1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-12-06, 20:45   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
W poście wyżej pisałam tak:

mral napisał/a:
Kiedy zaczynamy leczenie/diagnostykę nie wiemy jak i gdzie się poruszać. Nie wiemy , że to nie wszystko jedno gdzie rozpoczniemy leczenie i gdzie je będziemy kontynuować. (...)


No i proszę:

Cytat:
Innym problemem jest to, że w wielu ośrodkach urologicznych bezpośrednio po elektroresekcji powierzchniowego guza nie podaje się standardowo chemioterapeutyku, ponieważ kontakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na takie leczenie mogą mieć tylko ośrodki onkologiczne. "Takie postępowanie jest niezgodne ze standardami europejskimi" - podkreślił prof. Pypno.


Źródło: cytat pochodzi z artykułu Lekarze: nowotwory nerki i pęcherza źle leczone w Polsce - http://www.naukawpolsce.p...ckSum=567071067
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-11-28, 19:36   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Kiedy zaczynamy leczenie/diagnostykę nie wiemy jak i gdzie się poruszać. Nie wiemy , że to nie wszystko jedno gdzie rozpoczniemy leczenie i gdzie je będziemy kontynuować. Na tym etapie nie wiemy jak bardzo ważny jest dostęp ośrodka do nowych technologii , jak ważne jest doświadczenie lekarza , nie wiemy co to jest doświadczenie lekarza i nie wiemy jak je zmierzyć, nie wiemy jeszcze wielu, wielu innych rzeczy. Dopiero później , w miarę nabierania doświadczeń dowiadujemy się o tym wszystkim, z reguły ucząc się na „własnych” błędach.
Tu odeślę choćby do historii przedstawionych na tym i innych forach przez Kangura. Oczywiście bywa i tak, że do końca nie jesteśmy świadomi popełnionych błędów, czasami to korzystny układ.
Kaja115 npisała:
Cytat:

(…)żałuje, że nie miałam na początku choroby takiej wiedzy jak mam teraz (…)

Myślę, że wśród nas jest wiele osób, które tak właśnie myślą, również w kwestii wyboru ośrodka/lekarza.
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-04-05, 13:18   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Kilka wpisów wyżej podałam kryteria jakie powinien spełniać mój onkolog.
Cytuję:
"Dzisiaj wiem, że potrzebuję onkologa na wiele lat, onkologa któremu zaufam, który jest uznanym autorytetem/ekspertem w swojej dziedzinie, który będzie postępował zgodnie z procedurami ale też będzie chętnie odwoływał się do swojej intuicji wybierając najlepsze dla mnie metody leczenia, który będzie miał wzgląd na mnie i moje indywidualne potrzeby, uczciwego, skłonnego do udzielania informacji, rzeczowego."

Zatrzymam się na kryterium " skłonny do udzielania informacji".
Rozumiem przez to, że lekarz będzie szanował moje prawo do informacji i w związku z tym, na każdym etapie leczenia, będzie mi udzielał informacji pełnej, rzetelnej, zrozumiałej itp. I oczywiście, będzie widział we mnie partnera do rozmowy - to podstawa.

W zrozumieniu swoich tj. pacjenta praw, bardzo mi pomógł artykuł , do którego niniejszym podaję link http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?297

I na zakończenie wniosek:

Informowanie pacjenta to nie tylko prawo pacjenta, to obowiązek lekarza wynikający z obowiązujących przepisów prawa.

Pozdrawiam
mral
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-03-28, 19:49   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Mrakad,
To co piszesz na temat terminów jest szokujące. Prawdopodobnie jest to charakterystyczne dla dużych ośrodków onkologicznych w całej Polsce. Te odległe terminy jak sądzę są efektem kolejek pacjentów zjeżdżających z całego kraju, pacjentów przekonanych o tym, że tylko w tej rangi ośrodkach mogą mieć zapewnioną odpowiednio diagnostykę i leczenie. Czy mają rację ? Myślę, że nie do końca. Termin rozpoczęcia leczenia to jeden z najważniejszych czynników w leczeniu nowotworów złośliwych i mówiąc o odpowiednim leczeniu to kryterium również, a może przede wszystkim należy mieć na uwadze.
Odnośnie lekarza prowadzącego, to od momentu zakończenia teleradioterapii, pilotować powinien mnie onkolog. Do tego, co napisałam o onkologu wcześniej, dodam tylko, że w momencie podejrzenia wznowy absolutnie się nie sprawdził - kierował mnie na BAC. Odmówiłam przyjęcia skierowania i w zasadzie jest to równoznaczne z rezygnacją z jego opieki. Na biopsję mammotomiczną zostałam skierowana przez chirurga.
Aktualnie jestem bez opieki onkologicznej, a z wynikami z biopsji byłam tylko i wyłącznie na forum. Do końca nie wiem jak rozwiążę sprawę onkologa (gdzie i do kogo się udam) , do sprawy wrócę po zakończeniu diagnostyki, której jestem aktualnie poddawana, a z założenia nie mającej związku z usuniętymi do tej pory guzami.
Pozdrawiam
mral
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-03-13, 18:05   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
W naszym trudzie poszukiwania lekarza może się przydać - link do strony Ministerstwa Zdrowia, na której zamieszczone są wykazy konsultantów krajowych i linki do wojewódzkich centrów zdrowia publicznego z wykazami konsultantów wojewódzkich http://www.mz.gov.pl/wwwm...65&mx=0&ma=1652
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-02-27, 17:31   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Podaję link do doskonałej wyszukiwarki szpitali, przychodni, itp. będącej elementem systemu informatycznego Rejestr Zakładów Opieki Zdrowotnej. Ta baza jest stworzona z myślą również o pacjentach. Oprócz danych teleadresowych poszczególnych placówek , mamy dostęp do informacji zawartych w księgach rejestrowych. To bardzo dobre narzędzie.
http://www.rejestrzoz.gov.pl/RZOZ/ - Zakładka "WYSZUKIWANIE ZOZ", pozostałe zakładki również warto przejrzeć.
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-02-21, 17:04   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Jednym ze źródeł informacji z którego możemy skorzystać są rankingi szpitali. Pan Marek Labon prezydent TPJ na ich temat, napisał tak:

