w ciągu dwóch lat, na które jest on przewidziany, z "prześwietleń" płuc za pomocą TK skorzystać ma 8 tys. osób z grupy największego ryzyka. Należą do niej zarówno mężczyźni, jak i kobiety w wieku 50-75 lat, którzy palili minimum przez 20 lat paczkę papierosów dziennie.
Liczącą 190 tys. grupę palaczy na Pomorzu, spełniających kryteria, a więc najbardziej zagrożonych rakiem płuca, udało się ustalić dzięki badaniu NATPOL (miał m.in. określić ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego u Polaków).
Ze względu na to, że zgłaszalność na badania profilaktyczne w Polsce jest dwa razy mniejsza niż w Europie Zachodniej (a i tam waha się od 4 do 8 proc.) gdańscy torakochirurdzy starali się zdobyć środki dla 8 tys. osób - oczywiście takich, którzy nie mają żadnych objawów choroby.
- Przebadanie 8 tys. osób w ramach tego programu oznacza tak naprawdę wykonanie 15,5 tys . niskodawkowych tomografii komputerowych - tłumaczy doc. Rzyman. Pacjenci, u których badanie TK wykryje guz powyżej 1 cm, natychmiast kierowani będą na bardziej szczegółowe badania. Zmiany mniejsze, poniżej 1 cm, będą przez rok obserwowane. U tych osób trzeba będzie powtórzyć badanie TK w trzecim, szóstym i dwunastym miesiącu od momentu ich wykrycia. To dla radiologów, przede wszystkim z Akademickiego Centrum Klinicznego AMG, zadanie olbrzymie.
Rak płuca to dziś zabójca numer 1.
- Nowotwór ten jest niezwykle trudny do wykrycia, gdyż przez wiele lat rozwija się skrycie, nie dając żadnych objawów - podkreśla doc. Rzyman. Nie widać go na zwykłym zdjęciu rentgenowskim płuc. Dla odmiany klasyczna tomografia komputerowa, choć potrafi wykryć bardzo małe zmiany, nie jest przydatna w badaniach przesiewowych, bo aplikuje pacjentowi zbyt dużą dawkę promieni rentgenowskich. Wystarczająco "czuła" a jednocześnie o wiele bardziej bezpieczna dla pacjentów jest tomografia niskodawkowa. I takim właśnie badaniom poddani zostaną uczestnicy pilotażowego programu. A wczesne wykrycie raka płuc to jedyna szansa na wygraną z tą chorobą.
TK to badanie drogie (kosztuje ok. 200 zł) i trudno dostępne. Lekarze niechętnie na nie pacjentów kierują. Czeka się w długich kolejkach.
Być może to właśnie zdecydowało, że tak wielu Pomorzan chce z niego skorzystać.
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz - POLSKA Dziennik Bałtycki


Źródło: http://gdansk.naszemiasto...nia/952435.html

Poniżej zamieszczam cytat pochodzący ze strony https://zbadajpluca.gumed.edu.pl/oProgramie.html

Cytat:
Badanie

Badania będą wykonywane przy użyciu Tomografii Komputerowej o niskiej dawce promieniowania we wszystkich dostępnych pracowniach tomokomputerowych w regionie. Najnowocześniejszy aparat TK znajduje się w szpitalu ACK Akademii Medycznej w Gdańsku. Badanie tym aparatem trwa 15 sekund. Za zastosowaniem Tomografii Komputerowej przemawia jego wysoka czułość, niska dawka promieniowania oraz krótki czas badania. Osoby z pozytywnym wynikiem badania TK będą monitorowane przez kolejne 12 miesięcy. Osoby, u których zostanie wykryta zmiana patologiczna, będą miały zapewnioną dalsza diagnostykę oraz leczenie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group