„Ranking nie może wprawdzie zastąpić innych publikacji o jakości pracy szpitali, ale zanim te ostatnie zaczną się pojawiać regularnie, może spełniać funkcję doradcy na rynku wyjątkowo mało precyzyjnych ofert. Prawo do dokonywania wyborów tylko wtedy ma wartość, kiedy człowiek wie pomiędzy czym wybiera. Człowiek chory szczególnie. (…)”

Całkowicie się z tym zgadzam.

Podaję link do cytowanego wyżej tekstu oraz do rankingu 2007 i wcześniejszych TPJ i Newsweek Polska http://www.tpj.pl/ranking/wstep.php i link do rankingu szpitali Rzeczypospolitej 2008 i wcześniejszych http://www.cmj.org.pl/ranking/wyniki_2008/
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-02-18, 22:45   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Sprostowanie: Z chirurgiem umówiłam się w przychodni chirurgii onkologicznej a nie jak napisałam wyżej w przychodni onkologicznej.
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-02-18, 20:30   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
Za lekarzem zaczęłam się „rozglądać” po upływie roku od wykrycia guza , mając w garści wyniki podstawowych badań obrazowych . Do wszystkiego podchodziłam ze spokojem, bez pośpiechu, bez wiary w lekarzy, itp.

Chirurg onkologiczny
Biernie przyjęłam kierunek wskazany przez lekarza rodzinnego . Umówiłam się z rekomendowanym przez niego chirurgiem w miejscowej, przyszpitalnej przychodni onkologicznej. I tak już zostało, ten chirurg został moim chirurgiem– skierował mnie na BAC, kiedy ta nie dała spodziewanego wyniku przekonał mnie do zabiegu usunięcia guza, wykonał zabieg z biopsją śródoperacyjną i usunięciem węzłów , skierował na rehabilitację.

Fantastyczny lekarz – profesjonalizm, zaangażowanie, opanowanie, wyrozumiałość , cierpliwość, życzliwość.

Dzisiaj wiem, że na etapie zabiegu chirurgicznego nie wszystkie możliwości zostały wykorzystane, można było pokusić się o zbadanie węzła wartownika. Więcej na ten temat http://www.prosalute.info....php?f=1&t=1532

Onkolog
Kolejnym etapem była wizyta u onkologa. Na tym etapie uważałam, że leczenie onkologiczne sprowadza się do stosowania przez onkologa określonych standardów/procedur i w związku z tym nie ma potrzeby poszukiwania geniusza w tej branży , innymi słowy każdy onkolog będzie dobry.
I tak zarejestrowałam się na pierwszy wolny termin, do dowolnego onkologa, w miejscowej ,przyszpitalnej przychodni onkologicznej. Od onkologa otrzymałam skierowanie na radioterapię do wskazanego przeze mnie ośrodka , receptę na leki i to wszystko.

Wrażenie – żadne, wizyta była krótka, zrobił co miał zrobić bez specjalnego zaangażowania, na moje pytanie (jedno jedyne jakie zadałam) nie potrafił, nie chciał a może z braku czasu nie mógł odpowiedzieć – w tej sytuacji nie śmiałam zadać następnego.

Dzisiaj wiem, że potrzebuję onkologa na wiele lat, onkologa któremu zaufam, który jest uznanym autorytetem/ekspertem w swojej dziedzinie, który będzie postępował zgodnie z procedurami ale też będzie chętnie odwoływał się do swojej intuicji wybierając najlepsze dla mnie metody leczenia, który będzie miał wzgląd na mnie i moje indywidualne potrzeby, uczciwego, skłonnego do udzielania informacji, rzeczowego.

Onkolog –Radioterapeuta
Wybiera się ośrodek a nie lekarza. Nie miałam wpływu na to jaki lekarz będzie mnie prowadził. Ośrodek radioterapii wybrałam po zapoznaniu się ze stanem infrastruktury radioterapii w Polsce. Podaję link do bardzo interesującego opracowania
http://www.nowotwory.edu....adioterapii.pdf
Ponadto brałam pod uwagę możliwe terminy realizacji leczenia (na tym etapie zaczął się dla mnie liczyć czas) oraz dystans od miejsca zamieszkania, bo jako jeden z wariantów rozpatrywałam leczenie w trybie ambulatoryjnym.
Generalnie jestem bardzo zadowolona z tego etapu leczenia. Więcej na ten temat http://www.prosalute.info....php?f=1&t=1543
  Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
mral

Odpowiedzi: 40
Wyświetleń: 60166

PostDział: Centra Onkologii, szpitale, leczenie   Wysłany: 2009-02-15, 14:07   Temat: Jak wybrać placówkę w której chcemy się leczyć oraz lekarza?
W tym miejscu pozwolę sobie zaproponować dyskusję na temat: Co powinniśmy wybrać w pierwszej kolejności: lekarza , czy placówkę w której chcemy się leczyć ? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować dokonując tych wyborów ? Jakie źródła informacji przy tym wykorzystać, itp. ?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group